سفر جنجالی پلوسی به تایوان؛ چین میزان همکاری‌ها با واشنگتن را کاهش داد

نانسی پلوسی در تایوان
نانسی پلوسی در تایوان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چین روز جمعه پنج اوت (۱۲ مرداد) نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را پس از سفر به تایوان تحریم کرد. این تحریم‌ها علاوه بر وی، شامل خانواده نزدیک خانم پلوسی نیز می‌شود.

آگهی

چین روز جمعه پنج اوت (۱۲ مرداد) تمامی همکاری‌های خود با ایالات متحده در زمینه مقابله با گرمایش زمین و برخی موارد دیگر را به حالت تعلیق درآورد و روابط دو کشور به پایین‌ترین سطح در سال‌های اخیر رسید.

این اقدامات در تلافی سفر نانسی‌ پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان انجام شد. چین همچنین نانسی پلوسی و خانواده نزدیک وی را تحریم کرد.

در حالی که دومین روز رزمایش نظامی چین در نزدیکی تایوان ادامه دارد، وزیر امور خارجه این کشور اعلام کرد که پکن مذاکرات مربوط به تغییرات اقلیمی بین چین و آمریکا را متوقف خواهد کرد.

پکن همچنین تاکید کرد یک گفت‌وگو بین رهبران نظامی و همچنین دو نشست امنیتی با آمریکا را لغو خواهد کرد.

تحریم نانسی پلوسی

چین همچنین نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را پس از سفر به تایوان تحریم کرد. این تحریم‌ها علاوه بر وی، شامل خانواده نزدیک خانم پلوسی نیز می‌شود.

وزارت خارجه چین بدون اشاره به جزئیات این تحریم‌ها، گفت که خانم پلوسی با سفر خود، به‌طور جدی در امور داخلی چین مداخله و حاکمیت و تمامیت ارضی کشور را تضعیف کرده است.

چین در سال‌های اخیر تحریم‌هایی را علیه بسیاری از مقامات آمریکایی به اتهام اقدام علیه منافع این کشور و صحبت درباره حقوق بشر در موضوع هنگ کنگ و استان سین کیانگ چین اعمال کرده است و گاهی اوقات ماهیت این تحریم‌ها مشخص نشده‌اند.

پکن در ماه مارس، محدودیت‌های ویزا را برای فهرست نامعلومی از مقامات آمریکایی اعمال کرد. این کشور مقامات آمریکایی را متهم کرد که «درباره مسائل حقوق‌بشر مربوط به چین دروغ می‌گویند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در گذشته از سوی چین تحریم شده‌اند. پمپئو از ورود به چین یا تجارت با شرکت‌های چینی منع شده است.

چین که تایوان را بخشی جدایی ناپذیر از خاک خود می‌داند در واکنش به سفر خانم پلوسی، بزرگترین مانور نظامی در تاریخ خود را در اطراف این جزیره از روز پنجشنبه آغاز کرد. این مانور تا روز یکشنبه ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک هوادار ترامپ با حمله به خانه نانسی پلوسی با چکش جمجمه شوهرش را شکست

رویترز: دولت بایدن طرح پایان جنگ تجاری با چین را متوقف کرد

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند