سناتورهای آمریکایی به توافقی فراجناحی اما حداقلی برای کنترل سلاح دست یافتند

AP Photo
AP Photo Copyright Keith Birmingham/ 2022, Pasadena Star-News/SCNG
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافق به دست آمده بین سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه با تدابیر سخت‌گیرانه‌ای که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای کنترل مالکیت و حمل سلاح در این کشور در نظر داشت فاصله زیادی دارد.

آگهی

اعضای دموکرات و جمهوریخواه مجلس سنای آمریکا اعلام کردند که به توافقی فراجناجی اما حداقلی برای ایجاد محدودیت‌های جدید در زمینه دسترسی و حمل سلاح در این کشور دست یافته‌اند.

این توافق به دنبال تیراندازی مرگبار اخیر در یکی از مدارس ایالت تگزاس به دست آمد. در جریان این تیراندازی ۲۱ نفر از جمله ۱۹ کودک در یکی از دبستان‌های یووالدی در جنوب تگزاس قتل عام شدند. توافق به دست آمده بین سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه با تدابیر سخت‌گیرانه‌ای که جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای کنترل مالکیت و حمل سلاح در این کشور در نظر داشت فاصله زیادی دارد. 

براساس توافق به دست آمده محدودیت‌های جدیدی برای افرادی که «خطرناک» ارزیابی می‌شوند در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه بر سر تقویت سطح امنیت مدارس به توافق دست یافته‌اند. آنها همچنین در نظر دارند برای پیشگیری از تکرار تیراندازی‌های مرگبار به برنامه‌های ویژه سلامت روانی کمک مالی اختصاص دهند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن در واکنش به دست آمده تاکید کرد که هر چند این توافق شامل همه تدابیر «لازم» برای «حفاظت» از جان بیگناهان نمی‌شود اما وی از آن استقبال می‌کند. رئیس‌جمهوری آمریکا افزود که تصویب این توافق «موثرترین» اقدام کنگره برای کنترل سلاح طی چند دهه اخیر خواهد بود. 

ده سناتور جمهوریخواه از جمله امضاء کنندگان بیانیه توافق بر سر تدابیر جدید در زمینه کنترل حمل سلاح در آمریکا هستند. به این ترتیب امکان تصویب این توافق با همراهی ۱۰ سناتور جمهوریخواه و در صورت رای مثبت هر ۵۰ عضو دموکرات مجلس سنا وجود خواهد داشت. 

ساز و کار اطاله بررسی یا فیلیباستر (Filibuster) در مجلس سنای آمریکا به گونه‌ای است که رای اکثریت سناتورها برای تصویب طرح‌ها کافی نیست و همراهی دستکم ۶۰ سناتور از ۱۰۰ عضو مجلس سنا برای جلوگیری از فیلیباستر لازم خواهد بود. 

مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه گذشته طرحی را تصویب کرد که در آن ممنوعیت فروش سلاح‌های نیمه خودکار به افراد زیر ۲۱ سال پیش‌بینی شده است. با این حال این مصوبه با توجه به مخالفت محافظه‌کاران و نفوذ لابی هوادار آزادی حمل سلاح بخت چندانی برای گذر از سد سنا ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«جار و جنجال جمهوریخواهان»؛ سندرز: چرا موقع معافیت مالیاتی میلیاردرها اعتراضی ندارید؟

هر آنچه از سالوادور راموس می‌دانیم؛ عامل تیراندازی تگزاس دقایقی پیش از حمله هشدار داده بود

تیراندازی در تگزاس آمریکا؛ ۱۹ کودک دبستانی قتل‌عام شدند