Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گزارش‌ها از مرگ «کارشناسان موشکی ایرانی و لبنانی» در انفجارهای حومۀ صنعا

انفجار در یمن. عکس از آرشیو
انفجار در یمن. عکس از آرشیو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های عرب‌زبان می‌گویند شش دانشمند موشکی ایرانی و لبنانی به همراه ده‌ها شبه‌نظامی حوثی‌، در جریان دو انفجار که روز دوشنبه در یک اردوگاه نظامی در نزدیکی صنعا پایتخت یمن روی داده، کشته شده‌اند.

آگهی

رسانه‌های عرب‌زبان می‌گویند شش دانشمند موشکی ایرانی و لبنانی به همراه ده‌ها شبه‌نظامی حوثی‌، در جریان دو انفجار که روز دوشنبه در یک اردوگاه نظامی در نزدیکی صنعا پایتخت یمن روی داده، کشته شده‌اند.

بنابر این گزارش‌ها، انفجارهای مرگبار در نتیجه بروز نقص حین شلیک موشک و نصب مجدد موشک‌های بالستیک در پایگاه نظامی الحفا که شامل یک آزمایشگاه و یک انبار تسلیحات بوده رخ داده است.

به دنبال این انفجارها، شبه‌نظامیان حوثی تمامی ورودی‌های اردوگاه را بستند. شاهدان عینی تایید کرده‌اند که صدای انفجارهای مهیب را در صنعا که تحت کنترل حوثی‌ها است، شنیده‌اند. 

رسانه‌های وابسته به حوثی‌ها از جمله «المسیره» هنوز این خبر را تایید نکرده‌اند.

در حساب توییتری منسوب به احمد المسيبلی، مشاور رسانه‌ای وزیر اطلاعات یمن نیز این خبر اعلام شده است؛ او همچنین شبه‌نظامیان حوثی را به نقض آتش‌بس متهم کرده است. 

علاوه بر او احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن نیز گفته است شبه‌نظامیان حوثی از انجام تعهدات خود در آتش‌بس «فرار» می‌کنند.

آتش‌بس در جنگ یمن با میانجیگری سازمان ملل بین شبه‌نظامیان حوثی و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی از ۲ آوریل آغاز و سپس از ۲ ژوئن با شروط پیشین برای مدت مشابه تمدید شد. هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، خواستار تمدید شش‌ماهه آتش‌بس شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یمن از سال ۲۰۱۴ میلادی درگیر یک جنگ داخلی خونین است که یکسوی آن نیروهای دولتی تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارند و طرف دیگر آن شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران. 

صنعا، پایتخت یمن و شهر بندری حدیده هر دو تحت کنترل حوثی‌ها هستند اما توسط ائتلاف به رهبری عربستان سعودی محاصره شده‌اند.

این جنگ تاکنون صدها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته و زندگی در این کشور فقیر واقع در شبه‌جزیره عربستان را بیش از هر زمانی طاقت‌فرسا کرده است.

گروه‌های امدادی با استقبال از تصمیم تمدید آتش‌بس در یمن، از رهبران این کشور خواستند که آن را فرصتی برای انجام کاری جدی‌تر با هدف رسیدن به صلح پایدار بدانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: بُرد موشک بالستیک جدید «رضوان» ۱۴۰۰ کیلومتر است

رئیس جمهوری یمن قدرت را به شورای ریاست جمهوری جدید واگذار کرد

آتش‌بس در یمن؛ نخستین نفت‌کش‌ها پس از سه ماه در بندر حدیده لنگر انداختند