Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

قطعنامه «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان»: دولت طالبان را به رسمیت بشناسید

شرکت‌کنندگان در گردهمایی روحانیون افغانستان از جامعه جهانی خواستند دولت طالبان به رسمیت بشناسند
شرکت‌کنندگان در گردهمایی روحانیون افغانستان از جامعه جهانی خواستند دولت طالبان به رسمیت بشناسند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست ۳ روزه «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان» در «خیمه لویه جرگه» در کابل که از روز پنج‌شنبه آغاز شده بود، با صدور قطعنامه‌ای و تاکید بر «مشروعیت داخلی دولت طالبان» به کار خود پایان داد.

آگهی

نشست ۳ روزه «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان» در «خیمه لویه جرگه» در کابل که از روز پنج‌شنبه آغاز شده بود، با صدور قطعنامه‌ای و تاکید بر «مشروعیت داخلی دولت طالبان» به کار خود پایان داد.

به گفته مجیب الرحمان انصاری، یکی از روحانیون شرکت‌کننده در این نشست، در قطعنامه ۱۱ ماده‌ای «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان» از کشورهای منطقه و جهان، سازمان ملل متحد و سازمان‌های اسلامی خواسته شده است که «امارت اسلامی را به رسمیت بشناسند، همه تحریم‌های اعمال شده از زمان تسلط طالبان بر افغانستان را بردارند و منابع مالی مسدود شده افغانستان را آزاد کنند.»

آقای انصاری همچنین گفت که بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت‌کننده در خیمه لویه جرگه با «هبت‌الله آخندزاده»، رهبر طالبان تجدید بیعت کردند.

بنا به گزارش‌ها، آقای آخندزاده که در سال‌های گذشته و حتی پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است، روز جمعه در نشست علمای افغانستان شرکت و سخنرانی کرد.

او در این سخنرانی که توسط رادیو دولتی افغانستان پخش می‌شد، تسلط طالبان بر این کشور را «پیروزی جهان اسلام» عنوان کرد.

همچنین شرکت‌کنندگان در نشست ۳ روزه در لویه جرگه از دولت طالبان خواستند تا به آموزش دینی و مدرن، بهداشت، کشاورزی، صنعت، حقوق اقلیت‌ها، کودکان و زنان و همه ملت بر اساس شریعت اسلامی توجه کند.البته آن‌ها در قطعنامه پایانی خود هیچ اشاره‌ای به بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان نکردند.

در قطعنامه پایانی این گردهمایی به رقبای اصلی طالبان، گروه دولت اسلامی (داعش) هم پرداخته شده است. آن‌ها هرگونه کمک و همکاری با داعش را شرعا جایز ندانستند.

پس از آنکه برخی گزارش‌ها از شنیده شدن صدای تیراندازی در اطراف خیمه لویه جرگه در نخستین روز برگزاری این نشست حکایت داشتند، داعش مسئولیت حمله به این محل را برعهده گرفت. شبه‌نظامیان شاخه خراسان داعش از زمان تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، حملات متعددی را علیه آن‌ها انجام داده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته سخنگویان طالبان، «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان» با شرکت چهره‌های مذهبی و قومی این کشور برگزار شده است.

بنا به گزارش‌ها هیچ زنی در این لویه جرگه حضور نداشت. زنان در آخرین لویه جرگه که در دولت پیشین افغانستان و تحت حمایت آمریکا برگزار شد، حضور داشتند.

همچنین برگزارکنندگان این گردهمایی از چهره‌های پرنفوذی مانند حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی آشتی ملی و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی برای شرکت در این نشست، دعوت نکرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حضور رهبر طالبان در نشست روحانیون در کابل؛ رسانه‌های خبری اجازه تصویربرداری ندارند

رهبر طالبان: زنان افغانستان باید برقع بپوشند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند