‍«تماس‌هایی برای هیچ»؛ تمسخر ماکرون در تلویزیون روسیه با «ماکرونینگ»

روسای جمهوری فرانسه و روسیه در جریان گفتگوی ویدویی
روسای جمهوری فرانسه و روسیه در جریان گفتگوی ویدویی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحلیل‌گر سیاسی تلویزیون روسیه همچنین با به چالش کشیدن رهبران غربی گفت: «اگر سران کشورهای اروپایی ۴۰ سال پیش می‌دانستند که امروز چه کسی در راس کشورهایشان قرار می‌گیرد، قبل از وقت مقرر می مردند؛ همه آنها دچار حمله قلبی می شدند.»

آگهی

تلاش‌های دیپلماتیک امانوئل ماکرون برای جلوگیری از وقوع جنگ در اوکراین و سپس برای متوقف کردن آن اغلب توسط مخالفان وی مورد انتقاد و گاهی تمسخر قرار گرفته است.

این بار اما جدا از منتقدان داخلی و بین‌المللی که رویکرد رئیس جمهوری فرانسه را در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به چالش می‌کشند، انتقاد تمسخرگونه رسانه‌های روس از امانوئل ماکرون به کانون توجهات تبدیل شده است.

شبکه تلویزیونی دولتی راسیا-۱ که دومین شبکهٔ تلویزیونی پربیننده در روسیه به شمار می‌رود روز دوشنبه گذشته رفتار و تلاش‌های اخیر رئیس جمهوری فرانسه برای متوقف کردن جنگ در اوکراین را به تمسخر گرفت و واژه «ماکرونیت» را معادل تلاش و فراخوان بیهوده برای صلح قرار داد.

ولادیمیر سولوویوف، مجری شبکه تلویزیونی دولتی راسیا-۱ در آغاز برنامه خبری خود با لحنی تمسخرآمیز به بینندگان گفت: «ماکرون اغلب بارها تماس می گیرد، اما خوشبختانه پوتین همیشه جواب نمی‌دهد؛ ماکرون سپس داروهایش را می‌خورد و از خود می‌پرسد آیا پوتین گوشی را بر می‌دارد؟»

این مجری شبکه تلویزیونی روسیه در ادامه می‌گوید که با توجه به آنچه شرح داد به تازگی یک واژه جدید به نام «ماکرونینگ» ابداع شده که به معنای «تماس‌های مکرر برای هیچ» است.

استهزا رئیس جمهوری فرانسه در رسانه‌های روسیه چند روز پس از سخنان جنجالی وی مبنی لزوم تحقیر نکردن روسیه صورت گرفت.

این سخنان که آقای ماکرون مشابه آنرا در ماه مه ایراد کرده بود انتقاد‌های تندی را در فرانسه و نیز در میان برخی مسئولان اروپایی برانگیخت.

امانوئل ماکرون با این استدلال که باید به گونه‌ای رفتار کرد که پس از جنگ بتوان راه را برای پیشبرد دیپلماسی جهت خروج از بحران باز گذاشت خواهان پرهیز از دامن زدن به تنش‌های کنونی و تحقیر نکردن روسیه شده بود.

این سخنان علاوه بر آنکه با واکنش تند مسئولان اوکراینی همراه شد در روسیه و در میان نزدیکان کرملین نیز بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد و اغلب به گونه‌ای تمسخرآمیز به آن واکنش نشان داده شد.

ماکرون قبل از هر تماس از خود عکس می‌گیرد

هانری سردریان، تحلیلگر سیاسی که در برنامه گفتگو‌محور شبکه راسیا-۱ شرکت داشت نیز با به تمسخر گرفتن انتشار عکس‌های رئیس جمهوری فرانسه در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پس از هر هر تماس با کرملین اینگونه وی را به چالش کشید: «اخیراً خواندم که امانوئل ماکرون مدت زمان گفتگو با ولادیمیر پوتین را به دقت حساب کرده است. او قبل از هر تماس، از خودش عکس‌هایی می‌گیرد که در آنها می‌بینیم به قدری رنج کشیده که نگرانش می‌شویم.»

وی افزود: «هر بار (با هر تماس که پاسخی دریافت نمی‌کند) سر یا قلبش می‌گیرد، و مسکن می‌خورد. هر تماس تلفنی برای او آزمون دشواری است.»

تحلیل‌گر سیاسی تلویزیون روسیه چند ثانیه پیش از این سخنان تلاش کرده بود رهبران غربی را رگباری به انتقاد بکشد. او گفته بود: «در اروپا رهبر واقعی وجود ندارد. اگر سران کشورهای اروپایی ۴۰ سال پیش می‌دانستند که امروز چه کسی در راس کشورهایشان قرار می‌گیرد، قبل از وقت مقرر می مردند؛ همه آنها دچار حمله قلبی می شدند.»

شبکه تلویزیونی دولتی راسیا-۱ از زمان آغاز جنگ در اوکراین به دلیل رویکرد و انعکاس تهدیدها و اظهارات پرخاشگرانه به گونه‌ای خود را متمایز کرده است. در اوایل ماه مه، بخشی از برنامه «مجله خبری شصت دقیقه» در این شبکه واکنش‌های زیادی را برانگیخت و به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

در این بخش از برنامه یاد شده که نگرانی کاربران غربی را در اینترنت برانگیخت یک روزنامه نگار توضیح داد که چگونه موشک بالستیک هسته‌ای و قاره‌پیمای سارمات می تواند به راحتی شهرهایی مانند پاریس، لندن یا برلین را هدف قرار داده و از روی نقشه محو کند.

چندی پیش نیز یک نماینده پارلمان روسیه در یک برنامه تلویزیونی پیشنهاد ربودن رهبران غربی هنگام سفر به اوکراین و انتقال آنها به مسکو را در قالب یک آرزو و رویا مطرح کرده بود که انعکاس آن در غرب بسیار جنجالی شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با وجود تحریم های اتحادیه اروپا، فرانسه در دوران ماکرون به روسیه سلاح صادر کرده است

مکالمه تلفنی ۷۵ دقیقه ای شولتس و ماکرون با ولادیمیر پوتین

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی با ماکرون در مسکو: جنگ روسیه و ناتو برنده‌ای نخواهد داشت