Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ساخت عینکی ویژۀ ناشنوایان تا مکالمات اطرافیان را «بخوانند»

XRAI Glass: New Glasses
XRAI Glass: New Glasses Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شیشه‌های این عینک، در واقع دو صفحۀ نمایش واقعیت افزوده (Augmented Reality) هستند که می‌توانند به کمک یک اپلیکیشن، هر محتوایی را برای کاربر به متن تبدیل کنند و مقابل چشمانش به نمایش بگذارند.

آگهی

پژوهشگران موفق به ساخت عینکی برای ناشنوایان شده‌اند که می‌تواند گفتار و مکالمات مردم را برای آنها به متن تبدیل کند و متن‌های آماده شده را روی شیشه‌های عینک نشان دهد تا فرد ناشنوا بتواند آنها را بخواند.

شیشه‌های این عینک، در واقع دو صفحۀ نمایش واقعیت افزوده (Augmented Reality) هستند که می‌توانند به کمک یک اپلیکیشن، هر محتوایی را برای کاربر به متن تبدیل کنند و مقابل چشمانش به نمایش بگذارند.

این عینک توسط شرکت بریتانیایی XRAI Glass ساخته شده و حدود سه ماه پیش نیز به ثبت رسیده است.

به کمک این عینک، افراد ناشنوا و کم شنوا نه تنها می‌توانند صدای مکالمات حضوری که در اطراف آنها انجام می‌شود را «بخوانند» بلکه می‌توانند به همین روش مکالمات تلفنی را نیز درک کنند.

با این وجود این عینک هنوز اشکالاتی دارد؛ از جمله اینکه چنانچه گروهی از افراد بطور همزمان با یکدیگر مشغول صحبت باشند، برای این دستگاه تبدیل حرف‌های آنها به متن دشوار خواهد بود؛ به همین دلیل این سیستم عملا در فضاهای آرام کارایی دارد.

شیشه‌های کاملا سیاه رنگ آن نیز شاید خوشایند همگان نباشد؛ بویژه هنگامی که فرد در جلسه‌ای نشسته است و برخلاف همگان، چیزی شبیه به «عینک آفتابی» به چشم دارد.

به همین دلیل، این شرکت برای شروع تنها ۱۰۰ عدد از این عینک‌ها را بطور آزمایشی می‌سازد تا از ماه سپتامبر در دسترس عموم قرا بگیرند و سپس با توجه به میزان استقبال بازار، بر شمار تولیداتش می‌افزاید.

بهای این عینک ۳۹۹ پوند (۴۸۴ دلار) است و تنها در چند کشور عرضه خواهد شد. اپلیکشین تبدیل صدا به متن نیز بطور رایگان در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت اما آنها باید برای بهره مندی از برخی امکانات جانبی این عینک، مبلغ جداگانه‌ای پرداخت کنند.

این عینک در زمانی به بازار می‌آید که همه‌گیری ویروس کرونا، زندگی را برای ناشنوایان و کم شنوایان دشوار کرده است. زیرا این افراد برای درک سخنان طرف مقابل، عمدتا به لب‌خوانی تکیه می‌کنند اما عمومی شدن استفاده از ماسک باعث شده که توانایی آنها برای درک سخنان دیگران بشدت کاهش یابد. استفاده از این عینک، می‌تواند «مانع» ماسک را از بین ببرد تا آنها بتوانند آنچه گفته می‌شود را ببینند.

اگرچه افراد کم شنوا هم اکنون نیز می‌توانند به کمک برخی اپلیکیشن‌های تلفن خود از آنچه در اطرافشان می‌گذرد درک بهتری داشته باشند، اما به کمک شیشیه‌های عینک جدید می‌توانند حتی زمانی که تلفن همراهشان در جیبشان است، حرف‌های دیگران را بخوانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسربچه ناشنوای مادرزاد با کمک «درمان انقلابی» توانست برای اولین بار بشنود

ماسک شفاف؛ کمکی به ناشنوایان برای لب‌خوانی و درک حالت چهره

فنآوری های نوین در خدمت آموزش ناشنوایان