رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی «حفاظت از دسترسی زنان به سقط جنین» را امضا کرد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فرمان دسترسی به سقط جنین را امضا کرد
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا فرمان دسترسی به سقط جنین را امضا کرد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ۸ ژوئیه فرمان اجرایی «حفاظت از دسترسی زنان به سقط جنین» را امضا کرد.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۸ ژوئیه فرمان اجرایی «حفاظت از دسترسی زنان به سقط جنین» را امضا کرد.

دیوان عالی آمریکا در ماه ژوئن قانون «رو در برابر وید» در سال ۱۹۷۳ که سقط جنین را در این کشور قانونی می‌کرد، لغو کرد.

اینک اقدام‌هایی که آقای بایدن در فرمان اجرایی‌اش اعلام کرده، برای جلوگیری از مجازات‌های احتمالی است که زنان متقاضی سقط جنین ممکن است با آن‌ها مواجه شوند. با این حال دستور او نمی‌تواند دسترسی به سقط جنین را در بیش از ۱۲ ایالت آمریکا که محدودیت‌های شدید یا کامل اعمال کرده‌اند، بازگرداند. حدود ده ایالت دیگر هم قرار است محدودیت‌های بیشتری را اعمال کنند.

آقای بایدن  گفت که حمایت از حق سقط جنین مستلزم اقدام کنگره است تا امکان دسترسی سراسری به این حق به شرایط پیش از تصمیم ۲۴ ژوئن بازگردد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «سریع‌ترین راه برای احیای حق زنان، تصویب یک قانون ملی است. چالش این است که بیرون بروید و رای دهید. به خاطر خدا در انتخابات نوامبر شرکت کنید.»

آقای بایدن با ارسال دستورالعمل‌هایی به وزارت‌های «دادگستری» و «بهداشت و خدمات انسانی»، آن‌ها موظف کرد تا محدودیت دسترسی به داروهای سقط جنین یا خدمات بالینی بین ایالتی را متوقف کنند.

او همچنین در فرمان اجرایی خود بر تلاش برای بالا بردن سطح اطلاعات و محافظت از زنانی که به دنبال دریافت خدمات سقط جنین هستند، تأکید کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از کمیسیون فدرال تجارت، «اف‌تی‌سی» هم خواست برای محافظت از حریم خصوصی افرادی که به دنبال اطلاعات مربوط به مراقبت‌های باروری آنلاین هستند و ایجاد یک کارگروه برای هماهنگی تلاش‌های فدرال برای محافظت از دسترسی به سقط جنین اقداماتی را انجام دهد.

سریع‌ترین راه برای احیای حق زنان، تصویب یک قانون ملی است. چالش این است که بیرون بروید و رای دهید. به خاطر خدا در انتخابات نوامبر شرکت کنید.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا

آقای بایدن همچنین دستور داد تا وکلای داوطلب را برای ارائه کمک‌های حقوقی رایگان به زنان برای عبور از محدودیت‌های جدید ایالتی متشکل کنند.

با وجود این آقای بایدن با تأکید بر اینکه توانایی او برای حمایت از حق سقط جنین بدون اقدام کنگره محدود است، گفت که دموکرات‌ها در کنگره رای لازم برای انجام این کار را ندارند.

رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته هم از تغییر «مقررات سنا» موسوم به «اطاله بررسی» (فیلیباستر) برای بازگرداندن حق سقط جنین در سراسر کشور حمایت کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس مقررات اطاله بررسی، بیشتر مصوبات سنا مستلزم ۶۰ رای مثبت سناتورها است اما در حال حاضر دمکرات‌ها در این مجلس ۵۰ کرسی را در اختیار دارند. بنابراین آن‌ها می‌خواهند با تغییر مقررات اطاله بررسی، قانون جدیدی را برای حفاظت از حق سقط جنین با پنجاه رای به علاوه یک به تصویب برسانند.

از همین رو آقای بایدن گفت که برای بازگرداندن حق سقط جنین، شهروندان آمریکایی باید در انتخابات میان دوره ای کنگره به سناتورهای دموکرات رای دهند تا کسب اکثریت ساده یعنی ۵۰ رای به علاوه یک در سنا تضمین شود.

او پیش‌بینی کرد که «شمار بی‌سابقه» زنان به دلیل ناامیدی از تصمیم دادگاه عالی آمریکا در انتخابات میان دوره ای کنگره شرکت کنند. او همچنین گفت که انتظار دارد تا میلیون‌ها مرد در کنار زنان مبارزه کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه فدرال آمریکا دسترسی به قرص سقط جنین را حفظ اما شرایط دریافت آن را سخت‌ کرد

برگزاری تجمعات اعتراضی زنان در روز جهانی حق سقط جنین

بولتون با انتقاد از بایدن به دلیل اعمال فشار زیاد بر اسرائیل: ایران بسیار خوش شانس بود