خبرنگار روس بار دیگر به‌دلیل مخالفت با جنگ در اوکراین به پرداخت جریمه محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خبرنگار روس در دادگاه
خبرنگار روس در دادگاه   -   کپی رایت  AP Photo

مارینا اوسیانیکوا، خبرنگار روس که در یک برنامه زنده تلویزیون ملی روسیه به جنگ در اوکراین اعتراض کرده بود، روز پنجشنبه ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) به‌دلیل محکوم کردن مجدد جنگ جریمه شد.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه دادگاهی در مسکو، این خبرنگار را به اتهام «بی‌اعتبار کردن» نیروهای مسلح روسیه به پرداخت ۵۰ هزار روبل (۸۰۰ یورو) جریمه کرد.

او متهم شد که در تاریخ ۱۳ ژوئیه هنگام صحبت با خبرنگاران در جلسه دادگاه ایلیا یاشین، مخالف زندانی گفته است که عملیات در اوکراین یک «جنایت» است.

اوسیانیکوا در اواسط ماه مارس با دست‌نوشته‌ای وارد استودیوی پخش زنده خبر شد که روی آن نوشته شده بود: «جنگ را متوقف کنید. تبلیغات را باور نکنید، اینجا به شما دروغ می‌گویند.» او با این کار به شهرت رسید اما پس از آن مدتی بازداشت و با پرداخت جریمه آزاد شد.

با این حال اپوزیسیون روسیه روی وی اتفاق نظر ندارند و او را به‌خاطر سال‌هایی که در شبکه «پروی کانال» وابسته به کرملین گذرانده سرزنش می‌کنند.

او پس از چندین ماه کار در خارج از روسیه در اوایل ژوئیه اعلام کرد برای حل و فصل اختلافات مربوط به حضانت دو فرزندش به روسیه بازگشته است. پدر خانم اوسیانیکوا اوکراینی است.