پکن: پرواز جنگنده‌های چین در نزدیکی تایوان برای مقابله با تبانی واشنگتن و تایپه «ضروری» بود

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش چین در بیانیه‌ای توضیحاتی در خصوص چرایی برگزاری رزمایش نظامی هوایی در نزدیکی حریم هوایی و دریایی تایوان ارائه داده است.

آگهی

چین می‌گوید پروازهای جنگنده‌های این کشور در روزهای اخیر پیرامون حریم دریایی و هوایی تایوان، «اقدامی ضروری» برای پاسخ به تبانی میان واشنگتن و تایپه بوده است. 

فرماندهی ارتش چین در بیانیه‌ای در خصوص برگزاری رزمایش نظامی پکن گفت: «آن‌چه در روزهای اخیر در اطراف تایوان اتفاق افتاده، یک گشت آمادگی بوده که اقدامی ضروری برای مقابله با تبانی میان ایالات متحده و تایوان به شمار می‌رود.» 

این فرماندهی همچنین در ادامه افزود: «اخیرا ایالات متحده به صورت مکرر در مورد موضوع تایوان تحرکات تحریک‌آمیزی انجام داده است. آنها در زبان یک چیز می‌گویند و در عمل به گونه دیگری رفتار می‌کنند. حمایت از نیروهای استقلال تایوان باعث تحریک شرایط می‌شود و تایوان را به وضعیت خطرناکی سوق می‌دهد.» 

چین که همواره تایوان را به عنوان یکی از استان‌های خود در نظر می‌گیرد هرگز استقلال این سرزمین را به رسمیت نشناخته است. پکن در حدود ۲ سال اخیر، مانوهای نظامی خود در اطراف این جزیره را افزایش داده و تلاش دارد با افزایش فشارها بر تایپه، این سرزمین را به پذیرش حاکمیت پکن سوق دهد. 

اظهارات هفته گذشته جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا در خصوص اینکه در صورت حمله چین به تایوان، سیاست «ابهام استراتژیک» آمریکا در قبال این جزیره تغییر خواهد کرد، خشم پکن را به همراه داشت. آقای بایدن تاکید کرده در صورتی که پکن حمله نظامی علیه تایوان ترتیب دهد، ایالات متحده هم مداخله نظامی خواهد کرد. 

ارتش چین همچنین در ادامه بیانیه خود با تکرار این نکته که تایوان بخشی از سرزمین چین است، نوشته است: «سربازان چینی به تقویت آموزش نظامی و آمادگی خود برای خنثی کردن مداخله نیروهای خارجی و اقدامات کسانی که از استقلال تایوان حمایت می‌کنند، ادامه می‌دهد.» 

در حالی‌که در بیانیه منتشر شده از سوی مقام‌های ارتش چین، تاریخ مشخصی در خصوص رزمایش ذکر نشده اما تایوان روز دوشنبه اعلام کرده بود که بزرگترین تعدی نیروی هوایی چین به منطقه دفاع هوایی تایوان از ژانویه تاکنون در حریم هوایی این جزیره رقم خورده است. تایوان تاکنون بارها از انجام چنین ماموریت‌هایی از سوی ارتش چین که به تعرض به حریم هوایی این سرزمین منجر شده، اعتراض کرده است. 

مقام‌های تایوان می‌گویند تنها مردم این جزیره حق دارند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. تایپه همواره ادعای حاکمیت چین را رد می‌کنند. با این حال پکن همیشه به تندی نسبت به این اظهارات واکنش نشان داده و تاکید کرده که تایوان بخشی از خاک سرزمین چین است. 

بسیاری نگرانند تحرکات چین در نهایت به انجام یک اقدام نظامی علیه تایوان بیانجامد. مقام‌های تایوانی می‌گویند در صورتی که چین بخواهد به این سرزمین حمله کند، با تمام توان از خاک خود دفاع خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واشنگتن: به‌نظر می‌رسد چین به‌دنبال ایجاد تحریکات نظامی در اطراف تایوان باشد

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت