Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رویترز: دولت بایدن طرح پایان جنگ تجاری با چین را متوقف کرد

بندر تجاری چینگ‌دائو در شرق چین
بندر تجاری چینگ‌دائو در شرق چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داد که دولت آمریکا در واکنش به ادامه تهدیدهای نظامی پکن علیه تایوان، پیشبرد طرح اصلاح تعرفه‌های واردات کالاهای چینی را که می‌توانست به کاهش یا لغو برخی از آنها منجر شود، متوقف کرد.

آگهی

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داد که دولت آمریکا در واکنش به ادامه تهدیدهای نظامی پکن علیه تایوان، پیشبرد طرح اصلاح تعرفه‌های واردات کالاهای چینی را که می‌توانست به کاهش یا لغو برخی از آنها منجر شود، متوقف کرد. 

دولت جو بایدن ماه‌هاست که به دنبال یافتن راهکارهای مختلفی برای کاهش هزینه‌های تعرفه‌های تحمیل شده بر واردات کالاهای چینی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است تا از این طریق بتواند بخشی از سرعت فزاینده افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را در آمریکا بکاهد. 

با این حال، مقام‌های کاخ سفید گفته‌اند که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده درباره اتخاذ این راهکارها تصمیمی نگرفته و همه گزینه‌های مربوط به تغییر روند تجارت دو کشور روی میز باقی می‌ماند.

در همین حال، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده، در مصاحبه با بلومبرگ گفت: «بعد از سفر خانم پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اوضاع بسیار پیچیده شده است. بنابراین رئیس جمهوری در حال بررسی گزینه‌های خود است. او بسیار محتاط است و می‌خواهد مطمئن شود که تصمیم دولتش آسیبی به نیروی کار و کارگران آمریکایی نمی‌رساند.»

صنایع ایالات متحده، از تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی مصرفی گرفته تا خودروسازی و هوافضا خواستار حذف تعرفه‌های ۲۵ درصدی وضع شده بر برخی کالاهای مصرفی خود شده‌اند که منجر به افزایش هزینه تولید آنها شده است. 

این تعرفه‌ها در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ از سوی دونالد ترامپ بر هزاران کالای وارداتی چینی به ارزش ۳۷۰ میلیارد دلار وضع شد تا چین به دلیل عدم رعایت قانون مالکیت معنوی تولیدات و فناوری‌های آمریکایی تحت فشار قرار گیرد. تصمیمی که به آغاز جنگ تجاری میان دو کشور و اقدام متقابل چین منجر شد.

برخی از مقامات ارشد دولت آقای بایدن، از جمله جَنت یِلن، وزیر خزانه‌داری، معتقد است که این عوارض بر کالاهای مصرفی «غیر استراتژیک» اعمال شده و هزینه‌های غیرضروری بر مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارهای آمریکایی تحمیل کرده است. این گروه به همین دلیل می‌گوید با حذف عوارض یادشده، نرخ تورم تا حدودی پایین خواهد آمد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

دولت ترامپ همچنین معافیت‌های تعرفه‌ای را برای بیش از ۲۲۰۰ دسته کالای وارداتی، از جمله بسیاری از مواد صنعتی و شیمیایی حیاتی تصویب کرده بود اما با روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه ۲۰۲۱، این معافیت‌ها منقضی شدند و تا کنون تنها ۳۵۲ مورد از آنها احیا شده‌اند. تشکل‌های صنعتی و بیش از ۱۴۰ قانونگذار آمریکایی خواستار احیای باقیمانده این معافیت‌ها از سوی جو بایدن هستند. 

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که پکن به توافق تجاری با دولت دونالد ترامپ مبنی بر افزایش ۲۰۰ میلیارد دلاری خرید محصولات کشاورزی و تولیدی ایالات متحده، انرژی و خدمات در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ عمل نکرده است. هر چند پکن همه‌گیری ویروس کرونا را عامل اجرایی نشدن این قرارداد اعلام کرده ولی تنش‌های سیاسی بین دو کشور بر سر شبه‌جزیره تایوان بر بدبینی‌های دو طرف افزوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استقرار سامانه موشک تاد در کره‌جنوبی و رزمایش جدید تایوان در واکنش به قدرت‌نمایی چین

سفر جنجالی پلوسی به تایوان؛ چین میزان همکاری‌ها با واشنگتن را کاهش داد

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد