Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفر پلوسی به آسیا؛ آیا رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بدنبال تهدید چین به تایوان نمی‌رود؟

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیوت گینگریچ، نماینده سابق جمهوری خواهان آخرین رئیس مجلس نمایندگان بود که در سال ۱۹۹۷ از تایوان بازدید کرد.

آگهی

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در حالی روز یکشنبه سفر دوره‌ای خود را به چهار کشور آسیایی آغاز می کند که دفتر وی اشاره‌ای به نام تایوان به عنوان مقصد احتمالی یکی از این سفرها نکرد.

رسانه‌های آمریکای و برخی دیگر از منابع خبری پیش از آغاز این سفر گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احتمال بازدید نانسی پلوسی از جزیره خودگردانی که چین ادعای مالکیت بر آن را دارد مطرح کرده بودند.

دفتر ریاست مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نانسی پلوسی در راس هیئتی متشکل از نمایندگان کنگره عازم منطقه هند و اقیانوسیه می‌‌شود و قرار است از جمله از کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن بازدید ‌کند.»

در این بیانیه آمده است که این سفر شامل کشورهای یاد شده خواهد شد، اما مشخص نیست که آیا خانم پلوسی، که فرد شماره ۳ در زمینه جانشینی ریاست جمهوری ایالات متحده است در جریان این سفرتوقف‌های دیگری نیز خواهد داشت یا خیر.

بخش اطلاع رسانی دفتر ریاست مجلس نمایندگان آمریکا همچنین اعلام کرده که این سفر بر محوریت امنیت متقابل، مشارکت اقتصادی و مدیریت دموکراتیک در منطقه هند و اقیانوس آرام متمرکز خواهد بود.

گرگوری میکس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این سفر از حمله اعضای هیئت همراه نانسی پلوسی خواهد بود.

چین بازدید مقامات آمریکایی از تایوان را به عنوان مداخله خارجی و نشانه حمایت دلگرم کننده از اردوگاه استقلال طلبان در این جزیره می داند.

واشنگتن روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد اما طبق قوانین ایالات متحده موظف است ابزاری برای دفاع از خود در اختیار این جزیره قرار دهد.

سفر احتمالی پلوسی به تایوان رویدادی پر سر و صدا و نشانه‌ای قوی و البته مسبوق به سابقه در زمینه حمایت ایالات متحده از تایوان خواهد بود.

نیوت گینگریچ، نماینده سابق جمهوری خواهان آخرین رئیس مجلس نمایندگان بود که در سال ۱۹۹۷ از تایوان بازدید کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز پنجشنبه ضمن هشدار به همتای آمریکایی خود جو بایدن در زمینه پایبند بودن و احترام به اصل چین واحد تاکید کرده بود: «آنهایی که با آتش بازی می کنند نابود خواهند شد.»

جو بایدن نیز به شی جین پینگ گفته بود که سیاست ایالات متحده در خصوص تایوان تغییر نکرده و واشنگتن به شدت با تلاش های یکجانبه برای تغییر وضعیت موجود یا تضعیف صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان مخالف است.

وزارت خارجه تایوان روز جمعه پس از تماس روسای جمهوری چین و آمریکا اعلام کرد که تایپه به تعمیق همکاری امنیتی نزدیک خود با ایالات متحده ادامه خواهد داد.

از سوی دیگر رسانه‌های دولتی چین روز یکشنبه به نقل از سخنگوی نیروی هوایی این کشور اعلام کردند که پکن «قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود محافظت خواهد کرد.»

متن «برای جنگ آماده شوید» که روز جمعه از سوی یک واحد ارتش آزادیبخش خلق چین ( ارتش ملی جمهوری خلق چین) در بخش نظرهای «ویبو»، شبکه اجتماعی مشابه توییتر در چین منتشر شد بیش از یک میلیون و هشتصد هزار لایک دریافت کرد.

جو بایدن روز چهارشنبه گذشته به خبرنگاران گفته بود که بنا به نظر مقامات ارتش ایالات متحده، سفر نانسی پلوسی به تایوان «در حال حاضر ایده خوبی نیست.»

سفر آسیایی پلوسی به کشورهای حوزه هند و اقیانوس آرام در زمان حساسی از بعد سیاسی برای رهبران چین و ایالات متحده انجام می شود.

انتظار می‌رود شی جین‌پینگ اواخر سال جاری در نشست کنگره ملی خلق به شکلی بی سابقه برای سومین دوره ریاست جمهوری این کشور برگزیده شود، این در حالیست که حزب دموکرات به رهبری جو بایدن در ایالات متحده برای حفظ کنترل مجلس نمایندگان آمریکا در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر مبارزه سختی با حزب رقیب پیش رو خواهد داشت.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود نانسی پلوسی به تایوان؛ چین از «اقدامات نظامی هدفمند» سخن گفت

۷۰ سال رویارویی؛ ریشه مناقشه بین چین و آمریکا بر سر تایوان چیست؟

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است