حضور رهبر طالبان در نشست روحانیون در کابل؛ رسانه‌های خبری اجازه تصویربرداری ندارند

برگزاری «گردهمایی روحانیون افغانستان» بدون حضور تصویربرداران خبری
برگزاری «گردهمایی روحانیون افغانستان» بدون حضور تصویربرداران خبری   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

برخی منابع خبری افغانستان روز جمعه از حضور هبت الله آخندزاده، رهبر امارات اسلامی در «خیمه لویه جرگه» در کابل خبر دادند

برخی منابع خبری افغانستان روز جمعه یک ژوئیه از حضور هبت‌الله آخندزاده، رهبر امارات اسلامی در «خیمه لویه جرگه» در کابل خبر دادند.

خبرگزاری دولتی باختر هم با تأیید حضور رهبر طالبان در نشست بیش از ۳ هزار شرکت‌کننده مرد در خیمه لویه جرگه، از احتمال سخنرانی او در جمع آنها خبر داد.

آقای آخندزاده که در سال‌های گذشته و حتی پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است، در قندهار زندگی می‌کند.

بنا به گزارش‌ها، نخستین نشست ۳ روزه «گردهمایی بزرگ روحانیون افغانستان» در کابل که از روز پنج‌شنبه آغاز شده است، تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می‌شود. با این حال در نخستین روز برگزاری این نشست، صدای تیراندازی از اطراف خیمه لویه جرگه شنیده شده است.

بنا به گزارش رسانه‌ها از افغانستان، موضوع‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی در دستور کار «گردهمایی بزرگ روحانیان افغانستان» قرار دارد.

این منابع خبری گفته‌اند که دست‌کم یکی از شرکت‌کنندگان در این گردهمایی خواستار بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه در افغانستان شده اما مشخص نیست که حمایت از این پیشنهاد چقدر بوده است.

موضوع‌گیری‌های مقام‌های مختلف طالبان در مورد بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه حکایت از آن دارند که رهبران این گروه بر سر این موضوع اتفاق نظر ندارند.

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دولت طالبان در نشست روز جمعه گفت که جهان خواستار آموزش فراگیر است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

عملکرد طالبان پس از تسلط بر افغانستان و تشکیل دولت موقت در مورد بازگشایی دبیرستان‌های دخترانه، انتقاد و واکنش دولت‌های غربی را برانگیخت.

آقای حقانی هدف از برگزاری گردهمایی روحانیون افغانستان را ایجاد «اعتماد و تعامل» عنوان کرد و گفت که آن‌ها آمده‌اند تا آینده خود را بر اساس «اسلام و منافع ملی» بسازند.

«حرف آخر در مورد تحصیل دختران بر عهده رهبر امارات اسلامی است»

با این حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که آن‌ها به تصمیمات افراد حاضر در گردهمایی روحانیون افغانستان احترام خواهند گذاشت، اما حرف آخر در مورد تحصیل دختران بر عهده رهبر امارات اسلامی است.

به گفته مسئولان طالبان، پیشنهاد و مدیریت «گردهمایی روحانیون افغانستان» با «چهره‌های مذهبی و قومی» این کشور بوده است که در این گردهمایی حضور دارند.

بنا به گزارش‌ها، به رسانه‌های خبری اجازه تصویربرداری از این گردهمایی داده نشده است.

مطالب مرتبط