Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکاف‌ها در پارلمان بدون اکثریت فرانسه؛ طرح عدم اعتماد به دولت رای نیاورد

سخنرانی الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه در مجلس ملی این کشور
سخنرانی الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه در مجلس ملی این کشور Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف حامیان امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان انتخابات پارلمانی ماه گذشته نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس ملی را کسب کند هرچند همچنان بزرگترین فراکسیون مجلس ملی را در اختیار دارد.

آگهی

مجلس ملی فرانسه روز دوشنبه با طرح رای عدم اعتماد به دولت این کشور که از سوی ائتلاف احزاب چپ ارائه شده بود مخالفت کرد. 

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه هفته گذشته در جریان سخنرانی اعلام سیاست‌های کلی دولتش در پارلمان برخلاف سنت سیاسی رایج در این کشور حاضر به درخواست برای کسب رای اعتماد نمایندگان نشده بود. ائتلاف احزاب چپ در مجلس ملی در همین راستا طرح رای اعتماد به دولت را ارائه کرده بود. 

ائتلاف حامیان امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان انتخابات پارلمانی ماه گذشته نتوانست اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس ملی را کسب کند هرچند همچنان بزرگترین فراکسیون مجلس ملی را در اختیار دارد. 

ائتلاف احزاب چپ در مجلس ملی فرانسه در جریان رای‌گیری روز دوشنبه به ۲۸۹ رای موافق برای سرنگونی دولت الیزابت بورن نیاز داشت. این در حالی است که تنها ۱۴۶ نماینده با طرح رای عدم اعتماد موافقت کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ائتلاف حامیان امانوئل ماکرون کنترل ۲۵۰ کرسی پارلمان را در دست دارد. انتقادها از رئیس‌جمهوری فرانسه در آستانه رای‌گیری روز دوشنبه در مجلس ملی و همزمان با انتشار گزارش تحقیقی گروهی از روزنامه‌نگاران بین‌المللی درباره ارتباط امانوئل ماکرون با سران شرکت آمریکایی اوبر افزایش یافته بود.

ماتیلد پانو، رهبر فراکسیون حزب چپگرای «فرانسه سرکش» در مجلس ملی در سخنرانی روز دوشنبه خود در صحن این مجلس گفت: «امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری لابی‌ها است و برای اوبر می‌راند.»

در مقابل نخست‌وزیر فرانسه ارائه طرح رای عدم به دولتش را «تاکتیک سیاسی» توصیف کرد. الیزابت بورن ائتلاف احزاب چپ در پارلمان را متهم کرد که از «تاریخ» خشمگین هستند زیرا قدرت را در دست ندارند.

هرچند مجموع کرسی‌های احزاب مخالف دولت معرفی‌شده از سوی امانوئل ماکرون در مجلس ملی بیش از تعداد کرسی‌های ائتلاف طرفداران رئیس‌جمهوری فرانسه است اما اختلاف بین احزاب مخالف دولت مانع از تصویب طرح رای عدم اعتماد شد. 

حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن و حزب راستگرای «جمهوریخواهان» در جریان رای‌گیری روز دوشنبه حاضر به حمایت از طرح رای عدم اعتماد به دولت نشدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چپهای رادیکال پست کلیدی «کمیسر بودجه و دارایی» مجلس ملی فرانسه را از آن خود کردند

بحران سیاسی در فرانسه؛ ماکرون استعفای نخست‌وزیر را قبول نکرد

هر آنچه باید از ترکیب پارلمان جدید فرانسه و نیروهای اپوزیسیون این کشور بدانیم