سقوط جنگنده اف۱۴ در اصفهان؛ دو خلبان هواپیما با چتر فرود آمدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگنده اف۱۴ نیروی هوایی ایران
جنگنده اف۱۴ نیروی هوایی ایران   -  کپی رایت  تسنیم

رسانه‌های ایران روز شنبه ۲۸ خرداد از بروز سانحه برای یک فروند جنگنده اف۱۴ نیروی هوایی و در نهایت سقوط آن در نقاط مرکزی این کشور خبر دادند.

فرانس‌پرس نیز با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از خبرگزاری تسنیم اعلام کرد که خلبان و کمک وی در جریان این حادثه از هواپیما بیرون پریده و با چتر نجات به زمین فرود آمدند.

روابط عمومی ارتش ایران نیز ضمن تایید این خبر از بروز نقص فنی به عنوان علت سقوط هواپیمای جنگی اف۱۴ نام برده و یاد‌آور شده که دو خلبان پس از فرود با چتر برای اقدامات درمانی به بیمارستان منتقل شده‌‌‌اند.

این دومین سانحه از نوع خود در کمتر از یک ماه گذشته پس از سقوط یک فروند جنگنده اف۷ در روز یکم خرداد است که در نهایت منجر به کشته شدن دو خلبان در همین منطقه شد.

گفتنی است که پیش‌تر نیز در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی نیز حادثه مشابهی برای یک فرروند جنگنده اف۷ در استان اصفهان روی داده بود.

رسول معتمدی، سخنگوی ارتش ایران ینز ضمن تایید این خبر گفت: «این هواپیمای جنگی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه امروز صبح در حین ماموریت دچار نقص فنی در موتور شد و خلبان و کمک خلبان با چتر نجات یافته و فرود آمدند.»

رسانه های داخلی در طی سال های اخیر بارها از سرنگونی چندین جنگنده نیروی هوایی ارتش در حین ماموریت یا پرواز آزمایشی خبر داده‌اند.

سقط یک فروند جنگنده اف۵ در شهر تبریز واقع در شمال غرب ایران ماه فوریه گذشته منجر به کشته شدن سه نفر شده بود.

نیروی هوایی ایران غیر از جنگنده بمب‌افکن‌های صاعقه که از آن به عنوان نسخه ایرانی اف۵ آمریکا نام برده می شود دست کم ۳۰۰ فروند جنگنده دیگر از جمله میگ۲۹ و سوخو۲۵ روسیه، اف۷ چینی، اف۴،۵ و ۱۴ آمریکایی و میراژٓ اف۱ فرانسوی را در اختیار دارد.

ایران در سال ۲۰۰۶هشتاد فروند جت اف۱۴ تام‌کت طراحی شده در آمریکا را از ناوگان عملیاتی خود خارج کرد اما به دلیل تحریم‌های ایالات متحده که تهران را از خرید جنگنده‌های غربی پس از انقلاب سال ۵۷ منع کرد همچنان در مواردی به استفاده از این هواپیماها ادامه می‌دهد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید