Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش جنگ اوکراین؛ از نبرد خِرسون و کشتن اسرا تا ارزیابی رئیس پیشین سیا از میدان

جنگ اوکراین
جنگ اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش اوکراین می‌گوید توانسته در مسیر آزادسازی منطقه خرسون از دست نیروهای اشغالگر روس گام‌های مهمی بردارد که می‌تواند زمینه را برای بازپس گیری این منطقه فراهم کند.

آگهی

اوکراین می‌گوید پیشروی در منطقه خرسون را که تحت کنترل روسیه است، آغاز کرده و تلاش می‌کند این منطقه کلیدی را از کنترل اشغالگران روس خارج کند. 

خرسون، اولین شهری در جنوب بود که روسیه در حمله به اوکراین آن را به تصرف خود در آورد. 

خرسون که در حال حاضر یک منطقه کلیدی برای تامین تدارکات برای نیروهای روسیه به شمار می‌رود، به منطقه‌ای استراتژیک در جریان جنگ روسیه و اوکراین تبدیل شده است. 

فرماندهی جنوب ارتش اوکراین روز شنبه اعلام کرد که نیروهای این کشور ده‌ها سرباز روس را در این منطقه از پای درآورده و با قطع راه تدارکاتی ریلی، تجهیز و تجدید مهمات و نیرو را برای ارتش روسیه دشوارتر کرده اند.  

خبرگزاری رویترز به نقل از ارتش اوکراین گزارش داده که ضد حمله نیروهای این کشور باعث انهدام دو انبار مهمات روسیه در خرسون نیز شده است. کی‌يف مدعی است که در این حملات بیش از یکصد سرباز روس در درگیری‌های روز جمعه کشته و هفت تانک نیز منهدم شده‌اند. 

از سوی دیگر یوری سوبولفسکی، معاون اول شورای منطقه‌ای خرسون، در کانال تلگرام خود نوشت که ارتش اوکراین در حال سرازیر شدن به این منطقه است تا روس‌ها را نابود کند. او همچنین از ساکنان این منطقه خواسته تا از انبارهای مهمات روسیه دوری کنند. 

در هفته‌های اخیر، اوکراین از سامانه‌های موشکی که از غرب تامین می‌شود برای پیشروی در منطقه خرسون استفاده کرده است. 

همه‌پرسی روسیه در مناطق اشغالی

ارتش بریتانیا می‌گوید مسکو قصد دارد تا در اواخر سال جاری میلادی در مناطق اشغال شده اوکراین، همه‌پرسی برای پیوستن به فدراسیون روسیه برگزار کند. 

وزارت دفاع بریتانیا در توییتر اعلام کرد که مقام‌های محلی احتمالا مردم را مجبور می‌کنند تا اطلاعات شخصی خود را فاش کنند تا آنها را در فهرست رای‌گیری قرار دهند. در این بیانیه همچنین آمده است که اوکراین در حال دفع حملات کوچک روسیه در شرق دونباس و همچنین عقب راندن نیروهای روسیه در خرسون است. 

روسیه پیشتر هم همه‌پرسی‌های مشابهی در مناطق اشغالی برگزار کرده بود که از آن جمله می‌توان به شبه جزیره کریمه اشاره کرد. 

رئيس پیشین سیا: شانس پیروزی اوکراین بالا است

دیوید پترائوس، رئيس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می‌گوید اوکراین بخت بالایی برای پیروزی در جنگ خود علیه روسیه دارد.

او در گفتگو با روزنامه آلمانی بیلد همچنین گفت: «به طور فزاینده‌ای محتمل است که نیروهای اوکراینی بتوانند بسیاری از مناطقی را که در ماه های اخیر توسط نیروهای روسی اشغال شده اند، بازپس گیرند؛ هرچند ممکن است تمام این مناطق آزاد نشوند.»

این ژنرال چهار ستاره، با این حال، بر اهمیت تداوم تامین منابع برای اوکراین از سوی ناتو و دیگر کشورهای غربی با سرعت فعلی تاکید و استمرار این روند را پیش نیاز موفقیت اوکراین توصیف کرد.

پترائوس معتقد است که رهبران کشورهای غربی اکنون متوجه شده اند که احتمال پیروزی روسیه در جنگ برای امنیت اروپا «فاجعه بار» خواهد بود. پترائوس پیش از اینکه به عنوان رئیس سیا معرفی شود، سابقه حضور به عنوان فرمانده عالی نیروهای آمریکایی در عراق و نیروهای ناتو در افغانستان را داشته است. آقای پترائوس همچنین مدتی هم رئيس فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا بود.  

سفیر آمریکا در سازمان ملل: روسیه به دنبال پاک محو اوکراین از نقشه جهان است

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روسیه را متهم کرد که به دنبال تجزیه اوکراین و محو کامل این کشور از نقشه جهان است. خانم گرینفیلد در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل همچنین تاکید کرد که ایالات متحده شاهد نشانه‌هایی از اقدامات روسیه برای الحاق تمام مناطق شرقی اوکراین به این کشور است. او در ادامه دونتسک، لوهانسک، خرسون جنوبی و زاپوریژژیا را از جمله این مناطق معرفی کرد. 

آگهی

گرینفیلد از استقرار «مقام‌های نیابتی غیرقانونی در مناطق تحت کنترل روسیه با هدف برگزاری همه‌پرسی یا فرمان پیوستن به روسیه» به عنوان شواهدی برای اثبات اتهام خود نام برد.

وی همچنین به اظهارات اخیر سرگئی لاوروف، اشاره کرد که در آن وزیر خارجه روسیه او گفته بود که هدف مسکو در اوکراین این است که مردم این کشور «رژیم نامقبول کی‌یف» را رها کنند. 

در همین حال، دیمیتری پولیانسکی، معاون سفیر روسیه در سازمان ملل، در پاسخ به سخنان گرینفیلد بار دیگر تاکید کرد که حمله روسیه در پاسخ به اقدامات نئونازی‌ها در شرق اوکراین صورت گرفته و مسکو اطمینان دارد که «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌سازی اوکراین به طور کامل انجام خواهد شد».

وی همچنین تاکید کرد که هرگونه تهدید علیه روسیه یا منطقه دونباس یا مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین باید از بین برود.

آگهی

درخواست اوکراین از سازمان ملل متحد برای تحقیق پیرامون کشته شدن اسرای جنگی اوکراینی

کی‌یف از سازمان ملل متحد و صلیب سرخ خواسته است تا در مورد کشته شدن بیش از ۵۰ اسیر جنگی اوکراینی در حمله به اراضی اشغالی تحقیق کنند. صلیب سرخ اعلام کرده که به دنبال دسترسی به زندان برای کمک به تخلیه و مداوای مجروحان است.

اوکراین و روسیه هر دو یکدیگر را به حمله به این کمپ متهم می‌کنند. هنوز مشخص نیست که دقیقا در اردوگاه زندان در اولنیوکا، واقع در منطقه تحت کنترل جمهوری خودخوانده مردم دونتسک DNR که مورد حمایت روسیه است، چه اتفاقی افتاده است. 

کی‌یف می‌گوید این سایت با هدف از بین بردن شواهد شکنجه و قتل توسط روسیه مورد هدف قرار گرفته است. ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری این کشور این حادثه را یک «جنایت جنگی عمدی» توسط روسیه توصیف کرد. 

روسیه نیز به نوبه خود گفت که این کمپ مورد اصابت راکت‌های دقیق اوکراینی قرار گرفته است.

آگهی

گفته می‌شود افراد بازداشت شده در این زندان شامل اعضای گردان آزوف هستند که در ماه مه و پس از دفاعی سخت اما نافرجام از شهر جنوبی ماریوپل تسلیم شدند. روسیه همواره اعضای این گروه را نئونازی و جنایتکار جنگی معرفی کرده است.

سفارت روسیه در بریتانیا روز جمعه، پس از حمله به زندان اسرای جنگی اوکراینی در توییتی نوشت که «ستیزه‌جویان آزوف مستحق اعدام هستند، اما مرگ نه با جوخه تیر، بلکه با دار زدن، زیرا آنها سربازان واقعی نیستند. آنها سزاوار یک مرگ تحقیرآمیز هستند.»

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این حمله با سامانه هیمارس ساخت آمریکا انجام شده است و اوکراین را به یک اقدام تحریک آمیز عامدانه متهم کرد. این وزارتخانه قطعاتی از آنچه را که موشک شلیک شده توسط سامانه هیمارس اعلام کرد، به نمایش گذاشته است.

اوکراین هرگونه حمله موشکی یا توپخانه‌ای به اسرای جنگی خود را رد کرده است.

آگهی

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین از سازمان ملل متحد و صلیب سرخ خواسته است تا درباره کشته‌شدگان تحقیق کنند و مدعی است که روسیه این اردوگاه را هدف قرار داده است تا بر آنچه بر اسرا رواداشته را پنهان کند.

این سازمان در رسانه های اجتماعی نوشت که روسیه فورا باید در این خصوص توضیح دهد و باید مشخص شود چرا این اسرا برخلاف اعلام قبلی در محلی امن نگهداری نشده‌اند. 

صلیب سرخ گفته است که به دنبال دسترسی به محل است تا بتواند ارزیابی دقیق‌تری از ماجرا داشته باشد. این سازمان همچنین می‌گوید پیشنهاد کمک به تخلیه مجروحان را ارائه کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

این سازمان در بیانیه‌ای که در این راستا منتشر کرده می‌نویسد: «اولویت ما در حال حاضر این است که مطمئن شویم مجروحان تحت درمان قرار می‌گیرند و همچنین با اجساد کسانی که جان خود را از دست داده اند به شیوه‌ای آبرومندانه برخورد می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراینی‌ها طرح نمادین تانک‌های به غنیمت گرفته شده روسی را روی تمبر منتشر کردند

قول ترامپ به زلنسکی برای پایان دادن به جنگ اوکراین؛ نامزد جمهوری‌خواه: پیام‌آور صلح خواهم بود

ولودیمیر زلنسکی؛ جنگ چگونه رهبر اوکراین را تغییر داد؟