شبه نظامی سابق صرب به ۲۰ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دادگاه برگزاری شبه نظامی صرب
دادگاه برگزاری شبه نظامی صرب   -  Copyright  AP Photo

دادگاهی در پریشتینا یک شبه نظامی سابق صرب را به اتهام جنایات جنگی در کوزوو به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

این متهم که نامش نزد دادگاه محفوظ است و تنها حروف اول نام و نام خانوادگی او جی.اس منتشر شده، در کشتار جنگ کوزوو مجرم شناخته شد.

دادگاه اظهارات شاهدینی که جنایات این مرد را دیده بودند، شنید و در نهایت این حکم را صادر کرد. مجرم در یک مورد ۱۲ مرد آلبانیایی را در سه مورد جداگانه و پس از ورود به خانه‌های آنها به قتل رسانده بود. دادستان این پرونده می‌گوید این مرد جنایتکار در یک مورد زن و فرزندان را مجبور کرده شاهد کشته شدن مرد خانواده باشند.

این مرد صرب که در جایگاه‌های مختلفی از جمله پلیس، ارتش و همچنین شبه نظامی فعالیت داشته در آوریل سال ۱۹۹۹ در حملاتی در روستاهای اسلووی، تربوچ در منطقه لیپجان کوزوو این جنایت‌‌ها را انجام داده است.

در موارد دیگری از جنایات این شبه نظامی سابق چندین آلبانی‌تبار را در منزل و همچنین گروهی دیگر را در زمانی که در کوه‌ها در حال حرکت بودند به رگبار بسته است.

در حکم دادگاه در خصوص این شبه‌نظامی سابق صرب آمده است: «با جنایاتی که این مرد انجام داده، وی با همکاری افرادی دیگر، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.»

این فرد جنایتکار در سال ۲۰۱۹ دستگیر شده بود و پس از بازپرسی و برگزاری دادگاه، بالاخره به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

از فوریه ۱۹۹۸ تا ژوئن ۱۹۹۹ درگیری‌های مسلحانه گسترده‌ای در کوزوو در جریان بود که به جنگ کوزوو مشهور است. در جریان آن درگیری‌ها ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی که در آن زمان شامل صربستان و مونته‌نگرو نیز می‌شد به گروه‌های شورشی و آلبانیایی تبار در کوزوو حمله کردند و آنها را به رگبار گلوله بستند.

در نهایت در ۱۱ ژوئن، حکومت یوگسلاوی پذیرفت که از کوزوو عقب‌نشینی کند و شورای امنیت سازمان ملل هم در قطعنامه‌ای یک حکومت موقت در این منطقه را به رسمیت شناخت و عملا زمینه برای جدایی کوزوو از یوگسلاوی هموار شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید