تایوان: کشورهای دموکراتیک چشمشان را بر روی تهاجمات روسیه نبندند

رئیس‌جمهور تایوان، تسای اینگ ون سمت راست تصویر و رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ایالات متحده
رئیس‌جمهور تایوان، تسای اینگ ون سمت راست تصویر و رئیس سابق ستاد مشترک ارتش ایالات متحده   -  Copyright  AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده  &  با استفاده از AFP

رئیس جمهوری تایوان روز چهارشنبه گفت که او به همراه معاونش و نخست وزیر تایوان هر یک حقوق یک ماه خود را برای «کمک‌های بشردوستانه» در اوکراین اختصاص خواهند داد.

رئیس جمهوری تایوان روز چهارشنبه ۲ مارس با یادآوری اینکه این جزیره با تهدید تهاجمی مشابه اوکراین مواجه است، هشدار داد که کشورهای دموکراتیک نباید «چشمشان را بر تهاجم نظامی روسیه در اوکراین ببندند».

تسای اینگ‌ون، رئیس جمهوری تایوان که دربرابر هیاتی از مدیران سابق ارتش و سرویس های امنیتی آمریکا سخنرانی می‌کرد گفت:«تاریخ به ما می آموزد که اگر چشم‌مان را بر تهاجمات نظامی ببندیم، تهدیداتی که بر سر راهمان قرار دارد را تشدید کرده ایم.»

او در ادامه سخنانش افزود:«تعهد مردم اوکراین برای حفاظت از آزادی و دموکراسی و فداکاری بی باکانه آنها برای دفاع از کشورشان، همدلی عمیق مردم تایوان را برانگیخته است، زیرا ما نیز خود در خط مقدم نبرد برای دموکراسی هستیم».

رئیس جمهوری تایوان اعلام کرد که به همراه معاونش و نخست وزیر هر یک حقوق یک ماه خود را برای «کمک‌های بشردوستانه» در اوکراین اختصاص خواهند داد.

تایوان که از نظر پکن منطقه ای جدانشدنی از سرزمین اصلی چین به‌حساب می‌آید به‌دقت تحولات اوکراین را رصد می‌کند.

چند هفته قبل از حمله روسیه به اکراین، مسکو و پکن بیانیه‌ مشترکی در حوزه سیاست خارجی صادر کردند که طبق آن تایوان مجددا بعنوان «بخش جدانشدنی» چین شناسایی شده‌است.

تسای اینگ‌ون، همچنین نسبت به تهدید نظامی فزاینده پکن به‌ویژه «استفاده از تاکتیک های جنگ شناختی و اشاعه اطلاعات نادرست برای شکاف انداختن جامعه تایوان» هشدار داد. او همچنین خواستار همکاری بیشتر و نزدیک‌تر با ایالات متحده آمریکا برای دفاع از تایوان و منطقه شد.

در ماههای اخیر پکن تهاجماتش را در منطقه دفاعی هوایی این جزیره چندبرابر کرده است. سال گذشته حدود ۹۶۹ هواپیمای جنگی چینی توسط مقامات تایوانی مشاهده شد که این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰ دوبرابر شده است.

پکن همواره رئیس‌جمهور تایوان را متهم می کند که به دنبال اعلام استقلال رسمی این جزیره است. مسئله ای که برای رهبران کمونیست یک معضل به حساب می آید.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

حمله نظامی روسیه به اوکراین