وضع مقررات جدید در چین با هدف مهار فعالیت‌های تجاری خانواده مقام‌های ارشد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
China Politics
China Politics   -  کپی رایت  AP Photo

شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، روز یکشنبه اعلام کرد که حزب حاکم این کشور در یکی از آخرین اقدامات برای مبارزه با فساد، مقررات سخت‌گیرانه جدیدی را برای کنترل بیشتر بر فعالیت‌های تجاری و اقتصادی خانواده مقامات ارشد دولتی وضع کرده است.

بر اساس مقررات جدید، مقامات باید فعالیت‌های تجاری همسران و فرزندان خود را گزارش دهند و با کسانی که از این اقدام خودداری کنند یا به دنبال دور زدن این مقررات باشد «برخورد جدی خواهد شد.»

مطابق با مقررات جدید، یا همسران و فرزندان مقامات باید از فعالیت‌های تجاری خود دست بکشند و یا خود این مقامات از سمت‌هایی که دارند، کناره‌گیری کنند و «تنزل شغلی را بپذیرند» و در غیر این صورت با انواع دیگر مجازات‌ها روبرو می‌شوند.

بنا بر گزارش شین هوا، فعالیت‌های تجاری و اقتصادی که مشمول مقررات سخت‌گیرانه جدید می‌شوند عبارتند از سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها، تصدی پست‌های ارشد در شرکت‌های خصوصی یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و درنهایت مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و خدمات حقوقی که در قبال انجام آنها پول دریافت می‌شود.

شی جین‌-پینگ، رئیس‌جمهوری این کشور در حالی درصدد کنترل بیشتر فعالیت‌های مالی مقامات ارشد دولتی برآمده که مساله درآمدهای سرشار خانواده گسترده کادر حزب کمونیست، سال‌هاست به میدان اصلی نبرد او با فساد تبدیل شده‌ است. 

او از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۲ میلادی، هزاران نفر از مقام‌های دولتی را به همین دلیل مجازات کرده است.

بسیاری از پرونده‌های فساد در این کشور مربوط به مقاماتی می‌شود که کسب و کار و دارایی‌های خود را به نام خویشاوندان‌شان ثبت می‌کنند تا با این کار، هم به صورت صوری دستورالعمل‌های حزب را رعایت کرده باشند و هم بتوانند همچنان از نفوذ خود برای جمع آوری ثروت استفاده کنند.