Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کتانی‌های نایکی با دشداشه؛ وقتی قطر به مرکز جدید مد جهان بدل می‌شود

کتانی‌های نایکی با دشداشه؛ وقتی قطر به مرکز جدید مد جهان بدل می‌شود
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دراین قسمت از برنامه قطر ۳۶۵، به ملاقات برخی از طراحان، مجموعه داران و کارآفرینان مطرح صنعت مد قطر که در پشت صحنه برخی از محبوب‌ترین کالاهای مد کشوری با تقاضای بالای لباس‌های لوکس هستند، می رویم.

آگهی

دراین قسمت از برنامه قطر ۳۶۵، به ملاقات برخی از طراحان، مجموعه داران و کارآفرینان مطرح صنعت مد قطر که در پشت صحنه برخی از محبوب‌ترین کالاهای مد این کشور با تقاضای بالای لباس‌های لوکس هستند، می رویم.

طراحان شناخته شده صحنه مد

طراحان قطری جایگاه خود را در صنعت مد به دست آورده‌اند. لیلا الانصاری که مهندس شیمی است، هرگز تصور نمی‌کرد که سرگرمی اوقات فراغتش تبدیل به کسب و کار موفق لباس شب و عروس با سیزده کارمند شود. لیلا می‌گوید: «مد اشتیاق من است. من به خاطر داشتن تیم خود بسیار خوشحال هستم و به خود می‌بالم. بر اساس فرهنگ و خلاقیت خود، هرکدام از ما ایده‌های خوبی داریم که به طراحی‌هایمان اضافه کنیم.»

برای پروژه بخصوص «رویاهای دوحه»، لیلا با الهام از نمایشگاه دیور در موزه قطر و با استفاده از تکنیک‌های سنتی و به‌کارگیری شاخه‌های نخل، لباسی مجلسی تولید کرد.او می‌افزاید: «من اینجا از همه چیز یعنی فرهنگ، دوستانم، خانواده‌ام، دریا و صحرا الهام می‌گیرم.»

Credit: Qatar Museums/M7
طراحی لیلا الانصاری برای پروژه رویاهای دوحهCredit: Qatar Museums/M7
Credit: Ohlala Qatar
طراحی حیثا حدادCredit: Ohlala Qatar

امروزه گالری لافایت، یکی از منحصر به فردترین فروشگاه‌های چند منظوره دوحه طراحی‌های انحصاری لیلا را می‌فروشد. حیثا حداد، که کفش‌هایش در دوحه طراحی و در ایتالیا تولید می‌شود، هم در این فروشگاه حضور دارد. او مجموعه کفش‌های انحصاری خود را با الهام از معماری، هنر و فرهنگ عربی و مزین به گلدوزی، مروارید و جواهرات منحصر به فرد می‌سازد. 

قدرت و توانایی زنانی که این کفش‌ها را می‌پوشند، برای من الهام‌بخش است
حیثا حداد
طراح کفش

امال امین: کارآفرین صنعت مد

امال امین، کار آفرین قطری، از انتخاب تی شرتی از یک طراح کلمبایی گرفته تا پرورش یک استعداد جدید طراحی برای به کارگیری در مغازه‌هایش، یک امپراطوری مد واقعی ساخته است. امسال او در مرکز تجاری پلاس وندوم دوحه، فروشگاه «امیچی دی مودا» که تجلی ترکیب مد و هنر است را راه‌اندازی کرد. او معتقد است: «هدف من قرار دادن همه چیز زیر یک سقف است. این فروشگاه چند منظوره کوچک، هرچه یک عروس نیاز دارد از لباس زیر تا لباس عصر و شب و لوازم اوت کوتور و مد و عینک آفتابی را در خود جای داده است. برای من طراحی مترادف کارآیی است.» امال شبکه سازی در صنعت مد را با شرکت در هفته مد پاریس و دیگر شهرهای برای یافتن طراحان و برندهای مناسب آغاز کرد. او جایی که گالری مد می‌نامد را با شعار «آنجا که هنر و مد ملاقات می کنند» راه‌اندازی کرد. در این مکان طراحان می‌توانند با هم همکاری کنند و تازه‌واردها الهام بگیرند.

Euronews
امال امین و میراندا آتیEuronews

رشد سریع صنعت کفش ورزشی در دوحه

در دوحه، کانسپت استورها یا فروشگاه‌های موضوعی (فروشگاه‌هایی با تم یا موضوع خاص) جدیدی که به نمونه‌های نادر و با تولید محدود کفش‌های ورزشی اختصاص دارند، در حال ظهورند. ایتس جی بی آر، اینفلوئنسر شبکه‌های اجتماعی و مجموعه‌دار کفش‌های ورزشی که ترجیح می‌دهد چهره‌اش درفضای مجازی شناخته نشود اما دوستان مشهورش او را به خوبی می‌شناسند. هنگامی که ویرجیل ابلو، نوامبر سال قبل، درست دو هفته پیش از مرگ زودهنگامش، نمایشگاه Figures of Speech خود را در دوحه افتتاح کرد، ایتس جی بی آر او را به امضای «ویرجیل در دوحه بود» روی یک کفش ورزشی قانع کرد و این امر به میراث جاودانه او تبدیل شد.

عبداله الکعبی، مجموعه‌دار دیگر قطری و موسس کانسپت استور لافت است که روندهای نوین را تعقیب و اشیای مد روز، مخصوصا کفش‌ها و لباس‌ها را جمع آوری می‌کند. فروشگاه او نیز کالاهای لوکس و کلکسیونی را عرضه می‌کند. او می‌گوید: «اگرچه فرهنگ ما سخت‌گیر و قوی است، اما، رو به پیشرفت است و ما کفش‌های ورزشی را با لباس‌های سنتی خود ادغام کرده‌ایم. بسیار معمول است که آقایان با دشداشه خود کفش ییزی بپوشند و خانم‌ها با چادر عربیشان، نایکی به پا کنند.»

توئیتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

در سوی دیگر شهر، فروشگاه لندنی PresentedBy شعبه‌ای در مشیرب، مرکز طراحی دوحه، افتتاح کرده است. ریدوان الطوبی، موسس این فروشگاه می‌خواهد که عناصر نمایشی به تجربه مشتریان بیفزاید. او می‌گوید: « فکر می‌کنم از نظر عناصر طراحی، کمال و اشتیاق در به کارگیری هنر در زندگی روزمره، دوحه جواهری پنهان است.»

همینطور که فرهنگ لباس پوشیدن به شیوه معمول در این کشور به آرامی پذیرفته می‌شود، جوانان قطری به ایجاد تعادل بین عشقشان به کفش‌های ورزشی پر زرق و برق و احترام به سنت‌ها ادامه می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

هیجان‌انگیزترین ماجراجویی‌های قطر

نگاهی به فرهنگ خوراکی‌های قطری؛ از غذاهای سنتی تا نوآوری‌های دیجیتال