خلیل‌زاد: امریکا نمی‌داند با طالبان چه کار کند

زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین آمریکا برای صلح در افغانستان
زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین آمریکا برای صلح در افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هنوز سؤال بزرگی مطرح است که آیا باید آن‌ها را در آغوش بگیریم یا باید به آن‌ها فشار وارد کرده و منزویشان کنیم تا کارهای درست در مواردی مانند حقوق بشر، حقوق زنان و فراگیری انجام شود.»

آگهی

زلمی خلیل‌زاد، نماینده پیشین آمریکا برای صلح در افغانستان گفت که واشنگتن طرفدار یک افغانستان منزوی و شکست خورده نیست.

آقای خلیل‌زاد در گفتگو با مجموعه بانکداری «گلدمن ساکس» گفت که آمریکا هنوز با این چالش مواجه است که با طالبان چه کار کند. او گفت: «هنوز سؤال بزرگی مطرح است که آیا باید آن‌ها را در آغوش بگیریم یا باید به آن‌ها فشار وارد کرده و منزویشان کنیم تا کارهای درست در مواردی مانند حقوق بشر، حقوق زنان و فراگیری انجام شود.»

آقای خلیل‌زاد در حالی پس از مدت‌ها سکوت عمل‌کرد طالبان را نشانه رفته است که همچنان انتقادهای زیادی از روند مذاکراتی که او به نمایندگی از آمریکا با طالبان انجام داد مطرح می‌شود.

آقای خلیل‌زاد در خصوص تحصیل دختران افغان و ممانعت طالبان از ادامه تحصیل آن‌ها گفت: «همه مقام‌های طالبان مخالف تحصیل دختران نیستند بلکه برخی از آن‌ها به صورت علنی از آموزش دختران دفاع کرده‌اند.»

او اگرچه بر این نکته تصریح کرد که در مواردی مانند تحصیل دختران، بحث‌‎های جدی در میان طالبان در جریان است اما گفت که بعید است بزودی تغییری در این سیاست طالبان دیده شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای خلیل‌زاد در این گفتگو اعلام کرد که بخش‌هایی از توافقنامه آمریکا با طالبان به‌ویژه در مورد ایجاد یک دولت فراگیر در افغانستان عملی نشده است. از همین رو او خطاب به طالبان گفت: «بیایید کار ناتمام را تمام کنیم.» البته طالبان مدعی است که به توافق دوحه پایبند بوده و بخش‌های مربوط به خود را اجرا کرده است.

آقای خلیل‌زاد ۲ ماه پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اکتبر ۲۰۲۱ از سمت خود استعفا کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان با زلمای خلیل‌زاد در پاکستان دیدار کردند

خلیل‌زاد: شرایط رسیدن به صلح با طالبان بهتر شده است

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود