بندر جاسک در جنوب ایران مبداء احتمالی محموله‌‌های قاچاق اسلحه به یمن معرفی شد

عکس نیروی دریایی آمریکا از توقیف شناور حامل سلاح در دریای عرب
عکس نیروی دریایی آمریکا از توقیف شناور حامل سلاح در دریای عرب Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» تهیه‌کنندگان پیش‌نویس گزارش محرمانه سازمان ملل به مصاحبه‌های انجام‌شده با خدمه یمنی شناورهای توقیف شده و داده‌های دریانوردی استناد کرده‌اند.

آگهی

بندر جاسک در جنوب ایران در پیش‌نویس یک گزارش محرمانه سازمان ملل متحد به عنوان مبداء احتمالی محموله‌های توقیف‌شده ابزار جنگی به مقصد یمن معرفی شده است.

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از این گزارش محرمانه که از سوی گروهی از کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده نوشته است که این سلاح‌ها طی ماه‌های اخیر توسط نیروی دریایی آمریکا در دریای عرب توقیف شد.

بنا به همین گزارش برای ارسال غیرقانونی هزاران ابزار جنگی از جمله «آر پی جی» و مسلسل از شناورهای کوچک چوبی و راه‌های حمل و نقل زمینی استفاده شده است. احتمال داده می‌شود که همه این سلاح‌ها از بندر جاسک در جنوب ایران به مقصد یمن ارسال شده باشند. 

تهیه‌کنندگان پیش‌نویس گزارش محرمانه سازمان ملل به مصاحبه‌های انجام‌شده با خدمه یمنی شناورهای توقیف شده و داده‌های دریانوردی استناد کرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ ارسال ابزارهای جنگی برای شورشیان حوثی در یمن را ممنوع کرد. آمریکا بارها تهران را به ارسال اسلحه برای شورشیان حوثی متهم کرده است. این در حالی است که ایران این ادعاها را رد می‌کند. 

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن از دولت این کشور که دیگر کنترل صنعا، پایتخت را در دست ندارد حمایت می‌کند.

در گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» آمده که ایران به گروه کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل گفته است که سلاح‌های توقیف‌شده نه به یمن ارسال یا صادر شده بودند و نه فروخته شده بودند. 

ناصرالدین امیر، معاون وزیر اطلاعات دولت حوثی‌های یمن نیز با رد دریافت سلاح از ایران این ادعا را «توهم» خوانده است. 

سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که تاکنون ۳۷۷ هزار نفر بر اثر جنگ داخلی یمن کشته شده‌اند. اکثر قربانیان این جنگ به دلیل پیامدهای غیرمستقیم جنگ از جمله عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، قحطی و شیوع بیماری جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف تحت رهبری عربستان ایفای نقش در بمباران مر‌گ‌بار زندان صعده را رد کرد

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد

افشای ابعاد جدیدی از برنامه نظامی ایران؛ «تهران در ساخت پهپاد از فناوری‌های غربی تقلید می‌کند»