Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توافق صربستان و کوزوو بر سر بحران «پلاک ماشین» با میانجیگری اتحادیه اروپا

مرز کوزوو و صربستان
مرز کوزوو و صربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طرفین توافق کردند تا نیروهای پلیس ویژه در مرزها جای خود را به نیروهای حافظ صلح ناتو بدهند تا گفتگوهای میان کوزوو و صربستان با میانجیگری اتحادیه اروپا در مدت ۶ ماه راه حل نهایی برای این بحران پیدا کند.

آگهی

یک مقام اتحادیه اروپا تایید کرد که صربستان و کوزوو روز پنجشنبه برای کاهش تنش‌ها در مرزهای خود با یکدیگر به توافق رسیدند.

میروسلاو لاژک نماینده ویژه اتحادیه اروپا در مسائل بالکان در صفحه توییتر خود با اعلام این مطلب تاکید کرد این توافق پس از دو روز مذاکرات بی‌وقفه و فشرده به دست آمده و مسیر را برای کاهش تنش‌ها میان دو طرف هموار می‌سازد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این توافق دو کشور همسایه استقبال کرد. آقای بورل در توئیتی خواستار اقدامات سازنده هر دو کشور صربستان و کوزوو و پایبندی آنها به گزینه گفتگو تا عادی شدن کامل روابط شد.

تنش‌های میان کوزوو و صربستان در اوایل ماه جاری میلادی و زمانی بالا گرفت که دولت کوزوو نیروهای ویژه پلیس را در گذرگاه‌های مرزی مستقر کرد تا قانون جدیدی را برای حذف پلاک‌های صرب از خودروهایی که وارد این کشور می‌شوند اجرایی کنند.

صرب‌های کوزوو در واکنش به این اقدام مرز را با کامیون مسدود کردند و امکان عبور مردم از مرز تنها با پای پیاده ممکن بود. در ادامه این بحران هم هلی‌کوپترها و جت‌های نظامی صربستان برای قدرت‌نمایی در نزدیکی مرز با کوزوو به پرواز در آمدند.

بالا گرفتن تنش‌ها موجب شده بود تا اورزولا فن‌درلاین، رئيس کمیسیون اروپا از دو طرف بخواهد اختلافات خود را از طریق گفتگو حل و فصل کنند.

آلبین کورتی، نخست وزیر کوزوو پیشنهاد داده بود دو کشور قانون پلاک موقت را کنار بگذارند. در مقابل الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان از کوزوو خواسته بود که ابتدا نیروهای پلیس ویژه خود را از مرز خارج کند و پس از آن مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا آغاز شود.

آقای لاژک که خبر توافق میان دو طرف را اعلام کرده همچنین از پتر پتکوویچ که از طرف صربستان در این گفتگوها حضور داشت و همچنین از بسنیک بیسلیمی که نمایندگی کوزوو را در این مذاکرات بر عهده داشت، تشکر کرد و نقش آنها را در حصول این توافق مهم برشمرد.

بر اساس توافق جدید قرار شده واحدهای پلیس ویژه مستقر در گذرگاه‌های مرزی تا روز دوم اکتبر برداشته و نیروهای حافظ صلح ناتو جایگزین آنها شوند. این نیروها به منظور ایجاد محیطی امن و همچنین تامین آزادی تردد در مرز به مدت دو هفته در این منطقه باقی خواهند ماند.

همچنین توافق شده است از روز ۴ اکتبر رژیم مورد توافق میان دو کشور به صورت موقت و تا زمانی که موافقتی بر سر یک راه حل دائمی در مرزها حاصل شود به اجرا گذاشته شود. بر این اساس رانندگان از روز چهارم اکتبر و در هنگام ورود به کشورهای یکدیگر پلاک‌های خود را با برچسب می‌پوشانند.

یک گروه کاری به ریاست اتحادیه اروپا و همچنین حضور نمایندگانی از صربستان و کوزوو روز ۲۱ اکتبر در این رابطه تشکیل جلسه خواهد داد و طرفین ظرف مدت ۶ ماه در خصوص راه‌حل نهایی برای این منظور مذاکره خواهند کرد.

حصول این توافق با استقبال اورزولا فن‌درلاین نیز مواجه شد. رئيس کمیسیون اروپا روز پنجشنبه در صفحه توییتر خود با اشاره به اینکه پیشرفتی بسیار مثبت حاصل شده، ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای میان دو طرف ادامه یابد.

خانم فن‌درلاین روز چهارشنبه از پریشتینا و بلگراد دیدن کرده و با نخست وزیران دو طرف گفتگو کرده بود.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد اما صربستان این استقلال را به رسمیت نشناخته و آن را بخشی از خاک خود می‌داند. کشورهای بالکان غربی شامل آلبانی، بوسنی، کوزوو، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی و صربستان در مراحل مختلف در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراضات صرب‌تبارهای شمال کوزوو؛ ناتو خطاب به پریشتینا؛ از تنش‌ با بلگراد بکاهید

رستوران‌دار کوزوویی در اعتراض به قوانین شنگن ورود اتباع اروپایی را ممنوع کرد

شبه نظامی سابق صرب به ۲۰ سال زندان محکوم شد