Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رستوران‌دار کوزوویی در اعتراض به قوانین شنگن ورود اتباع اروپایی را ممنوع کرد

تابلو ممنوعیت ورود اتباع اتحادیه اروپا مقابل رستورانی در پریشتینا
تابلو ممنوعیت ورود اتباع اتحادیه اروپا مقابل رستورانی در پریشتینا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهروندان کوزوو که شمار آنها به یک میلیون و هشتصد هزار نفر می‌رسد تنها ساکنان غرب بالکان به شمار می‌روند که برای سفر به منطقه شنگن ملزم به تهیه یزای کوتاه مدت هستند.

آگهی

یک رستوران‌دار کوزوویی در اعتراض به امتناع بروکسل از تردد آزادانه شهروندان کشورش در اروپا ورود همه اتباع اتحادیه اروپا به رستوران خود را ممنوع کرده است.

صاحب رستوران «ماما» در پریشتینا در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: «این نوعی نشانه برای اعتراض و ناامیدی است؛ به عنوان یک شهروند کوزوو، احساس بسیار بدی دارم.»

کوزوو که پیش‌تر استانی از صربستان بود در سال ۲۰۰۸ میلادی اعلام استقلال کرد؛ مقامات کوزوویی مدت‌ها است خواستار معافیت شهروندان این کشور از روادید کوتاه مدت برای تردد آزادانه در ۲۶ کشور حوزه شنگن هستند که اغلب آنها را کشورهای عضو اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهند.

کمیسیون اروپا به عنوان نهاد اجرایی تشکیلات اروپایی سال ۲۰۱۸ طی حکمی اعلام کرد که پریشتینا تمام شرایط مندرج در توافق‌نامه لغو ویزا را محقق کرده است.

با این حال، شهروندان کوزوو که شمار آنها به یک میلیون و هشتصد هزار نفر می‌رسد تنها ساکنان غرب بالکان هستند که برای سفر به منطقه شنگن ملزم به تهیه یک بسته جادویی (ویزای کوتاه مدت) هستند و برای آن مرارت و سختی‌های زیادی متحمل می‌شوند.

بسیاری از شهروندان کوزوو برای حل معضل یاد شده به نشست اخیر سران اتحادیه اروپا-بالکان غربی امید زیادی بسته بودند، اما این نشست به هیچ پیشرفتی در این خصوص منجر نشد.

رستوران‌دار ۵۰ ساله کوزوویی در ادامه ضمن اشاره به امید‌هایی که به نشست یاد شده می‌رفت، به فرانس‌پرس گفت: «این موضوع ما را عصبانی و ناراحت کرد. دیدیم که به نوعی تحقیر شدیم. از آنجا بود که فکر کردم به نشانه اعتراض برای کشورم کاری انجام دهم.»

نکته جالب ماجرا این است که دفتر هیئت مامور اتحادیه اروپا برای بررسی حاکمیت قانون در این قلمرو موسوم به «اولکس» دقیقا مقابل این رستورانِ خبرساز واقع شده و بسیاری از اروپایی‌ها در این دفتر مشغول به کار هستند.

رستوران‌دار شهر پریشتینا می‌گوید: «در نخستین اقدام تصمیم گرفتم از ورود آنها جلوگیری کنم.» وی در ادامه توضیح داد که نگران کم شدن مشتری‌ها در رستورانش نیست که به گفته وی بهترین و غنی‌ترین غذاهای ایتالیایی را سرو و عرضه می‌کند.

وی بلافاصله پس از نشست بی‌نتیجه بروکسل تابلویی مقابل رستوران خود نصب کرد که روی آن نوشه شده بود: «ورود شهروندان اروپایی بدون ویزا ممنوع است؛ رستوران ماما.»

مقدونیه شمالی، مونته نگرو و صربستان در سال ۲۰۰۹ از معافیت روادید برخوردار شدند و یک سال بعد آلبانی و بوسنی نیز به این سه کشور پیوستند.

شناسه گذرنامه هنلی، شاخصه‌ ارزش‌گزاری گذرنامه کشورهای جهان، کوزوو را از این حیث در میان ۱۹۹ کشور جهان در رتبه ۱۰۴ و بالاتر از ۱۰ کشور انتهایی این فهرست از جمله کره شمالی، سوریه و افغانستان قرار داده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه ویژه کوزوو نخستین حکم «جنایت جنگی» را صادر کرد

نیروهای حافظ صلح ناتو پس از توافق کاهش تنش در مرز کوزوو و صربستان مستقر شدند

توافق صربستان و کوزوو بر سر بحران «پلاک ماشین» با میانجیگری اتحادیه اروپا