Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نگاهی به فرهنگ خوراکی‌های قطری؛ از غذاهای سنتی تا نوآوری‌های دیجیتال

نگاهی به فرهنگ خوراکی‌های قطری؛ از غذاهای سنتی تا نوآوری‌های دیجیتال
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Miranda Atty
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

غذا چیزهای زیادی را دربارۀ فرهنگ کشورها به ما می‌گویند. در این برنامه نگاهی به طعم‌های مختلف غذاهای قطری از غذاهای سنتی گرفته تا طعم‌های پیشرفته داریم؛ هنر آشپزی را از یک «کاپیتان سرآشپز» یاد میگیریم و درنهایت به سراغ آخرین نوآوری‌های آشپزی دیجیتال می‌رویم.

آگهی

غذا چیزهای زیادی را دربارۀ فرهنگ کشورها به ما می‌گویند. در این برنامۀ «قطر ۳۶۵» نگاهی به طعم‌های مختلف غذاهای قطری از غذاهای سنتی گرفته تا طعم‌های پیشرفته داریم؛ هنر آشپزی را از یک «کاپیتان سرآشپز» یاد میگیریم و درنهایت به سراغ آخرین نوآوری‌های آشپزی دیجیتال می‌رویم.

طعم غذاهای محلی قطر

در قلب منطقۀ «سوق واقف» که یکی از بازارهای سنتی قطر است، یک غذاخوری محلی محبوب وجود دارد که توسط شمس القصابی، زنی با رویایی بزرگ اداره می‌شود.

شمس القصابی مادر پنج فرزند است و اولین زنی است که تجارتی را در این بازار راه اندازی کرده است.

او می‌گوید: «من روز و شب سخت کار کردم؛ در این مدت دو کتاب نوشتم. من فقط از دستور العمل‌های اجدادم استفاده می‌کنم و فقط غذاهایی را می‌پزم که به میراث، فرهنگ و اجدادمان مرتبط باشند.»

Credit Shams Al Qassabi
photoCredit Shams Al Qassabi

کلاس آشپزی عایشه التمیمی

سرآشپز عایشه التمیمی هم از آشپزهای معروف دوحه است؛ البته اشتیاق او به آشپزی از سر ناچاری شروع شد.

او می‌گوید: «وقتی ازدواج کردم تنها ۱۵ سال داشتم و ناگهان خود را در خانه‌ای دیدم که نیاز به آشپزی مداوم دارد. بنابراین سخت کار کردم تا یاد بگیرم چگونه آشپزی کنم و برای خانواده‌ام غذا درست کنم. اینگونه بود که عاشق آشپزی شدم و اکنون برنامه‌های تلویزیونی دارم و به آشپزهای دیگر آموزش می‌دهم.»

عایشه قبل از تبدیل شدن به یک سرآشپز مشهور، معلم مدرسه بود و اکنون نیز کلاس‌های آشپزی دایر کرده و در آنجا به آموزش آشپزهای جوانتر مشغول است. او تا کنون چند کتاب آشپزی نیز نوشته است.

این وظیفه من است که غذای قطری درست کنم و به دنیا نشان دهم که چه کاری می‌توانیم انجام دهیم
عایشه التمیمی

راه اندازی «آکادمی آشپزی» زاییدۀ فکر پسرش است که او هم به غذاهای قطری عشق می‌ورزد. این آکادمی از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۱۹ میلادی، پذیرای ۳۰۰۰ کودک و ۱۰۰۰ بزرگسال بود که می‌خواستند هنر آشپزی را بیاموزند و از آن لذت ببرند.

آشپزی با «کاپیتان سرآشپز»

خلبان «حسن الابراهیم» نزدیک به دو دهه است که پرواز می‌کند و در طول این مدت، هرگز اشتیاق خود به غذا را از دست نداده و به همین دلیل از رستوران‌های محلی زیادی در سراسر جهان بازدید کرده است.

او می‌گوید که به دلیل علاقه به آشپزی، از آشپزخانه‌های زیادی در سراسر جهان بازدید کرده است. او غذاهای مختلف را امتحان کرده و چون اشتیاق زیادی به این کار داشته، توانسته است مهارتهایش را در آشپزی افزایش دهد و به یک سطح حرفه‌ای برساند و حالا یک «کاپیتان سرآشپز» است.

به گفتۀ او «در آشپزی قطری ادویه‌ها و عطر ادویه‌ها یک موضوع اساسی هستند. اگر غذاهای قطری را بشمارید بیشتر از ده، پانزده غذا نسیتند اما غذاهایی خاص هستند و ترکیبی از فرهنگ‌های مختلف در آنها دیده می‌شود.»

او می‌افزاید: «غذا نوعی هنر است؛ فرهنگ را منعکس می‌کند و برای شما داستانی را روایت می‌کند؛ داستانی درباره خانواده‌ها، درباره دوستان، درباره گردهمایی‌ها، درباره خاطرات خوب و لحظات خوب و جشن‌ها.»

Hassan Al Ibrahim
photoHassan Al Ibrahim

نوآوری‌های دیجیتال و آشپزی

در قطر فرهنگ غذاخوری همچنان در حال توسعه است؛ از علم موادغذایی گرفته تا نوآوری‌ها در بخش دیجیتال و بهتر کردن طعم غذاها.

در دوحه، رستوران «لو پوتی شف» به شیوه‌ای نوآورانه غذاهایش را سرو می‌کند. در این رستوران به کمک فناوری دیجیتال، نمایشی اجرا خواهد شد که داستان طبخ غذا را شرح می‌دهد؛ از جمله سختی‌هایی که سرآشپز پشت سر می‌گذارد تا مواد لازم برای طبخ را از جاهای مختلف از جمله از دریا فراهم کند.

رستوران «ایکشا ۳۶۰»

در رستوران «ایکشا ۳۶۰» هم از یک غذای خوب لذت می‌برید و هم منظره‌ای تماشایی از دوحه و جزیره زیبای «مروارید» را می‌بینید.

آگهی

مکان این رستوران در گذشته تنها یک پشت‌بام باز بود که اکنون به یک جاذبه پانورامیک تبدیل شده است. در این رستوران مدرن با نمایی ۳۶۰ درجه به سمت دوحه که در سه طبقه دایر شده، سرویس‌های مختلفی به مشتریان ارائه می‌شود:

در رستوران طبقه ۴۰ غذاهای بین‌المللی در سالن «سیگار» ارائه می‌شوند. در طبقه ۴۱ آن، می‌توان خوردن یک نهار صمیمانه را تجربه کرد و در طبقه ۴۲ یا سالن چای‌خوری که دکوراسیونی الهام گرفته از جنگل دارد نیز غذاهایی یادآور فرهنگ جنوب آسیا دیده می‌شود.

نام این رستوران «ایکشا» است؛ به معنای «کار با حواس» و مالک آن می‌گوید که در اینجا به مهفوم این نام پایبند هستند. به همین دلیل است که ادویه‌های معطر و تازه آسیاب شدۀ آنها می‌تواند مشتریان را جذب کند و رنگ‌ غذاها می‌تواند حس چشایی آنها را تحریک کند.

مدیر رستوران همچنین می‌گوید: «ما در این رستوران با چند آشپز میشلن کار می‌کنیم. این سرآشپزهای چیره‌دست، برخی از دستور العمل‌های شخصی خود را به آشپزهای محلی داده‌اند و آشپزهای محلی نیز همان دستورالعمل‌ها را با ادویه‌های محلی طبخ می‌کنند.»

آگهی

او معتقد است که وقتی مردم غذا و تجربۀ بودن در اینجا را دوست داشته باشند، قطعاً برمی‌گردند. به همین دلیل است که این رستوران مهمانان ثابتی هم دارد و عمدۀ مشتریان آن «وی وی آی پی» هستند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

کتانی‌های نایکی با دشداشه؛ وقتی قطر به مرکز جدید مد جهان بدل می‌شود

نگاهی به تاریخچه قطر؛ گذشته‌ای غنی از میراث باستانی