Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عربستان سعودی و متحدانش با پذیرش درخواست آتش‌بس سازمان ملل، عملیات نظامی در یمن را متوقف کردند

یک منطقه ویران شده در صنعا، پایتخت یمن پس از بمباران هواپیماهای سعودی
یک منطقه ویران شده در صنعا، پایتخت یمن پس از بمباران هواپیماهای سعودی Copyright Hani Mohammed/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Hani Mohammed/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی شامگاه یکشنبه اعلام کرد که در پاسخ به فراخوان سازمان ملل متحد و به مناسبت ماه رمضان، عملیات نظامی خود را در یمن متوقف می‌کند. حوثی‌ها می‌گویند تا زمان ادامه محاصره یمن، آتش‌بس بی‌معنی است.

آگهی

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی شامگاه یکشنبه اعلام کرد که در پاسخ به فراخوان سازمان ملل متحد و به مناسبت ماه رمضان، عملیات نظامی خود در یمن را متوقف می‌کند. حوثی‌ها می‌گویند تا زمان ادامه محاصره یمن، آتش‌بس بی‌معنی است.

تصمیم ریاض و متحدانش در پی برگزاری اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در روز سه‌شنبه اعلام می‌شود. حوثی‌ها این نشست را به‌دلیل برگزاری در پایتخت کشور متخاصم عربستان سعودی، تحریم کرده بودند.

از زمان آغاز مداخله نظامی ائتلاف تحت رهبری پادشاهی سعودی در یمن در سال ۲۰۱۵، بارها آتش‌بس‌های بشردوستانه در سراسر یمن یا بخش‌هایی از این کشور برقرار شده اما هیچگاه پایدار نبوده است. در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۸ و ژانویه ۲۰۱۹، در پی قتل جمال خاشقچی و با فشار کشورهای غربی و سازمان ملل متحد مذاکرات صلح استکهلم برای پایان دادن به جنگ یمن در چند دور برگزار و با وجود اعلام آتش‌بس، بدون نتیجه متوقف شد.

سازمان ملل متحد، شماری از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا از این آتش‌بس یکجانبه حمایت کرده‌اند. با این حال محمد بخیتی، یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که «آتش‌بس، بدون پایان دادن به محاصره این کشور بی‌معنی است.»

انتظار می‌رود توقف عملیات نظامی عربستان سعودی و بمباران‌های روزمره این کشور در یمن، راه را برای آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح هموار کند.

حوثی‌های یمن و متحدانشان در میان ارتش و نیروهای سیاسی این کشور می‌گویند مذاکرات باید در یک کشور بی‌طرف انجام شود. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پیش از اعلام آتش‌بس از توقف درگیری‌ها حمایت کرده بود. ایران متحد و حامی اصلی حوثی‌ها در جنگ یمن است. عربستان سعودی و ایالات متحده آمریکا، تهران را به ارسال سلاح و موشک به حوثی‌ها متهم می‌کنند.

در جریان جنگ یمن که وارد هشتمین سال خود می‌شود، به گفته سازمان ملل متحد بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند. میلیون‌ها شهروند یمنی، از جمله کودکان به‌دلیل کمبود مواد غذایی و بیماری، در آستانه مرگ قرار دارند. سازمان ملل وضعیت یمن را بدترین بحران انسانی جهان توصیف می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تمسخر» جو بایدن در یک شبکه تلویزیونی عربستان

سازمان ملل خواستار کمک ۴.۲۷ میلیارد دلاری برای یمن شد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است