سازمان ملل با هشدار دربارۀ «تهدید دائمی» القاعده یمن از بازداشت خالد باطرفی خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رهبر القاعده در یمن بازداشت شد
رهبر القاعده در یمن بازداشت شد   -   کپی رایت  -/AFP

سازمان ملل متحد در گزارشی که به تازگی منتشر شده، از بازداشت خالد باطرفی، رهبر شاخه القاعده شبه‌جزیره عربستان در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ در یمن خبر داده است.

پیش از این گزارش‌هایی دربارۀ بازداشت خالد باطرفی منتشر شده بود اما گزارش سازمان ملل نخستین گزارش رسمی در این خصوص است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد که سعد بن عاطف العولقی، معاون باطرفی نیز در جریان عملیاتی در شهر الغیضه در جنوب‌شرق یمن کشته شده است.

اگر چه در گزارش سازمان ملل مشخص نشده که خالد باطرفی چگونه بازداشت شده است و در کجا نگهداری می‌شود اما گزارش‌های تأیید نشده از بازداشت او توسط نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی و تحویل این رهبر القاعده به عربستان سعودی حکایت دارد.

خالد باطرفی که گفته می‌شود حدود ۴۰ سال سن دارد، پس از کشته شدن قاسم ریمی، بنیانگذار و رهبر القاعده در شبه‌جزیره عربستان توسط نیروهای نظامی آمریکا در فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی، رهبری این گروه را بر عهده گرفت.

گزارش سازمان ملل دربارۀ بازداشت رهبر گروه القاعده یمن در حالی منتشر شده که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پایان حمایت واشنگتن از عملیات ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن را اعلام کرده است.

شاخه القاعده یمن در سال‌های گذشته با استفاده از درگیری‌ها در یمن تلاش کرد تا قدرت خود را در جنوب و جنوب‌شرق این کشور گسترش دهد. به این ترتیب این گروه هم به حوثی‌ها و هم به دولت مورد حمایت عربستان در یمن حمله کرد.

پیش از این آمریکا از شاخه القاعده یمن به عنوان یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های جهادی نام برده بود. اما در حال حاضر برخی کارشناسان بین‌المللی معتقدند که این شبکه جهادی نفوذ خود را از دست داده و دچار فرسایش شده است.

با وجود این سازمان ملل متحد در گزارش خود نسبت به «تهدید دائمی» شاخه القاعده یمن هشدار داده است. زیرا به اعتقاد این سازمان بین‌المللی با وجود بازداشت خالد باطرفی و بی‌تحرکی گروه تحت امر او، همچنان حملاتی توسط طرفدارانش در یمن وجود داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید