Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پلیس آمریکا از دستگیری مظنون حمله به مراسم روز استقلال آمریکا خبر داد

Shooting July Fourth Parade
Shooting July Fourth Parade Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی دستگیری مظنون حمله به مراسم استقلال آمریکا، فرمانداردموکرات ایلینویز هشدار داد که تیراندازی دسته جمعی در حال تبدیل شدن به یک «سنت آمریکایی» است.

آگهی

پلیس ایالات متحده از دستگیری فردی خبر داد که مظنون به تیراندازی در جریان رژه روز استقلال در هایلند پارک ایلینوی و قتل شش نفر است.

این تیراندازی در حالی روی داده که بر اساس آمارها از ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی تا کنون هر هفته یک مورد از این حوادث در آمریکا به وقوع پیوسته است. حوادثی که واکنش جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را نیز در پی داشت و اعلام کرد که از این حجم از خشونت‌ها «شوکه» شده است.

مطابق اعلام پلیس این کشور، مظنون فردی ۲۲ ساله به نام «رابرت ای کریمو» است که پس از تعقیب و گریز کوتاهی بازداشت شده است.

رابرت کریمو در روز حادثه، حوالی ساعت ۱۰:۴۵ به وقت محلی در نزدیکی شهر شیکاگو به بالای پشت بام مغازه‌ای در مجاورت محل برگزاری جشن رفته و تنها چند دقیقه پس از شروع رژه و با استفاده از یک تفنگ پرقدرت به سمت تماشاگران تیراندازی کرده است.

تیراندازی دسته جمعی در حال تبدیل شدن به یک «سنت آمریکایی» است ومتاسفانه افرادی هستند که بگویند هنوز وقت صحبت در مورد اسلحه نیست.
فرماندار ایالت ایلینویز

به این ترتیب جشن روز استقلال که قرار بود به عنوان یکی از شادترین روزهای سال تقویم آمریکا شامل برنامه‌های شادی همچون اجرای موسیقی، راهپیمایی و سرگرمی‌های اجتماعی باشد، به روزی مملو از رعب و وحشتی فراگیر تبدیل شد و صدای آژیر خودروهای پلیس و فرار مردم وحشت‌زده صحنه‌هایی بود که در خیابان‌ها بجای ماند.

برخی شاهدان گفتند که آنها ابتدا فکر می‌کردند که صدای تیراندازی به خاطر آتش بازی است.

در پی این حمله، پنج فرد بزرگسال در صحنه کشته شدند و قربانی ششم نیز به گفته پزشک قانونی در بیمارستانی در همان نزدیکی جان باخت؛ در این حادثه چندین نفر دیگر نیز مجروح شدند.

یکی از جان باختگان این فاجعه نیکلاس تولدو نام داشت؛ مردی در اواخر ۷۰ سالگی که دلیل اصلی شرکتش درمراسم این بود که به مراقبت تمام وقت نیاز داشت و خانواده‌اش نمی‌خواستند تماشای ویژه مراسم جشن استقلال را از دست بدهند. خانواده‌اش می‌گویند: «ما رفتیم تا یک روز خانوادگی خوب داشته باشیم و ناگهان این تیراندازی‌ها اتفاق افتاد و مثل همه مردم شروع به دویدن کردیم و این حادثه رقم خورد.»

رسانه‌های اجتماعی اعلام کردند حساب‌هایی که ظاهراً متعلق به رابرت کریمو بود و ویدیوهای رپ را با نام مستعار منتشر می‌کرد، تعلیق کرده‌اند.

حمله در هایلند پارک تنها یک ماه پس از تیراندازی‌های مرگبار در انولد، تگزاس، بوفالو، نیویورک رخ داد.

جی رابرت پریتزکر، فرماندار دموکرات ایلینویز هشدار داد که تیراندازی دسته جمعی در حال تبدیل شدن به یک «سنت آمریکایی» است و گفت: «متاسفانه افرادی هستند که می‌گویند هنوز وقت صحبت در مورد اسلحه نیست.»

رئیس جمهور بایدن که در بیرون کاخ سفید در واشنگتن دی سی سخنرانی می‌کرد، اعلام کرد که «من تسلیم نمی شوم» و قول داد که به مبارزه با «اپیدمی خشونت با سلاح گرم» در کشور ادامه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهری بدون پلیس در مینه‌سوتا؛ همه ماموران در اعتراض به دستمزد پایین استعفا دادند

ترامپ در نشست لابی انجمن ملی سلاح: هم مجلس نمایندگان را پس می‌گیریم هم سنا و کاخ سفید را

وزارت دادگستری آمریکا به دنبال تیراندازی‌های مرگبار: ایالات متحده در سلاح غرق شده است