دیدار با گوردون، مسن‌ترین پنگوئن کوچک جهان در استرالیا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
گوردون، پنگوئن پیر باغ وحش آدلاید هنگام ناهار
گوردون، پنگوئن پیر باغ وحش آدلاید هنگام ناهار   -  کپی رایت  AP Photo

در باغ‌وحش آدلاید استرالیا، وقت ناهار پنگوئن‌های کوچک فرا رسیده است. ولی یکی از پنگوئن‌ها دیرتر از بقیه خود را به ماهی‌ها می‌رساند. انگار که به دشواری حرکت می‌کند. این پرنده گوردون نام دارد. او  تقریبا ۲۱ ساله است که این خصوصیت وی را از هم‌گونه‌هایش متمایز می‌سازد، چرا که این جانوران به طور متوسط تنها ۶ سال عمر می‌کنند.

گوردون ۲۱ ساله اما هنوز زنده و کمابیش سالم است و به گفته نگهبانان باغ وحش، با وجود آرتروز استخوانی و آب ‌مروارید، هنوز موقعیت خود را به عنوان ریش سفید و بزرگ پنگوئن‌های دیگر حفظ کرده است. 

این پنگوئن بر خلاف هم‌گونه‌هایش در طول عمر پر ثمره خود با چندین ماده پنگوئن مختلف جفت‌گیری و تولید جوجه کرده است. این مسئله به حفظ تنوع ژنتیکی جوجه‌ها کمک کرد و چهار دختر وی که به باغ وحش‌های دیگر فرستاده شده، در آنجا زاد و ولد کرده‌اند. 

به گفته مسئولان باغ وحش، با کوچکتر شدن زیستگاه‌های طبیعی این جانور، زاد و ولد پنگوئن کوچک با تنوع ژنتیکی بالا می‌تواند به حفظ این گونه کمک کند. این گونه پنگوئن که کوچکترین در جهان است در نیمکره جنوبی و در سواحل کشورهایی نظیر نیوزیلند، استرالیا یا شیلی یافت می‌شود.

گوردون که نامش را از یک نوع شراب گرفته است، رکورد مسن‌ترین پنگوئن کوچک جهان را دارد. ولی پنگوئن‌های دیگری از گونه‌های دیگر در باغ وحش‌های مختلف جهان زندگی می‌کنند که از او هم مسن‌تر هستند، نظیر «اولده» ۴۱ ساله، که پنگوئنی از نوع جنتو است و در باغ وحشی دانمارکی ساکن است.