Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران سیاسی در فرانسه؛ ماکرون استعفای نخست‌وزیر را قبول نکرد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری و الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری و الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حامیان امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی که روز یکشنبه برگزار شد ۲۴۵ کرسی به دست آوردند. این در حالی است که آنها به رای ۲۸۹ نماینده مجلس ملی برای تصویب لوایح پیشنهادی دولت نیاز دارند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه با استعفای الیزابت بورن، نخست‌وزیر این کشور مخالفت کرد.

نخست‌وزیر فرانسه به دنبال ناکامی ائتلاف حامیان امانوئل ماکرون در کسب اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس ملی از سمت خود استعفاء داد. احزاب حامی رئیس‌جمهوری فرانسه در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه بیشترین کرسی‌ها را در مجلس ملی به دست آوردند. با این حال عدم کسب اکثریت مطلق کرسی‌ها از سوی این احزاب بحرانی کم‌سابقه را رقم زده است. 

مخالفان دولت امانوئل ماکرون از عدم پذیرش استعفای الیزابت بورن انتقاد کرده‌اند. رئیس‌جمهوری فرانسه قرار است طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه با سران احزاب حاضر در پارلمان گفتگو کند. او به این ترتیب امیدوار است تا بتواند حمایت لازم در پارلمان را برای اجرای برنامه‌های دولت الیزابت بورن به دست آورد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از حزب راستگرای «جمهوریخواهان» به عنوان متحد بالقوه دولت الیزابت بورن یاد می‌شود هرچند کریستیان ژاکوب، رئیس این حزب تاکید کرده است که «جمهوریخواهان» به عنوان مخالف دولت در پارلمان فعالیت خواهند کرد. 

حامیان امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات پارلمانی که روز یکشنبه برگزار شد ۲۴۵ کرسی به دست آوردند. این در حالی است که آنها به رای ۲۸۹ نماینده مجلس ملی برای تصویب لوایح پیشنهادی دولت نیاز دارند. 

دولت الیزابت بورن در صورت عدم ائتلاف دیگر احزاب مجبور خواهد شد تا برای تصویب هر کدام از طرح‌های خود با مخالفان دولت وارد مذاکره شود. امری که ممکن است در نهایت رئیس‌جمهوری فرانسه را مجبور به انحلال مجلس ملی و برگزاری انتخابات زودهنگام کند. 

طرفداران امانوئل ماکرون در حالی از کسب اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس ملی باز مانده‌اند که تنها دو ماه از انتخاب مجدد او به مقام ریاست‌جمهوری می‌گذرد. امانوئل ماکرون حدود سه هفته پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری الیزابت بورن را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرد. 

نتیجه ضعیف حامیان امانوئل ماکرون در انتخابات روز یکشنبه باعث شده است تا انتقادها از الیزابت بورن افزایش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون، گابریل اتل ۳۴ ساله را به‌عنوان نخست‌ وزیر جدید فرانسه معرفی کرد

شکاف‌ها در پارلمان بدون اکثریت فرانسه؛ طرح عدم اعتماد به دولت رای نیاورد

اسناد اوبر؛ موج انتقاد مخالفان دولت فرانسه از ارتباط‌های ماکرون با این شرکت