Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش مرگ دسته‌جمعی کوچک‌ترین پنگوئن‌ جهان؛ چه چیزی کورورا را می‌کشد؟

کورورا، کوچکترین گونه پنگوئن در جهان (تاریخ عکس: ۲۰۱۰، مکان: سواحل نیوزلند)
کورورا، کوچکترین گونه پنگوئن در جهان (تاریخ عکس: ۲۰۱۰، مکان: سواحل نیوزلند) Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از پانصد عدد از کوچک‌ترین پنگوئن‌های جهان طی دو ماه گذشته به طرز مرموزی در سواحل نیوزیلند مرده پیدا شده‌اند. دلیل این اتفاق چیست؟

آگهی

بیش از پانصد پنگوئن از کوچک‌ترین گونه موجود در جهان طی دو ماه گذشته به طور مرموزی در سواحل نیوزیلند مرده پیدا شده‌اند. هرچند هنوز کارشناسان دقیقاً از علت مرگ این تعداد از پنگوئن‌ها مطمئن نیستند، اما گمان می‌رود که تغییرات آب‌وهوایی در این امر بی‌تأثیر نیست.

بنا به گزارش روزنامه گاردین، از اوایل ماه مه میلادی، پنگوئن‌های کوچکی که در زبان محلی «کورورا» نام دارند به‌دفعات در دسته‌های مختلف به‌صورت بی‌جان در سواحل جزیره شمالی نیوزیلند دیده شده‌اند.

بزرگ‌ترین دسته یافت شده مربوط به هفته گذشته بود که ۱۸۳ پنگوئن در ساحل «کایتایا» مرده پیدا شدند. صد و نه پنگوئن دیگر در همان ساحل در اوایل ماه مه میلادی پیدا شده بودند. یا در یک نمونه دیگر در نزدیکی شهر نلسون، همین هفته گذشته جسد بیش از یک‌صد پنگوئن توسط دریا به ساحل آورده شد.

احتمال سوءتغذیه پنگوئن‌ها

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث مرگ این پنگوئن‌ها شده است، اما پس از بررسی کارشناسان مشخص شده است که بیشتر این پنگوئن‌های مرده به طور قابل‌توجهی دچار کمبود وزن بوده‌اند. پنگوئن‌های کوچک معمولاً باید بین هشتصد گرم تا یک کیلوگرم وزن داشته باشند، اما برخی از اجساد این حیوانات کمتر از نیمی از آن وزن را داشتند.

گریم تیلور، از محققین حوزه پرندگان دریایی به گاردین گفت: «در بدن این حیوانات اثری از چربی یا ماهیچه وجود نداشت. با چنین اوصافی این پنگوئن‌ها توان شیرجه زدن به زیر آب هم داشتند» که در نهایت باعث می‌شود یا از گرسنگی بمیرند و یا به علت نبود لایه محافظ چربی بر اثر سرمازدگی بمیرند.

از حمله شیطان تاسمانی تا عمق زیاد آب

سوءتغذیه این پنگوئن‌های مرده نشان می‌دهد که به آنها به‌اندازه کافی به ماهی دسترسی نداشته‌اند که این موضوع می‌تواند نشانه صید بیش از حد توسط انسان نیز باشد. اما به اعتقاد آقای تیلور ماهی‌ها به دنبال تغییرات آب‌وهوایی و افزایش دمای سطح اقیانوس‌ها به آب‌های عمیق‌تر و خنک‌تر رفته‌اند و پنگوئن‌ها دیگر نمی‌توانند به‌راحتی در این اعماق شنا کنند.

تیلور گفت: «این‌ گونه کوچک پنگوئن به طور معمول می‌تواند تا عمق ۲۰ یا ۳۰ متری شیرجه بزند، اما قادر به شنا کردن در اعماق بیشتر نیستند.»

داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود چرا که سگ‌ها، گربه‌ها و سایر حیوانات مهاجم نیز حیات این پرندگان را تهدید می‌کنند و یا تخم‌های آن‌ها را می‌خورند. در سال ۲۰۲۱، سه هزار جفت پنگوئن‌ کوچک مولد در منطقه تاسمانی توسط شیاطین تاسمانی نابود شدند؛ این عدد معادل کل جمعیت پنگوئن‌ کوچک در این منطقه بوده است.

دولت نیوزلند پنگوئن‌های کوچک را زمره حیوانات «در معرض تهدید» طبقه‌بندی کرده است که تنها یک مرحله تا «در معرض خطر بودن» و «انقراض» فاصله دارند. هم اکنون تنها ۵۰۰ هزار عدد از این گونه پنگوئن در طبیعت وجود دارد.

این سومین باری است که در طی ده سال گذشته این تعداد از پنگوئن‌های کوچک در گروه‌های جمعی جان خود را از دست می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار با گوردون، مسن‌ترین پنگوئن کوچک جهان در استرالیا

توله شیر یخ‌زده ۲۸ هزار ساله با بدن سالم در سیبری کشف شد

چرا نباید آهوبچه‌ای را که در طبیعت تنها می‌‌یابید نجات دهید