دانشمندان: برخی آلاینده‌های هوا بر احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنان تاثیر می‌گذارند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آلودگی هوا
آلودگی هوا   -  کپی رایت  AP Photo

نتیجه یک پژوهش علمی در فرانسه نشان می‌دهد که برخی مواد آلاینده‌ هوا احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنان را افزایش می‌دهند. 

دانشمندان در این پژوهش بر روی چند هزار زن فرانسوی و احتمال ابتلای آنها به سرطان پستان تحقیق کرده‌اند. به گفته آنها زنانی که در معرض دی‌اکسید ازت بوده‌اند با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان روبرو هستند. 

نتیجه این تحقیق علمی همراستا با نتیجه دیگر پژوهش‌هایی است که درباره تاثیر آلودگی هوا بر سرطان پستان انجام شده است. ابتلا به سرطان پستان در زنان علاوه بر عوامل ژنتیک و هورمونی به شیوه زندگی فرد از جمله مصرف الکل، فعالیت بدنی و تنفس در هوای آلوده وابسته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بررسی‌های دانشمندان طی سال‌های اخیر نشان داده بود که برخی از آلاینده‌ها بر احتمال ابتلای زنان به سرطان پستان تاثیرگذار هستند. در یکی از این پژوهش‌ها که در سال ۲۰۲۱ انجام شد دانشمندان به این نتیجه رسیده بودند که سالانه حدود ۱۷۰۰ مورد ابتلا به سرطان پستان در فرانسه با آلاینده دی‌اکسید ازت در هوا مرتبط است. 

پژوهشگران در تحقیق جدید خود نتیجه گرفته‌اند که ذرات معلق نیز علاوه بر دی‌اکسید ازت در افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان تاثیرگذار است. با این حال نتیجه این بخش از پژوهش که به تاثیر ذرات معلق بر احتمال ابتلا به سرطان پستان بر می‌گردد هنوز آماده انتشار نیست.

این تحقیق جدید در فرانسه از سوی محققان در مرکز لئون برار در لیون، دانشکده مکزی این شهر، دانشگاه لستر در بریتانیا و مرکز سلامت جمعیت در شهر بوردو انجام شده است.