چین در پی نامحدود کردن دوره ریاست جمهوری برای در قدرت ماندن شی جی پینگ

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 چین در پی نامحدود کردن دوره ریاست جمهوری برای در قدرت ماندن شی جی پینگ

حزب کمونیست چین روز یک شنبه اعلام کرد که بدنبال حذف محدودیت قانونی‌‌ است که به رئیس جمهوری اجازه می دهد تنها دو دوره در سمت ریاست جمهوری بماند.

خبرگزاری شین‌هوآ چین نوشته است که کمیته مرکزی حزب کمونیست چین خواستار تغییراتی شده است که رئیس جمهوری و معاون رئيس جمهوری بتوانند بیشتر از دو دوره در سمتشان بمانند.

ناظران این اقدام را باز کردن راه برای باقی ماندن شی جی پینگ رئیس جمهوری ۶۴ ساله کنونی چین در قدرت برای دوره های بیشتر و یا حتی مادام العمر توصیف می کنند.

اگر کنگره خلق چین این تغییرات را تصویب کند آنگاه شی جی پینگ می تواند بعد از پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۲۳ همچنان در این سمت بماند و بیشتر از هر رهبری در چین قدرت را در دست داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

وو کیانگ تحلیلگر سیاسی در پکن به نیویورک تایمز گفته است که هیچ چالش جدی پیش روی شی جی پینگ وجود ندارد که نتواند خواسته اش را به انجام برساند زیرا او تمام نیروهای بالقوه رقیب را از بین برده است.

خبر حذف محدودیت دو دوره ریاست جمهوری در حالی منتشر می شود که قرار است از روز دوشنبه هفته جاری حزب کمونیست چین اجلاس سه روزه ای را آغاز می کند که برنامه این اجلاس اصلاحات در قوانین است.

در ماه اکتبر گذشته حزب حاکم کمونیست چنین اصلاحاتی در قانون اساسی این کشور را به تصویب رساند که طی آن نام شی جین پینگ رئیس جمهوری و ایدئولوژی مورد دفاع وی تحت عنوان «عصر جدیدی از سوسیالیسم با مشخصه های ویژه» در اساسنامه حزب گنجانده شد و بدین شکل او به رهبری در چین بدل شد که همتراز مائو تسه تونگ تئوریسین مارکسیسم و بنیانگذار چین مدرن قرار گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید