اوکراینی‌ها طرح نمادین تانک‌های به غنیمت گرفته شده روسی را روی تمبر منتشر کردند

کشیدن تانک به غنیمت گرفته شده از سوی اوکراینی‌ها و تمبری که برای این حرکات منتشر شده است
کشیدن تانک به غنیمت گرفته شده از سوی اوکراینی‌ها و تمبری که برای این حرکات منتشر شده است Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراینی‌ها هر بار که خودروهای نظامی رها شده روسیه را پیدا می‌کنند با این تجهیزات از جمله تانک‌های متعلق به دوران شوروی عکس و ویدئو می‌گیرند و آن را نشانه‌ای از مقاومت می‌نامند. این اتفاق چنان رایج شده است که اداره پست اوکراین اقدام به چاپ تمبری در این زمینه کرده است.

آگهی

اوکراینی‌ها هر بار که خودروهای نظامی رها شده روسیه را پیدا می‌کنند با این تجهیزات از جمله تانک‌های متعلق به دوران شوروی عکس و ویدئو می‌گیرند و آن را نشانه‌ای از مقاومت می‌نامند. این اتفاق چنان رایج شده است که اداره پست اوکراین اقدام به چاپ تمبری در این زمینه کرده است. 

گروهی از اوکراینی‌ها اخیرا «نفربر زرهی» متعلق به دوران شوروی را در شمال شرقی اوکراین پیدا کردند و به غنیمت گرفتند.

این وسیله نقلیه زرهی با نام MT-LB ساخت دهه ۱۹۷۰ متعلق به نیروهای روسیه است که آن را در حدود ۳۰ کیلومتری از مرز مشترک رها کردند.

ویتالی دنیسنکو، راننده تراکتور آن را در روستای مالا روگان پیدا کرد که به نظر می‌رسید در اواخر ماه مارس در یک عقب‌نشینی عجولانه رها شده بود.

این مرد ۴۴ ساله به گروهی از خبرنگاران که در مراسم نمایش آن جمع شده بودند می‌گوید: «ما برای بیرون کشیدن آن به دو تراکتور نیاز داشتیم که پس از مین‌زدایی زمین از سوی ارتش توانستیم این کار را انجام دهیم.»

از زمان حمله مسکو به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه، ویدئوهایی از تانک‌ها و سایر خودروهای نظامی روسیه به‌طور مرتب در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و به نمادی از مقاومت این کشور تبدیل شده است.

کشاورزان اوکراینی بسیاری از خودروهای روسی را که در مناطق آزاد شده رها می‌شوند به ارتش کشور خود می‌دهند.

اداره پست اوکراین نیز دست به ابتکار تازه‌ای زده است. این نهاد تمبری را چاپ کرده است که به طور نمادین یدک کشیدن خودروهای جنگی روسی با تراکتورهای اوکراینی را نمایش می‌دهد. از این تمبرها روز پنجشنبه ۲۸ ژوئیه در مالا روگان رونمایی شد.

تنیانا فومنکو، مدیر فروشگاه کلکسیون تمبر منطقه خارکیف گفت که این چهارمین تمبر با مضمون نظامی است که در طول جنگ منتشر می‌شود و قرار است در پنج میلیون نسخه به فروش برسد.

مشخص نیست که کدام اوکراینی برای نخستین بار یک تانک روس را یدک کشید اما تب پیدا کردن خودروهای نظامی متعلق به روسیه زمانی شکل گرفت که ویکتور کیچوک و دوستانش در اول ماه مارس در اسلاتین، شهری ۶ هزار نفری در شمال شرقی اوکراین و در فاصله ۱۳ کیلومتر از روسیه تانک تی-۸۰ دوران شوروی را تصاحب کردند.

کیچوک ویدئویی از خود و دوستانش سوار بر تانک را برای فرمانده نظامی منطقه فرستاد و او آن را در یوتیوب منتشر کرد و به‌سرعت در فضای مجازی پخش  شد و صدها هزار نفر آن‌را مشاهده کردند.

صف بزرگی در روز پنجشنبه بیرون اداره پست مرکزی شهر کی‌یف کشیده شده بود و مردم در انتظار خریدن آخرین تمبر بودند. ویتالی، شهروند ۶۰ ساله اوکراینی به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما اینگونه از مبارزه سربازان خود علیه تجاوز روسیه حمایت می‌کنیم.»

بخشی از پول فروش این تمبرها به نیروهای مسلح اوکراین اختصاص داده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسباب‌بازی تازه کودکان در پارک نیویورک: پوتین سرخ‌چهره سوار بر تانک

خبرنگار روس بار دیگر به‌دلیل مخالفت با جنگ در اوکراین به پرداخت جریمه محکوم شد

جسد خلبان فراری روس که به اوکراین پناهنده شده بود در جنوب اسپانیا پیدا شد