طالبان: برای تأمین حقابه ایران از رود هیرمند با تهران توافق کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری هوایی از رود هیرمند
تصویری هوایی از رود هیرمند   -  کپی رایت  AP Photo

برخی رسانه‌های افغانستان خبر دادند که وزارت انرژی و آب طالبان متعهد شده است که حقابه ایران از رود هیرمند را بر اساس معاهده آبی هلمند تأمین کند.

به گزارش‌ رسانه‌های افغانستان، تهران و کابل درباره تأمین حقابه ایران بر اساس معاهده آبی هلمند توافق کردند.

بنا به گزارش‌ها، مذاکره درباره چگونگی اجرای متن قرارداد آبی هلمند که در سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان امضا شده، در جریان سفر هیاتی از وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان به تهران انجام شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا کنون ۲۵ نشست برای بحث حقابه هیرمند برگزار شده است.

برکت‌الله آریوبی رئیس بخش آب‌های فرامرزی وزارت انرژی و آب طالبان گفت که تهران و کابل با هدف حل مسأله حقابه ایران، برای ساخت تأسیسات مشترک و ایستگاه‌های اندازه‌گیری آب توافق کرده‌اند.

ایران که در گذشته نارضایتی خود را از عمل‌کرد مسئولان وقت افغانستان درخصوص تأمین این حقابه بیان کرده بود، از دولت موقت طالبان خواست تا به قرارداد هلمند متعهد باشد. دولت طالبان پیشتر از وجود مشکلات تکنیکی بر سر راه تأمین حقابه ایران سخن گفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود این وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان اعلام کرد که به زودی کار ساخت سد «کمال خان» بر مسیر رود هیرمند با هدف مدیریت آب‌های افغانستان، نهایی خواهد شد.

تهران پیشتر نگرانی خود را از احداث سد کمال خان اعلام کرده بود. ایران نگران است که احداث این سد، روند سرازیر شدن آب هیرمند که یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی آب دریاچه هامون است را مختل و آن را به مرور خشک کند، رخدادی که می‌تواند تأمین آب شهرهای بزرگ استان سیستان و بلوچستان را با مشکل مواجه سازد.