Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس جمهوری یمن قدرت را به شورای ریاست جمهوری جدید واگذار کرد

عبده ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن
عبده ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر پایه توافق آتش بس جدید که در صورت «رضایت» طرفین درگیر قابل تمدید خواهد بود، همه حملات نظامی هوایی، زمینی و دریایی باید متوقف شود.

آگهی

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن تشکیل شورای ریاست جمهوری جدید برای رهبری کشور و واگذاری قدرت خود به این شورا را اعلام کرد.

او در یک بیانیه تلویزیونی در آخرین روز مذاکرات صلح در روز پنجشنبه ۷ آوریل (۱۸ فروردین) در ریاض، پایتخت عربستان گفت: «من به گونه‌ای برگشت‌ناپذیر اختیارات کامل خود را به شورای ریاست جمهوری تفویض می‌کنم.»

شورای جدید متشکل از هشت عضو خواهد بود و رشاد العلیمی، وزیر کشور پیشین و مشاور آقای هادی رهبری آن را بر عهده خواهد داشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

یمن از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ خانمان‌براندازی شد که میان نیروهای دولت رسمی و شورشیان حوثی تحت حمایت ایران درگرفت و تا این زمان نیز ادامه دارد. ایران اتهام دادن سلاح به حوثی‌ها را رد می‌کند.

دولت آقای هادی که جامعه جهانی آن را به رسمیت می‌شناسد، از سال ۲۰۱۵ تاکنون توسط یک ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی علیه شورشیان حوثی که در سال ۲۰۱۴ صنعا، پایتخت را تصرف کردند، در حال نبرد هستند.

آتش بسی که توسط سازمان ملل متحد در روز شنبه، اولین روز ماه رمضان به اجرا گذاشته شد، در میانه جنگی که باعث یکی از بدترین بحران‌های بشری در جهان شده است، بارقه‌ای از امید روشن کرد.

بر پایه توافق آتش بس جدید که در صورت «رضایت» طرفین درگیر قابل تمدید خواهد بود، همه حملات نظامی هوایی، زمینی و دریایی باید متوقف شود.

اعلام آتش بس در حالی اعلام شد که مذاکرات درباره یمن در عربستان سعودی در غیاب شورشیان برگزار گردید، زیرا آنها گفته‌اند که از شرکت در مذاکرات در قلمرو خاک «دشمن» خودداری می‌کنند.

جنگ یمن تاکنون صدها هزار کشته برجای گذاشته و این کشور فقیر در شبه جزیره عربستان را به شدت تحت فشار قرار داده، به حدی که در آستانه قحطی قرار گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل زندانی میان حوثی‌ها و ائتلاف؛ در اقدامی نادر یک هیئت عربستانی به صنعا سفر کرد

گزارش‌ها از مرگ «کارشناسان موشکی ایرانی و لبنانی» در انفجارهای حومۀ صنعا

گفتگوی صلح یمن در عربستان بدون حضور حوثی‌ها؛ ایران از طرح انصار الله حمایت کرد