واشنگتن: به‌نظر می‌رسد چین به‌دنبال ایجاد تحریکات نظامی در اطراف تایوان باشد

جت‌های چینی
جت‌های چینی Copyright STR/AFP or licensors
Copyright STR/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی تصریح کرد که این اقدامات «می‌تواند شامل تحریکات نظامی مانند شلیک موشک به تنگه تایوان یا اطراف آن» یا «تهاجمات هوایی قابل توجه» به این منطقه باشد.

آگهی

کاخ سفید روز دوشنبه یک اوت (۱۰ مرداد) هشدار داد که سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان می‌تواند چین را وادار به انجام اقدامات تحریک‌آمیز مهمی کند. واشنگتن از پکن خواست از این سفر سواستفاده نکند و آن‌ را بهانه‌ای برای تحریک نداند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «به‌نظر می‌رسد که چین خود را در موقعیتی برای برداشتن گام‌های بزرگتر در روزهای آینده و شاید در افق‌های زمانی طولانی‌تر قرار داده است.»

پلوسی روز یکشنبه سفر خود به آسیا را بدون افشای اینکه آیا رفتن به تایوان در برنامه سفر است یا خیر آغاز کرد. با این حال پکن هشدار داده است که در صورت سفر وی به تایوان تلافی خواهد کرد و گفته است که این اقدام «بازی با آتش» است.

کربی گفت: «به زبان ساده، هیچ دلیلی وجود ندارد که پکن یک سفر بالقوه مطابق با سیاست دیرینه ایالات متحده را به نوعی بحران تبدیل کند یا از آن به‌عنوان بهانه‌ای برای فعالیت نظامی تهاجمی در داخل یا اطراف تنگه تایوان استفاده کند.»

وی خاطر نشان کرد که چین در حال فراهم کردن زمینه برای تحریکات احتمالی بیشتر است.

وی تصریح کرد که این اقدامات «می‌تواند شامل تحریکات نظامی مانند شلیک موشک به تنگه تایوان یا اطراف آن» یا «تهاجمات هوایی قابل توجه» به این منطقه باشد. 

چین از تایوان به عنوان بخشی جداناپذیر از خاک خود یاد می‌‌کند. سفر مسئولان و هیات‌های پارلمانی آمریکا به تایوان مسبوق به سابقه است. با این حال از سال ۱۹۹۷ تاکنون هیچ‌کدام از روسای مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سفر نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پکن: پرواز جنگنده‌های چین در نزدیکی تایوان برای مقابله با تبانی واشنگتن و تایپه «ضروری» بود

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید