کمیسر سازمان ملل در امور سوریه: از رفتار دوگانه با پناهجویان اوکراینی و سوری ناراحتم

جنگ زده های سوری در شهر حلب
جنگ زده های سوری در شهر حلب Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پائولو سرجیو پینیرو، کمیسر یک دهه اخیر سازمان ملل در امور سوریه در یک مصاحبه اختصاصی به سوالات یورونیوز درباره کشتار بیش از ۳۰۰ هزار شهروند سوری در جنگ یک دهه اخیر و وضعیت کمک ها به پناهجویان سوری پاسخ داد.

آگهی

آخرین گزارش کمیساری عالی حقوق بشر سازمان ملل که در ماه ژوئن منتشرشد نشان می دهد که در بیش از ۱۰ سال جنگ در سوریه بیش از ۳۰۷ هزار غیرنظامی در این کشور کشته شده اند.

 یعنی از زمان آغاز اعتراضات ضدحکومتی در اسفندماه ۱۳۸۹ تا سال گذشته خورشیدی روزانه ده‌ها شهروند عادی جانشان را از دست داده‌اند.

 میشل باشله، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل در واکنش به این گزارش می‌گوید که مرگ تک تک این افراد تاثیر عمیقی بر جامعه سوری و صدها هزار خانواده داغدیده گذاشته است. 

سازمان ملل متحد که با کمک هشت سازمان حقوق بشری سوری موفق به ثبت تعداد دقیق کشته‌ها شده است می گوید «به نظر می رسد که تنها جان «شهروندان بوده که از سوی تمام گروه‌های درگیر در این مناقشه محلی از اعراب نداشته است.» 

مرکز مطالعات حقوق بشر دمشق، مرکز آمار و تحقیقات سوریه، شبکه حقوق بشر سوریه، دیدبان حقوق بشر سوریه و مرکز اسناد نقض حقوق بشر از جمله منابع مهمی بوده اند که گزارش سازمان ملل به آنها استناد کرده است. 

جنگ داخلی در سوریه با برگزاری تظاهرات ضدحکومتی در شهر درعا آغاز شد. این تظاهرات از «بهار عربی» آنچه که در بحرین و مصر و تونس و یمن و لیبی در اوائل دهه دوم قرن ۲۱ آغاز شد، الهام گرفته بود. 

گزارش کمیساری عالی حقوق بشر در سوریه بار دیگر سوال های بسیاری را به ‌ذهن متبادر می کند. اینکه آیا عاملان اصلی خون بارترین جنگ قرن ۲۱ شناسایی و محاکمه شده اند؟ 

وضعیت پناهجویان سوری در این ده سال اخیر چگونه بوده است؟ آیا جامعه جهانی به این موضوع توجه کرده است؟ 

برای پاسخ به برخی از این سوالات خبرنگار یورونیوز در بروکسل با پائولو سرجیو پینیرو، یکی از پرسابقه ترین کمیسرهای سازمان ملل و مسئول کنونی کمیسیون سوریه در یک دهه اخیر مصاحبه کرد. پینیروی برزیلی از سال ۲۰۱۲ در مقام کمیسر مربوط به امور سوریه سازمان ملل خدمت می کند. 

یورونیوز: آخرین گزارش سازمان ملل نشان می دهد که بیش از سیصدهزار شهروند سوری در بیش از ده سال جنگ در این کشور جان خود را از دست داده اند. آیا قصد دارید توجه سازمان های بین المللی را بر جنایات جنگی در سوریه متمرکز کنید؟

پائولو سرجیو پینیرو: من فکر می کنم که این بسیار مهم است، زیرا این عدد نشان دهنده وخامت اوضاع سوریه در یازده سال گذشته است. وضعیت سوریه همچنان وحشتناک است. و تنها چیزی که گزارش (سازمان ملل) به وضوح نشان می دهد عدم حمایت از غیرنظامیان است. می توان گفت هیچ گروه و جناج و قدرت سیاسی که در درگیری های سوریه حاضر هستند به حفاظت از جان غیرنظامیان اهمیت نمی دهد. واقعیت همین است.

یورونیوز: اخیراً برخی از کشورهای غربی دادگاه هایی را برای محاکمه عاملان جنایات جنگی در سوریه تشکیل داده اند. آیا فکر می‌کنید روزی می‌توانیم مسئولین این جنگ را در دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه ببینیم؟

پائولو سرجیو پینیرو: کمیسیون مورد نظر ما(سازمان ملل) در سوریه، تاکنون با چندین سیستم قضایی در کشورهای مختلف همکاری کرده است. ما در چهار سال گذشته، شش مورد مهم داریم که در حال حاضر داده‌هایی زیادی با کشورهای اروپایی ردوبدل شده اند. با این حال من هیچ امکانی در افق برای ارجاع جنایتکار به دیوان بین المللی کیفری نمی بینم. اما جای خوشبینی است که بسیاری از کشورهای اروپایی در بسیاری از موارد پیگیری حقوقی کرده و افراد را محکوم کرده اند. افرادی که مرتکب جنایات علیه بشریت یا جنایات جنگی شدند.

یورونیوز: نیازهای بشردوستانه مردم سوریه در سال ۲۰۲۲، بیش از یک دهه پس از آغاز جنگ داخلی چیست؟

پائولو سرجیو پینیرو: محیط شهری در سوریه کاملاً ویران شده است. و اکنون به دلیل چندین بحران اقتصادی در لبنان، بحران کنونی اوکراین، وضعیت اقتصادی در سوریه بسیار دشوار است و ۹۰ درصد جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند. وضعیت بسیار بسیار دشوار است که نتیجه گیری بسیار مهم است که بگوییم داشتن کمک های پولی بین المللی حیاتی است. و مشکل این است که در هفته‌های آینده، شورای امنیت تصمیم می‌گیرد، به نظر من این رقت‌انگیز است، چرا که قرار است آنها تصمیم می‌گیرند که تنها دسترسی برای تجارت فرامرزی بسیاری از کمک‌ها به سوریه را حفظ کند یا برای همیشه آنرا قطع کنند.

یورونیوز: آیا می ترسید که جنگ در اوکراین توجه جهان به سوریه را تحت الشعاع قرار دهد؟

پائولو سرجیو پینیرو: این یک پیامد بسیار جدی در مورد کشوری است که ۱۱ سال درگیر جنگ است. برای عینی بودن، باید ببینیم که جنگ در تمام خاک سوریه وجود ندارد. شما همچنان در شمال شرق سوریه جنگ دارید که پیش تر نبود و نه در جنوب. همزمان نمی توان سوریه رابراحتی برای زنده ماندن ترک کرد چرا که در سوریه بسیار دشوار است زیرا به عنوان مثال، شما در سراسر کشور پست های بازرسی دارید، هر جایی که در داخل شهرها می روید یا مسیری را برای رفتن انتخاب می کنید ایست های بازرسی دارید. و نگرانی زیادی وجود دارد، این وضعیت برای اکثر مردم سوریه در کشور ادامه خواهد داشت.

یورونیوز: ین روزها شاهد هستیم که اروپا برای میزبانی از پناهجویان اروپایی بسیج شده است، اما در عین حال هیچ پیام خوشایندی برای بقیه پناهندگان از جمله سوری ها در اروپا وجود ندارد. آخرین گزارش های عفو بین الملل در مورد رفتار دوگانه اروپا با پناهجویان تکان دهنده است. شما چه فکر می کنید؟ آیا پیامی برای رهبران یا شهروندان اروپایی دارید یا این گزارش ها را تکذیب می کنید؟

پائولو سرجیو پینیرو: برای من که ۱۱ سال درگیر بحران سوریه هستم، دیدن این تفاوت رفتارهای (دوگانه) بسیار ناراحت کننده است. یعنی گشاده رویی و سخاوت در برابر اوکراین وجود دارد که من اصلاً از آن انتقاد نمی کنم. آنها لیاقت آن را داشتند. اما من بسیار دوست دارم که رفتار مشابهی با پناهندگان سوری اعمال شود و آنها این فرصت را دارند که این موضوع را در بسیاری از گفتگوهای دوجانبه با کشورهای اروپایی که از کار ما حمایت می کنند، بیان کنند. و من فکر می کنم این بسیار مهم است که رویکرد سخاوتمندانه به پناهندگان اوکراینی را در نظر داشته باشیم و همزمان درباره سوری‌ها نیز چنین رفتاری داشته باشیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای دموکراتیک سوریه: زندان غویران را از داعش پس گرفتیم

بازداشت زوج عراقی در آلمان به ظن عضویت در داعش و نسل‌کشی ایزدی‌ها

تبعات انقلابی، اقتصادی و صبر استراتژیک جنگ با اسرائیل؛ رویارویی که جزو دکترین امنیتی ایران نیست