اروپا دو داروی موثر بر سرطان پستان تولیدی شرکت آسترازنکا را تایید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
 داروی سرطانی لینپارزا متعلق به شرکت داروئی آسترازنکا
داروی سرطانی لینپارزا متعلق به شرکت داروئی آسترازنکا   -  کپی رایت  Reuters

شرکت داروئی آسترازنکا روز دوشنبه ۲۷ ژوئن اعلام کرد که دو داروی این شرکت با نام‌های لینپارزا (Lynparza) و انهرتو (Enhertu) برای درمان  برخی از سرطان‌های پستان پرخطر قابل استفاده هستند. این دو دارو که با همکاری شرکت های مرک اند کو (Merck & Co) آمریکا و دایچی سانکیو (Daiichi Sankyo) ژاپن توسعه یافته‌اند توسط اتحادیه اروپا تأیید شده و برای عرضه تجاری آماده می‌شوند.

داروی لینپارزا یک داروی ضد سرطان است که می‌توان از آن یا به‌طور جداگانه  یا به‌صورت ترکیبی با درمان اندوکرین (هورمون-‌درمانی) در بزرگسالان مبتلا به سرطان پستان که در مراحل اولیه جهش ژنتیکی قرار دارند استفاده کرد.

قبلا این دارو در ماه مارس در ایالات متحده آمریکا توصیه شده بود و برای شرکت آسترازنکا برگ برنده محسوب می‌شود. این دارو برای بیمارانی با سطوح پایین تا نرمال پروتئین HER2 توصیه شده  است. HER2  برگرفته از عبارت «گیرندهٔ شمارهٔ ۲ فاکتور رشد اپیدرمی» است. این پروتئین یکی از انواعِ گیرنده‌های فاکتور رشد اپیدرمی است. تقویت یا بیانِ بیش‌ازحدِ این ژن نقش مهمی در ایجاد و پیشرفت برخی از انواع تهاجمی سرطان پستان دارد. 

همچنین داروی انهرتو Enhertu به عنوان یک ترکیب آنتی بادی-دارو که می تواند پروتئین HER2 را صفر کند، داروی دیگری بود که توسط آژانس دارویی اروپا برای درمان نوع تهاجمی سرطان پستان با نرخ بالای HER2 تایید شد. 

پیش بینی می شود این دارو برای آسترازنکا فروش ۱۰ میلیارد دلاری به ارمغان آورد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید