Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر جنجالی مقام آمریکایی؛ نانسی پلوسی پس از دیدار با مقامات تایوان، تایپه را ترک کرد

نانسی پلوسی تایوان را ترک کرد
نانسی پلوسی تایوان را ترک کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه سه اوت (۱۲ مرداد) در سفری جنجالی که کمتر از ۲۴ ساعت به طول انجامید، تایوان را ترک کرد.

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه سه اوت (۱۲ مرداد) در سفری جنجالی که کمتر از ۲۴ ساعت به طول انجامید، تایوان را ترک کرد. 

چین شب گذشته و همزمان با ورود نانسی پلوسی، سفیر آمریکا در پکن را احضار کرد. 

خانم پلوسی که بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که طی ۲۵ سال اخیر به تایوان سفر می‌کند، چهارشنبه صبح با رئيس جمهوری و نمایندگان پارلمان تایوان دیدار و گفتگو کرد. 

این سفر در حالی انجام شد که پیش‌تر مقام‌های چینی هشدارهای شدیدالحنی در خصوص عواقب این سفر به طرف آمریکایی داده بودند. پکن می‌گوید واشنگتن تاوان این «اشتباه» خود را خواهد پرداخت. همزمان با حضور پلوسی، چند فروند جنگنده چینی در تنگه تایوان به پرواز در آمدند. 

رسانه‌های دولتی چین خبر داده‌اند که ژی فنگ، معاون وزیر امور خارجه چین، سه‌شنبه شب نیکلاس برنز، سفیر آمریکا در چین را فراخواند تا مراتب اعتراض شدید پکن نسبت به سفر نانسی پلوسی به تایوان را اعلام کنند. 

خانم پلوسی پس از ورود به تایپه با تسای اینگ ون، رئيس جمهوری تایوان دیدار و گفتگو کرد. خانم تسای در این دیدار از آنچه او «توجه و حمایت بی‌دریغ آمریکا» تایوان خواند تشکر کرد و افزود: «نانسی پلوسی رابطه طولانی و عمیقی با تایوان دارد و ما باید در این خصوص از او تشکر کنیم.» 

او همچنین پلوسی را «یکی از فداکارترین دوستان تایوان» نامید و ادامه داد: «تهاجم روسیه به اوکراین امنیت تنگه تایوان را هم به کانون توجهات جهانی تبدیل کرده است. تجاوزات به تایوان دموکراتیک، تاثیر گسترده‌ای بر امنیت کل اقیانوس هند و آرام خواهد گذاشت.» خانم تسای همچنین با اشاره به اینکه تایوان در مقابل فشارها عقب‌نشینی نخواهد کرد، گفت: «ما قاطعانه از حاکمیت ملی خود دفاع خواهیم کرد و به خفظ خط دفاعی برای امنیت جهانی خود ادامه می‌دهیم.» 

خانم پلوسی هم در این دیدار تاکید کرد که سفر او این پیام را منتقل می‌کند که واشنگتن تعهد خود به تایوان را رها نخواهد کرد و به دوستی پایدار دو طرف افتخار می‌کند. رئيس مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه افزود: «اکنون، بیش از هر زمان دیگری، همبستگی آمریکا با تایوان اهمیت دارد و این پیامی است که ما امروز به اینجا می‌آوریم.»

خانم اینگ ون در بخش دیگری از اظهارات خود در دیدار با پلوسی تاکید کرد که تایوان ظرفیت‌های دفاعی خود را افزایش می‌دهد و «خط دفاعی» برای دموکراسی‌ها در منطقه را حفظ می‌کند. پلوسی هم در پاسخ گفت که ایالات متحده و تایوان یک مشارکت پر رونق مبتنی بر ارزش‌های مشترک میان دو طرف ایجاد کرده‌اند و دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در حمایت از تایوان متحد هستند. 

کمی پیش از دیدار خانم پلوسی با رئيس جمهوری تایوان، ارتش جزیره اعلام کرد که سطح هوشیاری خود را افزایش داده است. مقام‌های ارتش تایوان اعلام کرده‌اند که برنامه‌هایی را برای تضمین امنیت و ثبات در اطراف جزیره به اجرا می‌گذارند که پاسخی به رزمایش نظامی سه روزه چین در این منطقه بوده است. 

خانم تسای از این رزمایش‌ها انتقاد کرده و گفته است که این اقدامات یک واکنش غیرضروری از سوی پکن است و تایوان متعهد به حفظ وضعیت موجود در سراسر تنگه تایوان است.

وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد که ارتش این کشور با «هر اقدامی که حاکمیت ارضی تایوان را نقض کند، مقابله خواهد کرد».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پکن: رزمایش چین ضروری و مشروع است

پکن می‌گوید هواپیماها یا کشتی‌های خارجی نباید تا زمانی که رزمایش‌هایشان در حال انجام است وارد منطقه شوند. تایوان استدلال می‌کند که این ناقض مقررات بین‌المللی و قوانین تجارت جهانی و کشتیرانی است.

وزارت خارجه چین رزمایش این کشور در نزدیکی تایوان را «ضروری و مشروع» توصیف کرد. این رزمایش تنها ۲۰ کیلومتر با ساحل تایوان فاصله دارد.

این نهاد تاکید کرد که رزمایش سه روزه پکن در پاسخ به تحریکات جدی برخی از سیاستمداران آمریکایی و جدایی‌طلبان تایوانی است.  

پلوسی و پنج عضو دیگر کنگره آمریکا پس از ترک تایوان عازم کره‌جنوبی شدند. بعد از این کشور، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به سنگاپور، مالزی و ژاپن نیز سفر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک هوادار ترامپ با حمله به خانه نانسی پلوسی با چکش جمجمه شوهرش را شکست

شمارش معکوس برای ورود پلوسی؛ جنگنده‌های چینی بر فراز خط مرزی تنگه تایوان به پرواز درآمدند

چین به آمریکا درباره سفر نانسی پلوسی به تایوان هشدار داد