Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قتل دختر دانشجوی مصری؛ دادگاه خواستار پخش زنده اجرای حکم اعدام قاتل شد

نمایی از یک دادگاه
نمایی از یک دادگاه Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد عادل، نیره را با چندین ضربه چاقو به قتل رساند. آشنایان دختر دانشجو گفتند که قاتل پس از اینکه زن جوان برای ازدواج به وی پاسخ منفی داده بود، از این طریق اقدام به انتقام‌جویی کرد.

آگهی

دادگاه مصر که ماه گذشته قاتل یک دانشجو را به اعدام محکوم کرده بود، روز یکشنبه خواستار پخش زنده اجرای حکم اعدام وی شد.

ویدئوی قتل نیره اشرف در ماه مه گذشته در مقابل دانشگاهش به‌طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و سپس محمد عادل قاتل این دختر دانشجو محاکمه شد که مراحل دادگاه وی در اتفاقی نادر از سوی برخی رسانه‌ها به‌طور زنده پخش شد.

محمد عادل، نیره را با چندین ضربه چاقو به قتل رساند. آشنایان دختر دانشجو گفتند که قاتل پس از اینکه زن جوان برای ازدواج به وی پاسخ منفی داده بود، از این طریق اقدام به انتقام‌جویی کرد.

دادگاه قاتل دانشجوی مصری در شهر منصوره در ۱۳۰ کیلومتری شمال قاهره یک ماه پس از این جنایت حکم اعدام را صادر کرد. با این حال دادگاه استیناف روز یکشنبه ۲۴ ژوئیه (دو مرداد) خواست تا امکان پخش زنده اعدام را داشته باشد.

دادگاه در درخواست خود گفته است که «پخش اعدام حتی مراحل اولیه آن می‌تواند تاثیر در منصرف کردن افراد بیشتری از این اقدامات داشته باشد.»

دادگاه همچنین از پارلمان مصر خواست تا قانون را اصلاح کند تا پخش اعدام تسهیل‌ شود.

طبق گفته سازمان عفو بین‌الملل، مصر جزو کشورهایی است که شمار اعدام‌ها در آن بالا گزارش می‌شود. این کشور در سال ۲۰۲۱ از نظر میزان اعدام، در رتبه سوم قرار گرفت.

اما این احکام به استثنای موارد نادر، هرگز در ملا عام یا زنده اجرا نمی‌شوند. به‌عنوان مثال در سال ۱۹۹۸ حکم اعدام سه مرد که یک زن و فرزندانش را در حین دزدی به قتل رساندند از تلویزیون به‌طور زنده پخش شد.

طبق گزارش سازمان‌های غیردولتی حقوق بشری، شمار پرونده‌های ثبت شده خشونت علیه زنان در مصر در سال گذشته دو برابر بیشتر سال قبل آن بوده است. این درحالی است که پیش بینی می‌شود شمار واقعی آن خیلی بیشتر باشد چرا که بسیاری از زنان اقدام به گزارش این نوع خشونت‌ها نمی‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش گوترش به شورای حقوق بشر: ایران در سه ماه بیش از ۱۰۰ نفر را اعدام کرده است

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند