سفر آسیایی‌ پلوسی؛ پکن بار دیگر نسبت به بازدید از تایوان هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نانسی پلوسی، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

نانسی پلوسی، رئيس مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در حالی در اولین گام از سفر آسیایی خود وارد سنگاپور شد که توجه‌ها بر روی احتمال سفر او به تایوان متمرکز شده است. 

سفر رئیس دموکرات مجلس نمایندگان به تایوان می‌تواند روابط واشنگتن با پکن را تحت تاثیر قرار دهد. نانسی پلوسی پیش از این هدف از سفرش به منطقه اقیانوس هند-آرام را تاکید بر «تعهد خدشه‌ناپذیر» ایالات متحده در قبال متحدانش در این منطقه عنوان کرده بود. 

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بدون اشاره به احتمال سفر به تایوان گفته بود که در سنگاپور، مالزی، کره‌جنوبی و ژاپن با رهبران این کشورها گفتگو خواهد کرد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال سفر نانسی پلوسی به تایوان از چند هفته پیش تاکنون بر تنش‌ها در روابط واشنگتن و پکن افزوده است. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که سفر نانسی پلوسی به تایوان «تدابیر قاطع و نیرومند» کشورش برای دفاع از تمامیت ارضی خود را به دنبال خواهد داشت.

چین از تایوان به عنوان بخشی جداناپذیر از خاک خود یاد می‌‌کند. سفر مسئولان و هیات‌های پارلمانی آمریکا به تایوان مسبوق به سابقه است. با این حال از سال ۱۹۹۷ تاکنون هیچ‌کدام از روسای مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان سفر نکرده‌اند. 

آمریکا در قبال تایوان سیاست «ابهام راهبردی» را دنبال می‌کند. به این معنا که واشنگتن از یک سو تنها دولت مستقر در پکن را به عنوان حکومت چین به رسمیت می‌شناسد اما در عین حال از تایوان نیز حمایت می‌کند.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده ضمن کم‌اهمیت جلوه دادن احتمال سفر نانسی پلوسی به تایوان از چین خواسته است تا خونسردی خود را حفظ کند.