هجدهمین کنگره حزب کمونیست چین، سرآغازی برای مبارزه با فساد

هجدهمین کنگره حزب کمونیست چین، سرآغازی برای مبارزه با فساد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هجدهمین کنگره حزب کمونیست چین در حالی آغاز به کار می کند که این کشور در برابر چالش جانشینی شی جین پینگ به جای هو جینگ تائو، در مقام رییس جمهوری قرار دارد. هو جین تائو، طی ده سال رییس جمهوری، توانست چین را به دومین قدرت جهانی برساند.

رهبران جدید چین، کشوری را اداره خواهند کرد، ثروتمند تر و البته با پیچیدیگی های بیشتری نسبت به گذشته. به لطف رشد اقتصادی سالانه ۱۰ درصد، چین توانسته از عهده تامین نیازهای غذایی ۳/۱ میلیارد نفر جمعیتش برآید و تا حدی زیادی فقر را کاهش دهد گرچه شکاف طبقاتی عمیق تر شده است.

در حالیکه ۱۶۹ میلیون فقیر با درآمدی کمتر از یک یورو در روز زندگی می کنند، هفت میلیون و ۲۰۰ هزار میلیونر و ۲۵۱ میلیاردر در این کشور ثروت کلانی را در اختیار دارند.

در راستای حمایت از فقرا دولت برای ۵ سال، ۵/۶۶ میلیارد دلار بعنوان کمک هزینه به خانواده های کم درآمد درنظر گرفته است. بعلاوه، برای ۹۵ درصد خانوار ها بیمه خدمات درمانی اختصاص داده است.
با این همه سوء ظن شدید نسبت به فساد موجود در میان رهبران سیاسی ابعاد مثبت حمایتهای دولت از اقشار کم درآمد را تحت الشعاع خود قرار داده است.

از این نظر سال جاری برای حزب کمونیست چین با بزرگ ترین رسوایی دهه های اخیر همراه بوده است. بو شیلای، یکی از گزینه های اصلی و پیشین مقام ریاست جمهوری، هفته گذشته به اتهام سوء استفاده از قدرت، فساد مالی و نقش همسرش در قتل یک بازرگان بریتانیایی از تمام مقامهای سیاسی اش برکنار شد.

در پی آن، نیویورک تامیز از دارایی های برخی از رهبران بلند پایه این کشور، بوِیژه نخست وزیر پرده برداشت. خانواده و بویژه مادر ون جیابائو که به تواضع و ساده زیستی خود می بالیدند ثروت عظیمی به ارزش بیش از۵/۲ میلیارد دلار را در اختیار دارند. تنها بخشی از فسادی که به رهبران جدید چین اهمیت اصلاحات سیاسی و دموکراتیک را یادآور می شود که کمتر مورد توجه رییس جمهوری که به پایان راه رسیده، قرار گرفته است.

پس از سه دهه صنعتی شدن سریع، هم اکنون چینی ها بیش از گذشته حرفی برای گفتن دارند. گسترش آلودگی یک کارخانه در شمال شرق کشور در اواخر ماه اکتبر، اعتراضاتی را برانگیخت که با مداخله پلیس به خشونت کشیده و متوقف شد. ظاهرا بلند شدن صدهایی در آستانه برگزارش کنگره حزب کمونیست نوید روزهای دیگری را بر این کشور می دهد.

در آستانه جانشینی دبیر کلی حزب کمونیست چین پرسشهای فراوانی مطرح است از جمله از او چه می دانیم؟ چه اولویتهایی را باید در دستور کار خود قرار دهد؟ آیا باید درانتظار تغییرات سیاسی در چین بود؟

همزمان با آغاز به کار هجدهمین کنگره حزب کمونیست در پکن، یورونیوز با رودریک وای متخصص و تحلیلگر بریتانیایی امور چین گفتگوی کرده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: با گسترش شکاف بین فقیر و غنی در چین، تناقضات اجتماعی رو به افزایش نهاده است. اما در عین حال، در افتاحیه نشست حزب بر همنوایی اجتماعی تاکید شد. آیا فقط بازی با کلمات بود یا رهبران حزب جدا چنین می اندیشند؟

رودریک وای: فکر می کنم آن ها جدا اینطور فکر می کنند. منظورم یکی از نکات کلیدی هو جین تائو، رهبر چین و ون جیابائو، نخست وزیر تاکید بر مردم فقیر چین است. آن ها به تعداد کسانی که طی ده سال گذشته از فقر نجات پیدا کرده اند و همچنین به میزان رفاه اجتماعی بسیاری از چینی ها می بالند. اما کاملا حق با شماست. نابرابری ثروت در عین حال تا اندازه زیادی گسترش یافته و نسبت به شکاف طبقاتی نگرانی های زیادی وجود دارد. در ارتباط با رشد و سرعت اقتصاد چین سوالات مهمی مطرح است. اقتصاد جهانی در وضعیت مناسبی قرار ندارد. در نتیجه نارضایتی ها در چین مشکلاتی در حال ظهورند.

یورونیوز: از پیشینه و سابقه شی جین پینگ چه می دانید؟ چه عاملی او را به این سمت سوق داده است؟

رودریک وای: گمانه زنی هایی درباره نحوه انتخاب دبیر کل جدید حزب وجود دارد. منظورم پیشینه اوست. او پسر یک انقلابی معروف است و در موقعیتهای مهمی در استانهای مختلف بویژه در توسعه شرق چین خدمت کرده است. طی پنج سال گذشته در کنگره حزب، وقتی در دفا تر محتلف حزب انتخاب شد او از هر… بدور بوده است. و آشکار است که او دست کم نامزد قوی ای برای در اختیار گرفتن موقعیت ارشدی طی پنج سال بوده است. و پنج سال گذشته به منزله کلاس درسی برای او محسوب می شود. این ها بخشی از روندی بوده با هدف آماده سازی رهبر جدید چین برای وظیفه اش و همینطور آمادگی جهانی برای پذیرش رهبر جدید چین.

یورونیوز: رییس جمهور هو جین تائو گفت که موضوع چالش برانگیز فساد باید حل شود وگرنه به بهای حزب کمونیست تمام خواهد شد. اما آیا این همان چیزی نیست که ده سال پیش هم گفته شده بود؟ ایا چیزی تغییر کرده است؟

رودریک وای: آن ها بار ها این را گفته اند. و از همین قاعده برای طرح مسائل مهم و جدی استفاده کرده اند. و البته نمونه اخیر آن، بو شیلای، که متهم به فساد و سوء استفاده از قدرت شده است. به نظرم آنچه رهبران حزب سعی در انجام آن دارند در گام نخست قبول این است که فساد واقعا مساله جدی چین است و در گام بعدی نشان دادن اینکه مورد بو شیلای موردی است که از سوی خود رهبران نیز طرد شده و اینکه تنها یک مورد اینگونه بوده است و بقیه حزب این موضوع را جدی گرفته اند. اما همانطور که می دانید مشکل پابرجاست. آن ها قبلا هم از این ادبیات استفاده کرده اند. موارد بسیاری وجود دارد و مورد بو شیلای تنها مورد مطرح نیست. وزیر پیشین راه آهن که اخیرا به دلیل پاره ای از موضوعات از حزب اخراج شده نمونه مشابه ای است. این بخشی از حزب است که اداره کشور را دراختیار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین در پی نامحدود کردن دوره ریاست جمهوری برای در قدرت ماندن شی جی پینگ

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟

طوفان در چین آدم‌ها را در خواب از آپارتمان‌های بلندمرتبه بیرون کشید