اعتراض کشاورزان اصفهانی به کم آبی به نمازجمعه رسید

اعتراض کشاورزان اصفهانی به کم آبی به نمازجمعه رسید
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشاورزان شرق اصفهان پس از ورود به مصلای شهر همزمان با آغاز خطبه‌های نمازجمعه به امام جماعت شهر پشت کردند

آگهی

تعداد زیادی از کشاورزان شرق اصفهان که در ماه گذشته بارها نسبت به مشکل کم آبی و انتقال آب زاینده‌ رود دست به اعتراض زده بودند، روز جمعه ۲۵ اسفند پس از تجمع در کنار پل‌خواجو وارد مصلای شهر اصفهان شدند.

با آغاز خطبه‌های نمازجمعه توسط مجتبی میردامادی نیز کشاورزان شعار دادن را متوقف نکردند. «هیهات من الذله» و «عزا عزاست امروز روز عزا است امروز زندگی کشاورز روی هواست امروز» و «امام جمعه خوابش برد، حق آب ما رو یزد برد» از جمله شعارهای کشاورزان خشمگین اصفهانی بود.

این افراد سپس با پشت کردن به امام جمعه موقت اصفهان شعار دادند: «تکلیف ما معلوم بشه نمازجمعه شروع می‌شه»

امام جمعه اصفهان نیز در خطبه‌های نماز جمعه در پاسخ به معترضان گفت: «ما می دانیم که شما حقتان را می خواهید و فریادتان فریاد عدالت است اما برای حفظ عزت، آرامش و اقتدار این مملکت، غذا بر سر سفره دشمن نگذارید تا دشمن از این موقعیت و شرایط سواستفاده کند.»

A post shared by Mohsen (@mohsen_barandazm) on

کشاورزان معترض شرق اصفهان شعارهایی علیه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد، روسای جمهور پیشین بابت انتقال آب زاینده رود و مشکل کم‌آبی سر دارند.

ریشه اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان

عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزان اصفهان در روزهای آغازین اعتراض کشاورزان در گفتگو با خبرگزاری مهر، واگذاری کنترل و توزیع آب زاینده رود به دولت را نقطه شروع مشکلات آبی اصفهان دانست و گفت: « در همین راستا رودخانه دائمی و زندگی ساز زاینده رود را خشک و نابود کردند و کشاورزان آن را به تمام بانک‌ها بدهکار، ورشکسته و به نان شب محتاج و محیط زیست و اکوسیستم این حوضه را نابود کردند.»

بیشتر بخوانید:

در اواخر دوره اول ریاست جمهوری محمد خاتمی، انتقال آب زاینده رود به یزد آغاز شد. پس از ان در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، شرایط تقسیم آب این رودخانه کاملا تغییر کرد.

هفته گذشته نیز صدها کشاورز شهر ورزنه اصفهان با حضور در اطراف روستای باقرآباد در مقابل تاسیسات محلی انتقال آب تجمع کردند و قصد تخریب تاسیسات انتقال آب به یزد را داشتند که با دخالت نیروی انتظامی این تجمع پایان یافت.

این تجمع در نهایت با دخالت نیروهای انتظامی پایان یافت اما معترضان به برخی از تاسیسات شبکه برق و تیرهای برق آسیب رساندند که انتقال آب به یزد را برای ساعاتی مختل شد.

مردم شهر ورزنه از توابع بخش بن‌رود اصفهان که اکثرا کشاورز هستند، در سال ۱۳۹۱ نیز در اعتراض به مشکل کم آبی، لوله های انتقال آب به یزد را شکستند. در حادثه سال ۹۱ درگیری کشاورزان با نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد و چندین نفر نیز زخمی شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشکسالی در قاره سبز؛ ناامیدی کشاورزان اروپا و افزایش قیمت‌ها

وزیر کشور ایران: در خرمشهر کسی کشته نشده است

هشدار جدی خشکسالی در افغانستان جنگ‌زده