Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یمن؛ نبردهای خونین در حومه بندر حدیده در یک هفته ۱۵۰ کشته برجای گذاشت

شبه نظامیان حوثی در یمن
شبه نظامیان حوثی در یمن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساکنان مناطق حومه شهر حدیده به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که نبردهای اخیر، شدید‌ترین درگیری‌ها پس از آتش بس ماه دسامبر ۲۰۱۸ در این منطقه بود که سه سال پیش تحت نظارت سازمان ملل متحد به اجرا درآمد.

آگهی

درگیری‌های خونین یک هفته گذشته میان شبه نظامیان حوثی و نظامیان وفادار به دولت تبعیدی یمن در جنوب شهر استراتژیک حدیده دست کم ۱۵۰ کشته برجای گذاشته است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی ضمن استناد به منابع نظامی و پزشکی حاضر در محل اقدام به سرشماری قربانیان نبردهای یک هفته اخیر در حومه جنوبی شهر بندری حدیده کرده و از کشته شدن دست کم ۱۵۰ نفر در میان نیروهای دو طرف مخاصمه خبر داده است.

در این گزارش همچنین به نقل از سازمان ملل متحد عنوان شده که مناقشه و جنگ داخلی یمن، این کشور فقیر شبه جزیره عربستان را گرفتار فجیع‌ترین بحران انسانی کنونی در جهان کرده است؛ مناقشه‌ای که دو قدرت بزرگ منطقه‌ای یعنی ایران و عربستان سعودی هر یک با پشیبانی از یکی از طرفین مخاصمه به نوعی جنگی نیابتی را در این کشور پیش می‌برند.

فرانس‌پرس در ادامه به نقل از یک منبع نظامی هوادار دولت در تبعید یمن اعلام کرده که حوثی‌ها با حملاتی که انجام دادند تحریک کننده و منشا آغاز نبردهای یک هفته گذشته بودند.

به گفته این منبع، شبه نظامیان حوثی که کنترل شهر بندری حدیده در جنوب غرب یمن را در دست دارند در پی گسترش مناطق تحت کنترل خود و پیشروی به سوی مناطق جنوبی هستند؛ مناطقی که عمده نیروهای حامی دولت در آن استقرار دارند.

ساکنان مناطق حومه شهر حدیده به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که نبردهای اخیر، شدید‌ترین درگیری‌ها پس از آتش بس ماه دسامبر ۲۰۱۸ در این منطقه بود که سه سال پیش تحت نظارت سازمان ملل متحد به اجرا درآمد.

در این گزارش همچنان به نقل از شاهدان محلی اعلام شده که نیروهای حوثی‌ در جریان نبردهای هفته گذشته موفق به پیشروی بیشتر به سوی مناطق جنوبی نشده‌اند.

یک مسئول نظامیان وفادار به دولت یمن تایید کرده که شمار تلفات درگیریهای دو طرف ظرف هفته یک هفته به حدود ۱۵۰ کشته و ۲۶۰ مجروح رسیده است.

این آمار همچنین تاز طریق یکی از فرماندهان محلی جنبش انصار‌الله به تایید شبه نظامیان حوثی نیز رسیده است.

شدت نبردهای یاد شده که هنوز اطلاعی در باره به همراه داشتن تلفات در میان غیرنظامیان از آن در دست نیست پس از اوج‌گیری طی دو روز گذشته از دوشنبه هجدهم ژانویه اندکی فروکش کرده است.

در گزارش‌هایی که به تایید دو منبع نزدیک به دولت در تبعید یمن رسیده آمده است که ۴۴ شبه نظامی حوثی پس از دفع حملات و پاتک نیروهای دولتی کشته شدند؛ این در حالیست که در این بخش از درگیری‌ها ۲۷ سرباز وفادار به دولت نیز جان خود را از دست دادند.

پزشکان و نیروهای امدادی حاضر در محل نیز در گفتگو با فرانس پرس اعلام کردند که در جریان نبردهای روز شنبه و یکشنبه دست کم ۷۰ نفر از میان دو طرف کشته و ده‌ها تن نیز مجروح شدند.

این درگیری‌ها همچنان واکنش سازمان پزشکان بدون مرز را نیز به همراه داشته که با توییتی از شدت گرفتن دوباره نبردها در مناطق جنوبی شهر بندری حدیده خبر داده است.

این سازمان غیردولتی در پیام خود تاکید کرده که برنامه‌ای فوری برای پاسخگویی به نیازهای موجود و رسیدگی به شمار زیاد مجروحان نبردهای اخیر در مراکز بهداشتی محل به اجرا گذاشته است.

جنگ داخلی یمن که پس از مداخله ائتلاف نظامی تحت رهبری ریاض در سال ۲۰۱۵ وارد مرحله تازه‌ای شد تاکنون ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.

این مناقشه همچنین کشور یمن را در آستانه قحطی فراگیر قرار داده به نحوی که سازمان ملل متحد ضمن ابراز بدبینی نسبت به تبعات آن در سال جاری میلادی از احتمال درگیر شدن شانزده میلیون نفر در این کشور با خطر گرسنگی خبر داده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آتش‌بس در یمن؛ نخستین نفت‌کش‌ها پس از سه ماه در بندر حدیده لنگر انداختند

مدل یمنی به‌خاطر «انتقال به بند روسپی‌ها» در زندان اقدام به خودکشی کرد

سازمان ملل با هشدار دربارۀ «تهدید دائمی» القاعده یمن از بازداشت خالد باطرفی خبر داد