آتش‌بس در یمن؛ نخستین نفت‌کش‌ها پس از سه ماه در بندر حدیده لنگر انداختند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بندر حدیده-آرشیو-۲۰۱۸
بندر حدیده-آرشیو-۲۰۱۸   -  Copyright  Hani Mohammed/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.

کمتر از یک هفته پس از اعلام آتش‌بس در یمن، دو نفت‌کش در بندر حدیده در غرب این کشور لنگر انداختند. این نخستین مرتبه در سه ماه گذشته است که شناورهای حامل سوخت به این بندر می‌رسند. حدیده یکی از معبرهای حیاتی برای ورود کمک‌های بشردوستانه به یمن است. شورشیان حوثی از دو سال پیش این بندر را کنترل می‌کنند.

شرکت ملی نفت یمن روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نفت‌کش سزار پس از ۳۲ روز توقیف، سرانجام به بندر حدیده رسید. همین شرکت روز یکشنبه از ورود یک نفت‌کش دیگر به حدیده خبر داده بود.

ورود هجده نفت‌کش که به یمن که از سوی ائتلاف تحت رهبری عربستانی سعودی توقیف شده‌اند، بخشی از توافق آتش‌بس است که دو ماه پیش با میانجیگری سازمان ملل متحد به دست آمد. این آتش‌بس از روز شنبه، دوم آوریل اجرایی شد. بر اساس همین توافق هر هفته دو پرواز رفت و برگشت در فرودگاه بین‌المللی صنعا انجام خواهد شد. این نخستین بار در ۶ سال گذشته است که ائتلاف تحت رهبری ریاض با چنین خواسته‌ای موافقت می‌کند.

مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در شمال و غرب یمن در هفته‌های اخیر با کمبود شدید نفت و مواد سوختی دیگر مواجه است. جنبش انصارالله ائتلاف تحت رهبری ریاض را به توقیف شناورهای سوخت رسان به بهانه کنترل قاچاق تسلیحات متهم می‌کند.

اعصام متوکل، سخنگوی شرکت نفت یمن می‌گوید که محموله دو نفت‌کش به هیچ وجه پاسخگوی نیاز شهروندان تحت محاصره نیست اما اندکی از وخامت اوضاع کم‌ می‌کند.

از زمان ورود ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به میدان جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۷۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند. زیرساخت‌های این کشور در سال‌های گذشته ویران شده و میلیون‌ها نفر از جمله ده‌ها هزار کودک با خطر مرگ ناشی از بیماری و کمبود مواد غذایی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

در جنگ داخلی یمن، ایران از شورشیان حوثی و عربستان سعودی و همپیمانانش از دولت عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کنند.