ماسک شفاف؛ کمکی به ناشنوایان برای لب‌خوانی و درک حالت چهره

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماسک شفاف
ماسک شفاف   -   کپی رایت  DOUGLAS MAGNO / AFP

تولید ماسک های شفاف می تواند به ارتباط گیری با افراد ناشنوا یا کسانی که مشکل شنوایی دارند کمک زیادی کند.

با این حال قیمت بالای این نوع ماسک در عمل مانع از گسترش استفاده از آن شده است. این در حالی است که ویدئوهایی برای آموزش تهیه ماسک های شفاف در شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر شده است.

سوفی کلوزل، وزیر مشاور در امور افراد دارای معلولیت در کابینه فرانسه نیز پیش از این هنگام خروج از جلسه هیات وزیران در کاخ الیزه با ماسک شفاف در مقابل خبرنگاران قرار گرفته بود.

ماسک های شفاف برخلاف ماسک های رایج به دیگران امکان می دهند تا حالت چهره طرف مقابل را بهتر درک کنند و در صورت لزوم لب خوانی کنند. امری که به طور خاص می تواند برای کسانی که ناشنوا هستند یا مشکل شنوایی دارند مفید باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo/Business Wire
ماسک شفافAP Photo/Business Wire

بنا به آمار فدراسیون جهانی ناشنوایان ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان ناشنوا هستند.

از سوی دیگر شماری از آموزگاران بر این باور هستند که استفاده از ماسک های شفاف به دانش آموزان نیز کمک می کند. به گفته آنها دیدن لب آموزگاران و حالت چهره آنها بر روند آموزش و رابطه آموزگار و دانش آموز تاثیر می گذارد.

شماری از دولت ها در همین راستا توزیع ماسک های شفاف یا سفارش آنها را آغاز کرده اند. رسانه های استان کبک در کانادا گزارش داده اند که دولت محلی این استان ۱۰۰ هزار ماسک شفاف برای توزیع در بخش بهداشت و درمان سفارش داده است.

شرکت «کلیر ماسک» در آمریکا نیز اخیرا اعلام کرده که سازمان مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) مجوز تولید ماسک شفاف برای استفاده پزشکی را به این شرکت مستقر در بالتیمور داده است.