Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طالبان: برای تأمین حقابه ایران از رود هیرمند با تهران توافق کردیم

تصویری هوایی از رود هیرمند
تصویری هوایی از رود هیرمند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی رسانه‌های افغانستان خبر دادند که وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان متعهد شده است که حقابه ایران از رود هیرمند را بر اساس معاهده آبی هلمند تأمین کند.

آگهی

برخی رسانه‌های افغانستان خبر دادند که وزارت انرژی و آب طالبان متعهد شده است که حقابه ایران از رود هیرمند را بر اساس معاهده آبی هلمند تأمین کند.

به گزارش‌ رسانه‌های افغانستان، تهران و کابل درباره تأمین حقابه ایران بر اساس معاهده آبی هلمند توافق کردند.

بنا به گزارش‌ها، مذاکره درباره چگونگی اجرای متن قرارداد آبی هلمند که در سال ۱۳۵۱ میان ایران و افغانستان امضا شده، در جریان سفر هیاتی از وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان به تهران انجام شده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، تا کنون ۲۵ نشست برای بحث حقابه هیرمند برگزار شده است.

برکت‌الله آریوبی رئیس بخش آب‌های فرامرزی وزارت انرژی و آب طالبان گفت که تهران و کابل با هدف حل مسأله حقابه ایران، برای ساخت تأسیسات مشترک و ایستگاه‌های اندازه‌گیری آب توافق کرده‌اند.

ایران که در گذشته نارضایتی خود را از عمل‌کرد مسئولان وقت افغانستان درخصوص تأمین این حقابه بیان کرده بود، از دولت موقت طالبان خواست تا به قرارداد هلمند متعهد باشد. دولت طالبان پیشتر از وجود مشکلات تکنیکی بر سر راه تأمین حقابه ایران سخن گفته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود این وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان اعلام کرد که به زودی کار ساخت سد «کمال خان» بر مسیر رود هیرمند با هدف مدیریت آب‌های افغانستان، نهایی خواهد شد.

تهران پیشتر نگرانی خود را از احداث سد کمال خان اعلام کرده بود. ایران نگران است که احداث این سد، روند سرازیر شدن آب هیرمند که یکی از تأمین‌کننده‌های اصلی آب دریاچه هامون است را مختل و آن را به مرور خشک کند، رخدادی که می‌تواند تأمین آب شهرهای بزرگ استان سیستان و بلوچستان را با مشکل مواجه سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش تند امیرعبداللهیان به مقام‌های طالبان در مورد حق‌آبه ایران: به رسمیت نمی‌شناسیمتان

واکنش‌ها به تنش‌های رئيسی و طالبان: «ایرانی‌ها دعا کنند باران ببارد تا سرریز آن‌را به آنها بدهیم»

شاخص صلح جهانی؛ ایرانی‌ها تا چه حد در مقایسه با دیگر کشورها در امنیت و آرامش هستند؟