Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

وزارت دادگستری آمریکا به دنبال تیراندازی‌های مرگبار: ایالات متحده در سلاح غرق شده است

تجارت اسلحه در آمریکا
تجارت اسلحه در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دادگستری آمریکا در گزارشی از افزایش بی‌سابقه میزان فروش اسلحه چه به صورت رسمی و ثبت شده و به صورت غیرقانونی ابراز نگرانی کرده است.

آگهی

بر اساس گزارش جدید دولت آمریکا، سازندگان اسلحه گرم ایالات متحده بیش از ۱۳۹ میلیون اسلحه را برای بازار تجاری طی دو دهه از سال ۲۰۰۰ تولید کردند که از این تعداد تنها ۱۱.۳ میلیون اسلحه در سال ۲۰۲۰ تولید شده است. 

این گزارش همچنین تاکید می‌کند که در همین بازه زمانی حدود ۷۱ میلیون اسلحه گرم هم از کشورهای دیگر به آمریکا وارد شده در حالی‌که میزان صادرات آن تنها ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار اسلحه بوده است. آماری که نشان می‌دهد چرا تا این اندازه میزان خشونت با سلاح‌گرم، قتل و خودکشی در ایالات متحده افزایش یافته است. 

این گزارش نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به استفاده از سلاح‌های تهاجمی نیمه اتوماتیک که در بسیاری از تیراندازی‌ها به سوی جمعیت دیده می‌شود علاقه دارند و همچنین آنها به طور انبوه از تپانچه‌های نیمه اتوماتیک ۹ میلی‌متری ارزان که استفاده از آن هم بسیار ساده و آسان است، خریداری کرده‌اند، سلاحی که بیشتر نیروهای پلیس در آمریکا از آن استفاده می‌کنند. 

 این گزارش همچنین در مورد انبوهی از سلاح‌های فاقد شماره پلاک یا ثبت موسوم به «سلاح ارواح» و نیز سلاح‌هایی که با چاپگرهای سه بعدی ساخته می‌شوند نیز هشدار داده است. وزارت دادگستری آمریکا با اشاره به این گزارش هشدار داده که کشور درحال غرق شدن در اسلحه است.

این آمار نگران‌کننده در حالی به ثبت می‌رسد که در سالهای اخیر مخالفت‌های گسترده‌ای نسبت به خرید و فروش آزاد اسلحه در آمریکا پدید آمده اما لابی‌های قدرتمند اسلحه مانع از ممنوعیت خرید و فروش این صنعت بین مردم عادی شده‌اند. 

لیزا موناکو، معاون دادستان کل آمریکا در این خصوص می‌گوید: «ما تنها در صورتی می‌توانیم به افزایش خشونت‌ها رسیدگی کنیم که کامل‌ترین اطلاعات را در اختیار داشته باشیم و تهیه گزارش‌هایی این‌چنینی بهترین ابزارها را برای تحقیقات و پژوهش‌های ما فراهم می‌کند.» 

موناکو همچنین افزود: «این گزارش گام مهمی به شمار می‌رود و وزارت دادگستری همچمنان به جمع‌آوری داده‌های لازم برای تطبیق رویکرد ما در خصوص مهم‌ترین محرک‌های خشونت با اسلحه و همچنین حذف تیراندازان در خیابان‌ها، ادامه خواهد داد» 

این گزارش در حالی منتشر شده که در تازه‌ترین موارد از خشونت‌ها با تیراندازی جمعی، روز شنبه یک جوان ۱۸ ساله در بوفالو نیویورک با انگیزه‌های نژادپرستانه به یک سوپرمارکت حمله کرد و ۱۰ آمریکایی سیاه‌پوست را کشت. 

هفته گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها اعلام کرد که تعداد مرگ و میر ناشی از اسلحه در ایالات متحده در سال ۲۰۲۰ افزایش تاریخی داشته است.

در سال ۲۰۲۰ میلادی آمریکا آمار ۱۹ هزار و ۳۵۰ قتل با سلاح گرم را به ثبت رسانده که حدود ۳۵ درصد نسبت به سال ۲۰۱۹ افزایش داشته است. همچنین در سال ۲۰۲۰ تعداد خودکشی‌ها با سلاح گرم، ۲۴ هزار و ۲۴۵ مورد بوده که باز هم نسبت به سال پیش از آن افزایش ۱.۵ درصدی را به ثبت رسانده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سلاح‌های گرم ساخته شده توسط سازندگان رسمی باید دارای شماره سریالی باشند که امکان ردیابی آنها را توسط مجریان قانون فراهم کند، اما مقامات به طور فزاینده‌ای نگران «سلاح ارواح» دست سازی هستند که چنین علامتی ندارند و به طور گسترده‌ای در جنایات‌ها و تیراندازی‌های دسته‌جمعی استفاده می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوزده نفر در تیراندازی در دو رستوران در آفریقای جنوبی کشته شدند

پلیس آمریکا از دستگیری مظنون حمله به مراسم روز استقلال آمریکا خبر داد

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است