اتحادیه اروپا از کوزوو و صربستان خواست برای کاهش تنش‌ها و اختلاف‌ها مذاکره کنند

اورزلا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورزلا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن‌درلاین، رئیس‌ کمیسیون اروپا که پیش از اجلاس ششم اکتبر سران اتحادیه اروپا و بالکان غربی به پایتخت کوزوو سفر کرده، افزود: «ضروری است کوزوو و صربستان روابط خود را عادی کنند.» وی تاکید کرد که «گفت‌وگو تنها بستر برای حل بحران کنونی است.»

آگهی

رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه از کوزوو و صربستان خواست تا اختلاف‌های خود را از طریق گفت‌وگو حل و فصل کنند.

اورزولا فن‌درلاین، رئیس‌ کمیسیون اروپا که پیش از اجلاس مهم ششم اکتبر سران اتحادیه اروپا و بالکان غربی به پایتخت کوزوو سفر کرده، افزود: «ضروری است کوزوو و صربستان روابط خود را عادی کنند.» وی تاکید کرد که «گفت‌وگو تنها بستر برای حل بحران کنونی است.»

دولت کوزوو هفته گذشته نیروهای ویژه پلیس را در گذرگاه‌های مرزی مستقر کرد تا قانون جدیدی را برای حذف پلاک‌های صرب از خودروهایی که وارد این کشور می‌شوند اجرایی کنند.

پریشتینا می‌گوید که آن‌ها در حال تکرار کاری هستند که صربستان در ۱۰ سال گذشته انجام داده است.

صرب‌های کوزوو به دلیل این اقدام با کامیون مرز را مسدود کردند و مردم تنها توانستند از آنجا با پای پیاده عبور کنند. جت‌ها و هلی‌کوپترهای نظامی صربستان برای نشان دادن قدرت خود در نزدیکی مرز با کوزوو پرواز کرده‌اند.

فن‌درلاین گفت: «ما درک می‌کنیم که این فقط مربوط به پلاک‌ها نیست. همه ما می‌دانیم که این بیشتر یک سوال است که این منطقه چگونه پیش خواهد رفت و آیا ما می‌توانیم باهم پیش برویم و راهی برای ادغام و ارزش‌هایی اروپایی خود در اینجا ایجاد کنیم.»

البین کورتی، نخست وزیر کوزوو این پیشنهاد را تکرار کرد که هر دو کشور قانون پلاک موقت را به‌عنوان راه حل کنار بگذارند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان از کوزوو خواسته است که قبل از آغاز مذاکرات با میانجی‌گری اتحادیه اروپا ابتدا تمام نیروهای پلیس ویژه خود را از مرز خارج کند.

اتحادیه اروپا، ناتو و ایالات متحده از کوزوو و صربستان خواسته‌اند که خویشتن داری کرده و از انجام اقدامات یک جانبه خودداری کنند.

کشورهای بالکان غربی شامل آلبانی، بوسنی، کوزوو، مونته‌نگرو، مقدونیه شمالی و صربستان در مراحل مختلف در مسیر عضویت در اتحادیه اروپا قرار دارند.

فن‌درلاین گفت: «من حامی سرسخت روند بزرگ‌ شدن هستم. می‌خواهم بالکان غربی در کنار ما باشد. آن جایی است که شما متعلق به آن هستید. ما شما را می‌خواهیم. ما به شما نیاز داریم.» رئیس کمیسیون اروپا در حال سفر به کشورهای بالکان غربی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل از کشورهای غرب بالکان خواست برای عضویت در اتحادیه اروپا تلاش کنند

اسلوونی در پی احیای طرح گسترش اتحادیه اروپا به غرب بالکان است

رئیس جمهوری مقدونیه شمالی به یورونیوز: تغییر مرزها در بالکان حمام خون به راه می‌اندازد