شبه نظامی سابق صرب به ۲۰ سال زندان محکوم شد

دادگاه برگزاری شبه نظامی صرب
دادگاه برگزاری شبه نظامی صرب Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این شبه‌نظامی در یک مورد از جنایت‌هایش مردی را در مقابل چشمان خانواده‌اش به قتل رسانده بود.

آگهی

دادگاهی در پریشتینا یک شبه نظامی سابق صرب را به اتهام جنایات جنگی در کوزوو به ۲۰ سال حبس محکوم کرد.

این متهم که نامش نزد دادگاه محفوظ است و تنها حروف اول نام و نام خانوادگی او جی.اس منتشر شده، در کشتار جنگ کوزوو مجرم شناخته شد.

دادگاه اظهارات شاهدینی که جنایات این مرد را دیده بودند، شنید و در نهایت این حکم را صادر کرد. مجرم در یک مورد ۱۲ مرد آلبانیایی را در سه مورد جداگانه و پس از ورود به خانه‌های آنها به قتل رسانده بود. دادستان این پرونده می‌گوید این مرد جنایتکار در یک مورد زن و فرزندان را مجبور کرده شاهد کشته شدن مرد خانواده باشند.

این مرد صرب که در جایگاه‌های مختلفی از جمله پلیس، ارتش و همچنین شبه نظامی فعالیت داشته در آوریل سال ۱۹۹۹ در حملاتی در روستاهای اسلووی، تربوچ در منطقه لیپجان کوزوو این جنایت‌‌ها را انجام داده است.

در موارد دیگری از جنایات این شبه نظامی سابق چندین آلبانی‌تبار را در منزل و همچنین گروهی دیگر را در زمانی که در کوه‌ها در حال حرکت بودند به رگبار بسته است.

در حکم دادگاه در خصوص این شبه‌نظامی سابق صرب آمده است: «با جنایاتی که این مرد انجام داده، وی با همکاری افرادی دیگر، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.»

این فرد جنایتکار در سال ۲۰۱۹ دستگیر شده بود و پس از بازپرسی و برگزاری دادگاه، بالاخره به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

از فوریه ۱۹۹۸ تا ژوئن ۱۹۹۹ درگیری‌های مسلحانه گسترده‌ای در کوزوو در جریان بود که به جنگ کوزوو مشهور است. در جریان آن درگیری‌ها ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی که در آن زمان شامل صربستان و مونته‌نگرو نیز می‌شد به گروه‌های شورشی و آلبانیایی تبار در کوزوو حمله کردند و آنها را به رگبار گلوله بستند.

در نهایت در ۱۱ ژوئن، حکومت یوگسلاوی پذیرفت که از کوزوو عقب‌نشینی کند و شورای امنیت سازمان ملل هم در قطعنامه‌ای یک حکومت موقت در این منطقه را به رسمیت شناخت و عملا زمینه برای جدایی کوزوو از یوگسلاوی هموار شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق صربستان و کوزوو بر سر بحران «پلاک ماشین» با میانجیگری اتحادیه اروپا

اختلاف کوزوو و صربستان بر سر مرزها نشست سران کشورهای غرب بالکان را به تنش کشید

کوزوو برای توسعه «نیروی نظامی رسمی» از آمریکا تسلیحات مدرن دریافت می‌کند