«حمله نظامی احتمالی چین به تایوان برای همه طرف‌ها فاجعه‌بار خواهد بود»

یک مقام ارشد دفاعی چین در حال ادای سلام نظامی به شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور؛ مارس ۲۰۲۲
یک مقام ارشد دفاعی چین در حال ادای سلام نظامی به شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور؛ مارس ۲۰۲۲ Copyright AP
نگارش از مریم عباسی‌زادهبا استفاده از AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما تجربه‌های خوبی در طول مقاومت بدست‌ آورده‌ایم. مهم نیست چه کسی برنده این جنگ خواهد شد چرا که این پیروزی، پیروزی تلخی خواهد بود.»

آگهی

حمله نظامی احتمالی چین به جزیره تایوان برای همه طرف‌ها «فاجعه‌بار» خواهد بود. چیو کو-چنگ، وزیر دفاع تایوان روز پنج‌شنبه ۱۰ مارس با تصریح بر اینکه هیچ‌کس به‌دنبال جنگ نیست گفت اما «اگر جنگی در بگیرد، فارغ از نتیجه نهایی برای همه طرف‌ها به فاجعه تبدیل خواهد شد.»

وزیر دفاع تایوان افزود:‌ «ما تجربه‌های خوبی در طول مقاومت بدست‌ آورده ایم. مهم نیست چه کسی برنده این جنگ خواهد شد چرا که این پیروزی، پیروزی تلخی خواهد بود.»

او با اشاره به حمله اخیر روسیه به خاک اوکراین تاکید کرد که این اقدام نظامی که در نوع خود گسترده‌ترین عملیات نظامی بعد از جنگ سرد محسوب می‌شود بر امنیت جهان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت. حمایت پکن از مسکو در موضوع حمله روسیه به اوکراین می‌تواند به‌نوعی بازتاب دهنده رویکرد چین به جزیره تایوان هم باشد. پکن جزیره تایوان را بخش جدانشدنی سرزمین خود می‌داند و بارها اعلام کرده در صورت نیاز برای الحاق جزیره از توسل به نیروی قهریه ابایی ندارد.

چیو کو-چنگ بر ادامه تلاش‌های ارتش جزیره در ارتقاء توانایی‌های جنگی و نظامی خود و همچنین جلب اعتماد مردم و بالانگه داشتن روحیه سربازان تاکید کرد. وزیر خارجه تایوان هم در موضعی مشابه، خطاب به قانونگذاران تایوانی گفته که اگر «پکن اشتباه محاسباتی کند وعلیه تایوان دست به اقدام نظامی بزند، قطعا بهای سنگینی خواهد پرداخت.»

پکن طی هفته‌ها و روزهای اخیر از جمله ۲۴ فوریه یعنی همزمان با حمله روسیه به خاک اوکراین، با به پرواز درآوردن جنگنده‌های خود بر فراز حریم هوایی تایوان، بر تهدیدات خود علیه تایپه افزوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض تایوان به ورود اعضای گارد ساحلی چین به یک قایق توریستی در نزدیکی جزیره کینمن

آمریکا چگونه برای حمله چین به تایوان آماده می‌شود؛ تفاوت آن با تهاجم روسیه به اوکراین چیست؟

ارتش تایوان در واکنش به «فشار فزاینده نظامی» چین رزمایش برگزار کرد