Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض در هلمند به سخنان حسن روحانی در مورد سدسازی در افغانستان

اعتراض در هلمند به سخنان حسن روحانی در مورد سدسازی در افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روز جمعه ۱۶ تیرماه، گروهی از مردم هلمند در جنوب افغانستان در اعتراض به سخنان اخیر حسن روحانی در مورد زیان ایران از سدسازی در افغانستان، دست به تظاهرات زدند.

رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه ۱۲ تیرماه طی سخنانی در همایش مقابله با گرد و غبار در تهران، ۸۰ درصد منشاء گرد و غبار در ایران را ناشی از عوامل خارجی از جمله سدسازی ها در ترکیه و افغانستان و تاثیر آن یر محیط زیست برخی از استان های ایران دانست.

تظاهر کنندگان هلمند که فعالان مدنی نیز در آن شرکت داشتند، این سخنان آقای روحانی را «مداخله آشکار» در امور داخلی افغانستان نامیدند. آنها در عین حال خواستار حل صلح آمیز اختلافات دو کشور در مورد تقسیم آب رودخانه مرزی هیرمند شدند و تاکید کردند که تقسیم آب این رودخانه باید طبق توافق نامه سال ۱۹۷۳ بین امیر عباس هویدا و محمد موسی شفیق نخست وزیران دو کشور باشد.

به موجب توافق نامه ۱۹۷۳، ۸۵۰ میلیون متر مکعب آب هیرمند به ایران تعلق دارد، اما در عمل کمتر به این معاهده عمل شده و در دوران حکومت طالبان (۱۹۹۴ تا ۲۰۰۱) نیز این آب کاملا به روی ایران بسته شد. پس از طالبان دور تازه‌ای از مذاکره در این زمینه بین دو کشور آغاز شد.

قبلا نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ایران گفته بود این حق ماست که از آب‌های کشور خودمان بهره ببریم.

حسن روحانی در همایش مقابله با گرد و غبار، از جمله از سدهای کجکی، کمال خان و سلما در افغانستان نام برد و گفت سدهای شمال و جنوب افغانستان بر محیط زیست استان های خراسان و سیستان و بلوچستان ایران تاثیرگذار است.

برخی کارشناسان محیط زیست، سدسازی ها در جنوب و شرق ترکیه بویژه نهایی شدن سد ایلیسو بر روی رود دجله که منبع آبی مهمی برای تالاب هورالعظیم است را بزرگترین ضربه زیست‌محیطی از ناحیه یک عامل خارجی برای ایران ارزیابی می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ از سرگیری ساخت سد بخش‌آباد بر رود هیرمند همزمان با تنش بر سر حق‌آبه ایران

اعتراض دانشجویان بنگلادش به سهمیه‌بندی‌ برای استخدام در مشاغل دولتی به خشونت کشیده شد

درگیری مرگبار در کنیا؛ معترضان به افزایش مالیات به مجلس یورش بردند و خواهر ناتنی اوباما زخمی شد