افزایش مرگ دسته‌جمعی کوچک‌ترین پنگوئن‌ جهان؛ چه چیزی کورورا را می‌کشد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کورورا، کوچکترین گونه پنگوئن در جهان (تاریخ عکس: ۲۰۱۰، مکان: سواحل نیوزلند)
کورورا، کوچکترین گونه پنگوئن در جهان (تاریخ عکس: ۲۰۱۰، مکان: سواحل نیوزلند)   -  Copyright  آسوشیتدپرس

بیش از پانصد پنگوئن از کوچک‌ترین گونه موجود در جهان طی دو ماه گذشته به طور مرموزی در سواحل نیوزیلند مرده پیدا شده‌اند. هرچند هنوز کارشناسان دقیقاً از علت مرگ این تعداد از پنگوئن‌ها مطمئن نیستند، اما گمان می‌رود که تغییرات آب‌وهوایی در این امر بی‌تأثیر نیست.

بنا به گزارش روزنامه گاردین، از اوایل ماه مه میلادی، پنگوئن‌های کوچکی که در زبان محلی «کورورا» نام دارند به‌دفعات در دسته‌های مختلف به‌صورت بی‌جان در سواحل جزیره شمالی نیوزیلند دیده شده‌اند.

بزرگ‌ترین دسته یافت شده مربوط به هفته گذشته بود که ۱۸۳ پنگوئن در ساحل «کایتایا» مرده پیدا شدند. صد و نه پنگوئن دیگر در همان ساحل در اوایل ماه مه میلادی پیدا شده بودند. یا در یک نمونه دیگر در نزدیکی شهر نلسون، همین هفته گذشته جسد بیش از یک‌صد پنگوئن توسط دریا به ساحل آورده شد.

احتمال سوءتغذیه پنگوئن‌ها

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث مرگ این پنگوئن‌ها شده است، اما پس از بررسی کارشناسان مشخص شده است که بیشتر این پنگوئن‌های مرده به طور قابل‌توجهی دچار کمبود وزن بوده‌اند. پنگوئن‌های کوچک معمولاً باید بین هشتصد گرم تا یک کیلوگرم وزن داشته باشند، اما برخی از اجساد این حیوانات کمتر از نیمی از آن وزن را داشتند.

گریم تیلور، از محققین حوزه پرندگان دریایی به گاردین گفت: «در بدن این حیوانات اثری از چربی یا ماهیچه وجود نداشت. با چنین اوصافی این پنگوئن‌ها توان شیرجه زدن به زیر آب هم داشتند» که در نهایت باعث می‌شود یا از گرسنگی بمیرند و یا به علت نبود لایه محافظ چربی بر اثر سرمازدگی بمیرند.

از حمله شیطان تاسمانی تا عمق زیاد آب

سوءتغذیه این پنگوئن‌های مرده نشان می‌دهد که به آنها به‌اندازه کافی به ماهی دسترسی نداشته‌اند که این موضوع می‌تواند نشانه صید بیش از حد توسط انسان نیز باشد. اما به اعتقاد آقای تیلور ماهی‌ها به دنبال تغییرات آب‌وهوایی و افزایش دمای سطح اقیانوس‌ها به آب‌های عمیق‌تر و خنک‌تر رفته‌اند و پنگوئن‌ها دیگر نمی‌توانند به‌راحتی در این اعماق شنا کنند.

تیلور گفت: «این‌ گونه کوچک پنگوئن به طور معمول می‌تواند تا عمق ۲۰ یا ۳۰ متری شیرجه بزند، اما قادر به شنا کردن در اعماق بیشتر نیستند.»

داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود چرا که سگ‌ها، گربه‌ها و سایر حیوانات مهاجم نیز حیات این پرندگان را تهدید می‌کنند و یا تخم‌های آن‌ها را می‌خورند. در سال ۲۰۲۱، سه هزار جفت پنگوئن‌ کوچک مولد در منطقه تاسمانی توسط شیاطین تاسمانی نابود شدند؛ این عدد معادل کل جمعیت پنگوئن‌ کوچک در این منطقه بوده است.

دولت نیوزلند پنگوئن‌های کوچک را زمره حیوانات «در معرض تهدید» طبقه‌بندی کرده است که تنها یک مرحله تا «در معرض خطر بودن» و «انقراض» فاصله دارند. هم اکنون تنها ۵۰۰ هزار عدد از این گونه پنگوئن در طبیعت وجود دارد.

این سومین باری است که در طی ده سال گذشته این تعداد از پنگوئن‌های کوچک در گروه‌های جمعی جان خود را از دست می‌دهند.